Kako 3D-printovani objekti počinju obilaziti cijeli svijet, tako počinjemo uviđati da tehnologija ispunjava svoja obećanja kao rješenja za jeftino stanovanje.
Nedavno dovršen projekat ovaj je koncept 'uzeo' kao novu teritoriju za 3D-printovane domove napravljene od 100% prirodnih materijala, zbog čega se oni kasnije mogu u potpunosti reciklirati. U relativno kratkom periodu, svjedočili smo evoluiranju 3D-printovanih domova od rudimentarnih skloništa do nekih raskošnih primjera za luksuzno življenje. Vidjeli smo i neke od ekoloških pristupa koji koriste sirove zemljane materijale, ali je većina napravljena od cementa ili betona. Kao dio procesa 3D-printovanja, ovi materijali se istiskivaju kroz velike mlaznice i formiraju zid sloj po sloj, te se kombinuju s drvenim okvirima da bi se dobili zidovi i krovovi. Tek izgrađen BioHome3D rezultat je istraživača s Maine Univerziteta i Nacionalnog laboratorija Oak Ridge, te Maine Technology instituta. Umjesto cementa, betona ili druge vrste maltera, zidovi ovog 3D doma napravljeni su od drvenih vlakana i prirodne smole iz lokalne šume, kao što su i podovi i krov.
Prema njihovim riječima, većina tehnologija se svodi na 3D printovane domove, ali za razliku od BioHome3D-a, većina koristi beton. Međutim, samo su betonski zidovi printovani na konvencionalno izljevenom betonskom temelju.
Za završetak krova koriste se tradicionalni drveni okviri ili drvene rešetke. Za razliku od postojećih tehnologija, cijeli BioHome3D je printovan, uključujući podove, zidove i krov. Korišteni biomaterijali
se 100% mogu reciklirati, tako da i buduće generacije mogu koristiti te materijale.
Umjesto korištenja cementnih mješavina, printer je napravljen da radi na bazi bioloških, obnovljivih sirovina koji koriste celulozu nanofibrila iz drvenih proizvoda. Printerom su se napravila četri modula za BioHome3D, koji su sastavljeni u roku od pola dana. Jedan električar uspio je uspostaviti struju u periodu od 2 sata. Završeni prototip koji leži na 55.7 m 2 napravljen je sa senzorima koji će nadgledati toplotne, okolišne i strukturne performanse kada stigne zima. Te će se informacije uzeti u obzir pri projektovanju budućih modela.
Cr: newatlas