spot_img

ALUMIL: Učešće u RecAL projektu za reciklažu aluminijuma u okviru programa Horizon Europa

ALUMIL kompanija sa zadovoljstvom najavljuje svoje učešće u inovativnom RecAL projektu (Recycling technologies for circular Aluminium), važnoj istraživačkoj inicijativi pokrenutoj u februaru u Beču, koja ima za cilj da napravi preokret u reciklaži aluminijuma u Evropi.

Učešće ALUMIL kompanije kao ključnog partnera u europskom projektu zasniva se na dugoročnoj strategiji kompanije koja je usmjerena na održivi razvoj i cirkularnu ekonomiju, kao i na njenom znanju u reciklaži aluminijuma, koje je zvanično potvrđeno lansiranjem inovativnog Loop80, prvog certificiranog aluminijuma u Grčkoj za profile arhitektonskih sistema, proizvedenog od 80% recikliranog materijala.

 

Loop80 je dizajniran nakon analize tehničkih zahtjeva i pronalaženja odgovarajućih tehnologija koje bi omogućile proizvodnju recikliranog aluminijuma, kombinujući vrhunski kvalitet sa održivošću. Procesi proizvodnje i reciklaže Loop80 certificirani su prema “OK Recycled” šemi, koja ispunjava zahtjeve EN 15343 i ISO 14021 standarda, pružajući pouzdanost i objektivnost u pogledu recikliranog sadržaja.

Održivi razvoj je u središtu filozofije i plana razvoja Alumil kompanije, što potvrđuje i  najsavremenija jedinica za sortiranje i obradu aluminijumskog otpada u industrijskoj zoni Kilkisa u Grčkoj.  Investicija od 4,6 miliona eura, završena 2020. godine, omogućava efikasnu liniju za proizvodnju, preradu i reciklažu visokokvalitetnog aluminijuma i predstavlja prvu takvu investiciju u Grčkoj.”

Fokus na cirkularnu proizvodnju aluminijuma

Posvećenost kompanije održivosti osigurala je njeno učešće u pionirskom RecAL projektu, koji je finansiran sa 10,6 miliona eura u okviru investicionog programa Horizon Europe i fokusira se na razvoj naprednih tehnologija reciklaže i digitalnih tehnologija za promovisanje cirkularne ekonomije aluminijuma.

Ukupno 19 partnera iz devet europskih zemalja, sa ekspertizom u mnogim različitim oblastima, uključujući inženjering, inovacije, metalurgiju i IT, radit će zajedno pod koordinacijom Austrijskog instituta za tehnologiju – LKR, na promociji 14 ključnih tehnoloških rješenja koja će biti integrisana u digitalni, socio-tehnički ekosistem. Ova nova platforma znanja o cirkularnosti aluminijuma olakšati će direktnu saradnju, premošćujući praznine koje postoje na regionalnom i europskom nivou.

Vrijedi napomenuti da je reciklaža aluminijuma obećavajuća metoda, jer sekundarna proizvodnja troši samo 5% energije potrebne za primarnu proizvodnju. Iako Europa raspolaže bogatim resursima sekundarnog aluminijuma, koji se procjenjuje da će doprinijeti 49% ukupne proizvodnje aluminijuma do 2050. godine, pronalaženje dovoljnog broja izvora i odgovarajućeg sastava legura i dalje predstavljaju velike izazove.

U kontekstu Europskog zelenog dogovora i globalnih napora za dekarbonizaciju, reciklaža aluminijuma igra ključnu ulogu. RecAL, koji usvaja holističku strategiju za efikasno korištenje sekundarnih resursa aluminijuma, predstavlja veoma relevantnu istraživačku inicijativu od koje se očekuje da promijeni dinamiku reciklaže aluminijuma u Europi.

ALUMIL, vjeran svojoj viziji zaštite životne sredine, nastavit će da predvodi inicijative u oblasti reciklaže aluminijuma i sistematski ulaže u održive prakse koje doprinose smanjenju ekološkog otiska i uštedi energije i sirovina.

Finansirano od strane Europske unije. Stavovi i mišljenja izraženi u ovom dokumentu su isključivo stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili HADEA. Ni Europska unija ni donatorska tijela ne mogu biti odgovorni za njih. Ugovor o dotaciji br. 101138747.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE