Za svoj najnoviji projekat, tim iz i29 architects dizajnirao je trospratnicu u Schoonschip – novom plutajućem naselju Amsterdama. Smješteno na sjeveru grada, ovo mjesto namjerava postati najodrživija europska plutajuća zajednica. Ovaj objekat koje je realizirao i29 označava jedan od 46, a karakterizira ga jednostavan, ali pametan dizajn koji prihvata ekološke i energetski učinkovite principe.
Urbanistički plan Schoonschipa dizajnirali su Space & Matter. Projekat revitalizira neiskorišteni kanal za stvaranje domova za preko 100 stanovnika. Mjesto ima snažnu industrijsku prošlost, ali danas je jedan od gradskih dijelova Amsterdama koji se najbrže mijenja, pretvarajući se u višenamjensko stambeno područje. Novi plutajući kvart zamišljen je kao urbani ekosistem unutar gradskog tkiva: u potpunosti koristi okolišnu energiju i vodu, ciklične hranjive tvari i minimiziranje otpada, plus stvaranje prostora za prirodnu biološku raznolikost.
Naselje je energetski samostalno, koristi kružne građevinske postupke i služi kao primjer za održivi život. Pametni mol povezuje 46 plutajućih kućanstava jedne s drugima i s rivom. Na gornjem dijelu, mol je društvena veza gdje se ljudi susreću. Ispod površine, mol je funkcionalan i održiv konektor sa svim vodovima za energiju, otpad i vodu priključenim na svako kućanstvo.
Svaku od 46 kuća jedinstveno su dizajnirali različiti arhitekti. Za ovu je zgradu klijent naručio arhitekte i29 i zatražio od njih da projektiraju kuću koja će maksimizirati skromni otisak, a istovremeno stvoriti arhitektonski izraz koji je i tipičan i iznenađujući. Plutajući dom ima kosi krov, ali je u tlocrtu dijagonalan, što daje optimizaciju korisnog prostora iznutra i otvoreni arhitektonski dizajn izvana.
Za i29, arhitektura i dizajn interijera uvijek se isprepliću i povezuju na svakoj razini kako bi se stvorilo jasno i jedinstveno iskustvo. Plutajući vanjski dizajn kuće rezultat je proširenja prostora unutar enterijera i obrnuto. Svi su prostori otvoreno povezani s atrijem koji se sastoji od tri etaže. Raspored je proširen dvoetažnim priključkom na terasu lođe neposredno iznad nivoa vode.
Enterijer i fasada poigravaju se pogledima izvana. Pogledi se pojavljuju i nestaju tokom kretanja kroz dom. Iz podruma se pruža izravni pogled na nivo vode, dnevna soba daje pogled na okolicu samo kada sjedite u dnevnom boravku, a kuhinja na zadnjem spratu ima pogled prema južnoj i sjevernoj strani kanala. Na zadnjem spratu, krov omogućava postojanje lođe i otvorenu terasu s pogledom prema luci na zapadu.
Uprkos ograničenom budžetu, projekat ima jedinstvenu arhitekturu i dizajn interijera koji ostavlja snažan dojam. Istovremeno, plutajući dom izuzetno je energetski učinkovit, ekološki prihvatljiv i izgrađen s malim otiskom. Održivost ide čak i do veće razine, uvođenjem u pametnu mrežu plutajućeg sela. Energija može biti još vrijednija kada je dijelite.
m-kvadrat