Građevinski 3D printeri se sve više primjenjuju u industriji aditivne proizvodnje. Iako još ne mogu isprintati cijele kuće odjednom, korisni su alati koji pomažu uštedjeti vrijeme i materijal.
Koji su najbolji 3D printeri?
Građevinski 3D printer je stroj koji može graditi kuće nanošenjem materijala (na primjer betona) sloj po sloj. Betonski 3D print – poznat i kao “Construction 4.0” – slična je tehnologija printa koju koriste FFF 3D printeri. Materijali, na primjer, beton ili zemljane vrste materijala, guraju se kroz mlaznicu u slojevima za 3D print zgrada. 3D print betona u građevinskoj industriji štedi vrijeme, trud i materijal u poređenju sa tradicionalnim metodama gradnje.
Važno je napomenuti da 3D printeri još nisu sposobni izgraditi potpuno funkcionalnu kuću. Ovi printeri grade samo kostur i zidove kuće; drugi elementi, poput prozora, struje ili vodovoda moraju se uvesti naknadno. No, betonski 3D printeri mogu se koristiti i za printanje mostova, klupa ili vanjskih ukrasa. Kako bismo pružili potpuni pregled građevinskih 3D printera na tržištu, napravili smo listu od 13 najboljih. Neki od njih su već dostupni za prodaju, dok su neki još u fazi pokretanja prototipa ili su pogodni samo za vanjsku gradnju.
Lista:
BetAbram P1
COBOD BOD2
MAXI PRINTER
CyBe Construction CyBe RC 3Dp
ICON Vulcan II
MudBots 3D Concrete Printer
Total Kustom StroyBot 6.2
WASP Crane WASP
Apis Cor
Batiprint3D 3D printer
SQ4D – ARCS
Contour Crafting
XtreeE
Kako izgraditi 3D kuće?
Objasnit ćemo kako 3D printeri mogu printati kuće istiskivanjem građevinske smjese.
Tehnologija 3D printa
Građevinski 3D printeri koriste tehnologiju istiskivanja. Neki građevinski 3D printeri izgledaju kao stolni FFF/FDM 3D printeri velikih dimenzija (portalni stil), dok se drugi sastoje od rotirajuće mehaničke ruke. U oba slučaja komponente kao što je beton koriste se kao poveznica. Materijal se gura iz posebne mlaznice kako bi se stvorili slojevi. Najjednostavnije rečeno, istiskivanje građevinske smjese slično je upotrebi vrećice za premazivanje kolača. Printer stvara temelje i zidove kuće ili zgrade, sloj po sloj. Zemlja je doslovno podloga za izradu onoga što printer gradi. Neki betonski 3D printeri, međutim, koriste se za 3D izradu cigli. Kad se oblikuju, cigle se ručno (ili uz pomoć robota) naslažu jedna na drugu.
WASP – ov građevinski 3D print sa zemljanim materijalima (glina, zemlja). Izvor: WASP
Printeri dizajnirani za gradnju obično imaju cijenu od 180 hiljada do preko milion US dolara. Međutim, postoji nekoliko prednosti korištenja betonskog 3D printera umjesto tradicionalnih metoda proizvodnje. Brže je, jeftinije, sigurnije i učinkovitije. Betonski 3D printer ne samo da proizvodi minimalni otpad, već i značajno smanjuje broj aktivnih sudionika potrebnih na licu mjesta. Pored toga, pomoću betonskog 3D printera, izgradnja se može dovršiti do znatno većeg stepena otpornosti i geometrijske složenosti.
Zaključak
Uprkos uobičajenom vjerovanju da se zgrada može u potpunosti izgraditi samo pomoću betonskog 3D printera, obično se samo dodatni zidovi i temelji proizvode ovom metodom. Bez obzira na to, 3D ispis betona imao je ogroman utjecaj na građevinsku industriju. Tokom posljednjeg desetljeća pojavilo se nekoliko građevinskih firmi specijaliziranih za aditivnu proizvodnju betona. Danska firma COBOD izgradila je prvu njemačku stambenu zgradu koristeći svoj betonski 3D printer u stilu BOD2, te je od tada najavila projekt troetažne stambene zgrade čija je gradnja već započela i koja će imati površinu od 380 kvadratnih metara. Betonski 3D printeri korišteni su za izgradnju stanova u nekoliko zemalja uključujući Njemačku, Belgiju, Dubai, Maroko i Francusku, kao i nekoliko kancelarija u Danskoj.