Arhitekta Kenan Zvizdić, Studio Arh d.o.o. Sarajevo
StudioArh je arhitektonski biro osnovan 2009 godine u Sarajevu, BiH. Od svog osnivanja biro uspješno realizuje projekte i pruža rješenja iz oblasti arhitekture, urbanog dizajna, pejzažne arhitekture i inžinjeringa. Svaki projekat predstavlja skup analiza različitih, karakterističnih parametara za datu lokaciju, unutar kojih se podjednako prožimaju arhitektonska funkcija i vizualizacija.
Zbog čega ste odlučili postati arhitekta i kako danas vidite svoj posao?
Već od ranog djetinjstva sam bio okružen knjigama o arhitekturi i u prilici da čitam o izuzetnim arhitektonskim ostvarenjima starih civilizacija, ali i da se upoznam sa opčinjavajućim djelima najpoznatih arhitekata XX stoljeća kao što su Wright, Mils, Gropius, Le Corbusier, Aalto, kao i sa inspirativnim stvaralaštvom domaćih arhitekata poput Neidhardta ili Ugljena.
Čitajući njihove biografije i gledajući njihove kuće i zgrade, posebno me privukla mogućnost autorske kreacije u oblikovanju i materijalizaciji konkretnih objekata i prostora koja sa jedne strane predstavlja izraz lične vizije, odnosno estetsko oblikovni pečat individualne ideje, a sa druge strane predstavlja “nesto novo” koje mora stupiti u suptilan odnos sa ambijentom u kojem nastaje i sa kojim treba postati skladna cjelina.
Moje shvatanje arhitekture kao inovativnog i kreativnog procesa pretvaranja ideje koja nastaje u mašti, u srcu – u volumene kojima se, u službi čovjeka kao krajnjeg ishodišta arhitektonskog stvaralaštva, oblikuje prostor u ambijentalnom oblikovnom i likovnom smislu, me usmjerilo i opredijelili da postanem arhitekta. I nikada nisam požalio zbog takve odluke bez obzira na sve prepreke na koje sam nailazio, jer arhitekturu smatram jednom od najljepših djelatnosti, kako je davno rečeno: “Arhitektura je zamrznuta muzika”.
Koji su vam najveći izazovi s kojima se susrećete u poslu?
Najveći izazovi su nedostatak strukovnih tijela i složene, dugotrajne i često fluidne i nedovoljno precizne administrativne procedure. Osim toga, neophodno je da se pitanjem prostornog i urbanog razvoja, namjene, estetike, materijalizacije i funkcionalnosti objekata bave isključivo stručne osobe koje za tako važne procese imaju potrebna znanja i iskustvo.
Smatram da npr. grad Sarajevo, kao i drugi gradovi i općine u BiH moraju imati instituciju gradskog urbaniste i arhitekte, kao pojedinaca ili grupe, koji bi definirali set stručnih i materijalno-oblikovno-estetsko-funkcionalnih kriterija za prostorno uređenje i izgradnju objekata. I koji bi, naravno, bili i filter kroz koji bi morali proći svi zahvati u prostoru, posebno u urbanim sredinama.
Važno je da oni koji su zaduženi za izradu prostorno-planske dokumentacije, posebno urbanističkih i regulacionih planova, nađu, uz poštivanje savremenih normativa i standarda, suptilnu ravnotežu između urbanog komfora, arhitektonske ljepote i ekonomske logike. Prostor, posebno urbani, se mora štititi, ali i razvijati.
Kako vaš ured vidite u budućnosti?
Kao mjesto kreativnosti, inovativnosti, izazovne i produktivne provokativnosti, sofisticiranosti, hrabrosti i upornosti.
”STUDIO ARH” d.o.o. Sarajevo