spot_img

Agisa Gashi: Koncept obnove “Kuće VIR”

Nakon što smo pažljivo proučili staru kuću, odlučili smo srušiti njen veliki dio, uključujući podove i stari krov.

Projektiranje i obnova stare kuće na moru od strane arhitekata može biti izazovan, ali iznimno zadovoljavajući proces. Očuvanje povijesnog i kulturnog značaja stare kuće, dok istovremeno prilagođavate njezin dizajn i funkcionalnost suvremenim potrebama, zahtijeva pažljivo planiranje i stručnost. U nastavku predstavljamo zanimljiv projekt studia Minimal 20.

Piše: Agisa Gashi

Projekt: Kuća Vir

Projektant: Minimal 20 Studio

Godina: 2021

Lokacija: Vir Island, Hrvatska

Vodeći arhitekti: Agisa Gashi, Agron Gashi

Fotograf: Agron Gashi

Koncept obnove “Kuće VIR” započeo je prije nekoliko mjeseci jer je zgrada bila jako stara i nije ispunjavala neke od osnovnih funkcija prave kuće. Četveročlana obitelj koja posjeduje kuću željela je u prizemlju imati butik, a na katu dvosobni stan. Naš izazov bio je podijeljen u dva smjera:

  1. Opća konstrukcija bila je napravljena od vrlo širokih kamenih zidova 50-80 cm, ali su podovi bili vrlo slabi, a krov vrlo star.
  2. Naš drugi izazov bio je stvoriti nove prostore za obje etaže i imati potpuno novi dizajn interijera, koji nudi udoban život, ali i moderna minimalistička rješenja.

Također smo morali smisliti novi vanjski dizajn zgrade.

Nakon što smo pažljivo proučili staru kuću, odlučili smo srušiti njen veliki dio, uključujući podove i stari krov. Uglavnom su od stare kuće sačuvani samo vanjski zidovi, ne možete ih vidjeti i kuća izgleda kao da je u trokutu

Posebnost nove kuće je krov. Odlučili smo ostaviti novi krov potpuno vidljivim i da bude  dio interijera stana. Krov je postao vrlo važan dio interijera, ali i eksterijera. Vanjski zidovi se penju sve dok ne dođu do završne linije krovnog crijepa, što omogućuje da ih iz pogleda s ulice ne možete vidjeti, a kuća sa svoje dvije strane izgleda kao da ima trokutasti oblik. Fasada je izrađena od sedrenih kamenih ploča u prizemlju i od jednostavne bijele žbuke u katu. Tu je i mali volumen koji izlazi izvan pravilnog oblika kuće, a njegova fasada je obložena crnim mat pločicama, praćena vertikalnim antracit ogradama koje okružuju terasu i stepenice stana. 

Interijer dućana kreiran je od sirovog betonskog stropa s bijelim zidovima i crnim/antracit elementima u prozorima, svjetlima i namještaju. Dizajn interijera stana bio nam je najveći izazov. Imao je jedan glavni stambeni prostor u kojem su kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak bili okupljeni, jednu glavnu spavaću sobu s kupaonicom unutra, jednu malu sobu i glavnu kupaonicu. U svim je sobama otkriven drveni krov koji se smatrao glavnom značajkom dizajna. Druga glavna značajka bila je kuhinja, koja je imala vrlo važnu poziciju u planu i također je bila prvi element koji ste mogli vidjeti nakon što uđete u kuću. 

Važna stvar u interijeru bila je i prirodna svjetlost, a za to veliki klizni vitraj povezuje stan s velikom terasom izvan njega. Postavljena su i dva krovna prozora, jedan u dnevnom prostoru i jedan u kuhinjskom dijelu, čime se daje više svjetla za cijeli dnevni boravak. Stan ima samo 90m², ali dizajn krova i kuhinjsko rješenje stvaraju optičku iluziju i čine da vizualno izgleda mnogo veći u cijelom svom prostoru

Prethodni članak
Naredni članak

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE