spot_img

3D printani betonski most Zaha Hadid Arhitekata i Block Research grupe u Veneciji

Striatus se lako može razmontirati, premjestiti i ponovo sklopiti na različitim mjestima.Samostojeći pješački most bez armature izgrađen je od 53 3D-printovanih blokova, a nalazi se u Veneciji. Iako Striatus ne prevodi pješake preko jednog od gradskih poznatih kanala, ova struktura koja je prva svoje vrste, otvorena je i nalazi se u javnom parku Giardino della Marinaressa.

Ovaj, otprilike 12-15 metara, zakrivljeni pješački most osmislili su Zaha Hadid Arhitekti i Design Grupa (ZHACODE) u saradnji s Block Research grupom (BRG) na ETH Univerzitetu u Cirihu i multinacionalnom kohortom partnera projekta uključujući: Holcim, Incremental3D (in3D) i Ackermann GmbH, od kojih je zadnje napravljena drvena oplata. BRG s partnerima ZHACODE radili su zajedno na elementima kao i na građevinskom inženjeringu, logistici i sklapaju i konstrukciji mosta, koji je prvi nosivi, 3D-printovani betonski most, realizovan bez čelične armature ili maltera.

Kao što je u detalje objašnjeno u materijalima za novine od strane Striatus tima, projekat se fokusirao na smanjenje većeg dijela utjecaja na okoliš, povezanog s armiranobetonskim konstrukcijama što je više moguće. Zapošljavanje novog tima za konstrukciju betona, razvijenu od strane in3D uz istraživače s ETH Ciriha, Striatus u stilu zidanja, samo na kompresiju je „stabilan samo zbog svoje penjajuće geometrije,“ dok njegov unikatni dizajn „omogućava silama da putuju do podnožja koje je na zemlji povezano.

Beton se nije koristio horizontalno na klasičan način

Tim je izjavio kako se beton nije koristio horizontalno na klasičan način, već umjesto toga pod specifičnim uglovima tako da su ortagonalni toku kompresivnih sila. To ove printane blokove drži na jednom mjestu, pritisnuti jedno uz drugo, bez potrebe za armaturom i drugim metodama.

Navode i kako je ova metoda 3D printanja betona omogućila kombinovanje principa tradicionalne gradnje s digitalnim fabrikovanjem betona, gdje se materijal koristi samo ondje gdje je konstrukcijski neophodan bez proizvodnje otpada.

Pored svoje niskootpadne prirode, Striatus se lako može razmontirati, premjestiti i ponovo sklopiti na različitim mjestima nekoliko puta, zbog činjenice da se gradi/sklapa bez maltera ili veziva. Kada ova, istinski okrugla, struktura dostigne svoj kraj, u potpuno će se moći razdvojiti i reciklirati.

Osim prolaznih pješačkih mostova na Biennale-u podignutih da demonstriraju obećavajuće napredne metode kompjuterskog dizajna i nove tehnologije robotskog 3D štampanja, projektni tim je predstavio ono što naziva „nacrt za izgradnju više s manje“.

Konkretno, BRG, u partnerstvu sa švicarskim gigantom za građevinske materijale Holcim, nastoji ‘poremetiti’ građevinsku industriju s planetarno prihvatljivijom alternativom armiranobetonskim podnim pločama. Taj novi, ne-armirani podni sistem zahtijevao bi samo 30% volumena betona i 10% količine čelika, u usporedbi s klasičnim sistemima.

Novi jezik za beton

„S procijenjenih 300 milijardi kvadratnih metara podne površine koja će biti izgrađena širom svijeta u narednih 30 godina,” objasnio je projektni tim, „i podova koji čine više od 40% većinske težine visokih zgrada uvodeći principe koje je pokazao Striatus, istinski bi poremetili građevinsku industriju, transformirajući način na koji dizajniramo i konstruišemo naše izgrađeno okruženje kako bismo odgovorili na definirajuće izazove našeg doba.”

Striatus, koji za cilj ima da uspostavi „novi jezik za beton koji je digitalan, ekološki napredan i dizajnom okrugao“, nije prvi put za su ZHA i UTH bili partneri u dizajniranju i konstruisanju betonskih kreacija. 2018 godine, arhitektonska firma iz Lodona i BRG surađivali su na KnitCandeli, 4 metra visokom zakrivljenom betonskom paviljonu u Muzeju Savremene Umjetnosti u Mexico City-ju, koji je formiran od 3D oplata.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE