spot_img

8 neobičnih betonskih građevina širom svijeta

Beton isprva mami misao „praktičnosti“

Ali možemo vidjeti ljepotu i potencijal u materijalu, koji je doprinio nekim od najljepših građevina širom svijeta.

Možda je snažan, ekonomičan i ekološki prihvatljiv, ali ima i ljepotu koja se često zanemari. Beton se može koristiti za gradnju predivnih oblika i struktura, koje se bi mogle ni zamisliti od drugih materijala.

Fallingwater, Pennsylvania

Ova ikonična građevina u Pennsylvaniji dizajnirana je od strane legendarnog arhitekte Frank Lloyd Wrighta, i završena je 1939. godine. Njen dizajn, inspirisan Japanom, koristi monolitne betonske ploče da napravi predivan aranžman, uklapajući se u prirodni teren okoline.

Armiranobetonski okvir čini osnovu inovativne konzolne betonske konstrukcije. Kuću je naručio Edgar J Kaufman, koji je bio veoma zabrinut nedostatkom presedana za korištenje armiranobetonskog betona na ovaj način, da je Wrightove planove pregledao tim inženjera, zbog čega veliki arhitekta nije bio zadovoljan. Na svu sreću, projekat je nastavio s radom i doživio svoj završetak.

Unite d’Habitation, Marseille

Ovu modernističku stambenu zgradu dizajnirao je Le Corbusier, a izgrađena je 1952. godine. Predstavljala je progresivne principe dizajniranja stambenih zgrada, koje je Le Corbusier razvio sa svojim prijateljem i kolegom arhitektom Nadirom Afonsom. Projekat je, ipak, zamalo bio zaustavljen, zato što su se čelični okviri, korišteni u originalnom planu, činili previše skupima zbog posljeratne nestašice. Ali beton brut ili ‘sirovi beton’ spasio je dan kao zamjenski materijal, nakon čega je postao veliki faktor utjecaja na brutalistički pokret u arhitekturi, koji je već tada uzimao zamah.

Los Manatiales, Mexico City

Restoran u Mexico City-u projektovan je 1950ih od strane španskog arhitekte Felix Candele. Pomogao je revolucionirati korištenje betona, demostrirajući njegovu nevjerovatnu vještinu da stvori tanke obline i strukture nalik školjkama u velikoj razmjeri.

Za ovu građevinu koristio je armirani beton da formira lukove i trezore u obliku parabola. Zahvaljujući njegovom shvatanju unikatnih strukturnih kvaliteta betona, ova građevina stajala je ponosno kao takva preko 60 godina.

Nacionalna Banka Hipotecario, Buenos Aires

Ova neobična zgrada jedan je od najikoničnijih primjera argentinske brutalističke arhitekture. Projektovao je Clorindo Testa 1960-ih, a daleko je od delikatnog rada Felixa Candele. U ovom slučaju imamo namjerno nametljivu i dramatičnu strukturu čiji vanjski sloj grubog betona izgleda kao da je izašao iz same zemlje. Široke betonske ploče označavaju ulazak u građevinu, koja nekako izgleda kao da tu pripada s neo-klasičnim građevinama, koje se nalaze oko nje. Betonska fasada neovisno je podržana, pa njena kombinacija sa staklenim eksterijerom stvara slojeviti efekat koji savršeno pravi ravnotežu otvorenošću za zatvorenošću.

Habitat 67, Montreal

Habitat 67 u Montrealu dizajnirao je izraelsko-kanadski arhitekta Moshe Safdie, a završena je 1967. Ima veoma neobičan raspored, s 300 identičnih prefabrikovanih betonskih blokova u složenoj konfiguraciji preko 12 spratova. Originalni koncept Safdie-ja je bio da pokuša iskoristiti sve što je smatrao ključnim neophodnostima za prigradsko življenje – mjesto za vrt, privatnost, svjež zrak, višespratno življenje – u jedan urbani kompleks stanova. Beton je jedini materijal koji mu je mogao omogućiti da pametno izbalansira ove ideje na način da zadovolji sve ekonomske potrebe. Ovaj inspirirajući eksperiment od betona još uvijek je jedna od najprepoznatljivijih građevina u Kanadi.

Portugalski Nacionalni Paviljon, Lisbon

Ova predivna građevina izgrađena je 1998. godine kao glavni dio EXPO-a ’98, a dizajnirao je Alvaro Siza. Iskoristio je unikatnu mogućnost betona da održi visoku jačinu s minimalnom debljinom. Nadovezujući se na rad ranih pionira kao što je Félix Candela, elegantno zakrivljeni betonski sloj gotovo izgleda kao tkanina prevučena preko dva bloka. Samo beton je mogao priuštiti dizajneru ovu divnu ravnotežu između lakoće i jačine.

Santiago Calatrava Auditorium, Santa Cruz de Tenerife

Očaravajući Santiago Calatrava Auditorium u Santa Cruz de Tenerifima uveliko se smatra jednom od najbitnijih građevina moderne španske arhitekture. Iako planovi za izgradnju datiraju još od 1970., nije izgrađena prije 2002. godine zbog stalno mijenjajućih planova i protokola. Zgrada koristi betonski okvir i montažni betonski krov i najistaknutija je po svom luku koji oduzima dah – koji ne samo da izgleda zapanjujuće lijepo na pozadini Atlantika, već predstavlja i prvi arhitektonski poduhvat za betonsku konstrukciju.

Villa Saitan, Kyoto

Ovaj prepoznatljivi kompleks u Kyoto, Japanu, izgradili su Eastern Design Office u 2006. Struktura njegove jezgre upakovane u betonsku školjku, s velikim prorezima koji su dizajnirani da oponašaju korijen i lišće drveća. U unutrašnjosti, sunce sija kroz mnoštvo otvora u betonskoj fasadi, kao da prolazi kroz granje i lišće drveta. Samo se s betonom mogao dobiti ovakav organski efekat.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE