U godini prepunoj različitih naslova, mase prijedloga projekata, nagrada, takmičenja i događaja, pojavilo se nekoliko trendova – trendovi koji nam govore o ovoj godini i predlažu kamo bi stvari mogle krenuti u budućnosti. Radi se o sljedećim trendovima:
Net Zero
Pariški sporazum, potpisan 2015. godine na 21. zasjedanju Konferencije stranaka (COP 21) Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC), a vezan za smanjenje
emicije CO2 i dalje je glavna tema. Prisjetimo se, glavni cilj sporazuma je ograničavanje globalnog zatopljenja na temperature „znatno ispod“ 2°C, osiguravanje opskrbe hranom, ali i ojačavanje kapaciteta država da se bore s posljedicama klimatskih promjena, zatim razvoj novih „zelenih“ tehnologija i pomaganje slabijim, ekonomski manje razvijenim članovima u ostvarenju nacionalnih planova za smanjenje emisije ugljen dioksida. Pored navedenih stavki, cilj je do kraja 21. stoljeća u potpunosti anulirati emisiju stakleničkih plinova. planova za projektiranje neto nula budućnosti nisu se smanjili. noge svjetske vele sile trude se ispoštovati ove uslove i osigurati da do isteka ovog roka sve nove građevine izgrađene u velikim gradovima budu neto nula. Primjera radi, Sydney Opera House je već krajem septembra postala ugljično neutralna.
Ove velike priče mogu generisati najviše pažnje, ali blijede u poređenju s velikom raznovrsnošću projekata, materijalnim inovacijama i planovima za net-zero življenje koji su izašli ove godine.
Masivno drvo
Budući da ekološki utjecaj postojećih metoda gradnje postaje sve jasniji, čini se da sve više arhitekata eksperimentiše sa idejom gradnje masivnim drvetom. U Japanu je to već uobičajena praksa, a planovi za gradnju nebodera koji su izgrađeni od drveta već su krenuli . Drveni neboderi također su bili predloženi za Chicago, San Francisco i Philadelphiju, te se planira izgradnja najveće evropske drvene zgrade u Holandiji. Uskoro će biti sve više ovakve tipologije.
Hyperloops
Kako se tehnologija koja bi omogućila hyperloop bliži stvarnosti, arhitekti su počeli nuditi svoje vizije stanica, mreža i urbanih planova temeljenih na novoj tranzitnoj tipologiji. UNStudio je podijelio prototip dizajna za hyperloop stanice, koje se zbog njihove konstrukcije lako mogu povećavati ili smanjivati ovisno o dostupnosti prostora. Foster + Partneri u Londonu također su podijelili planove za vlastitu Hyperloop viziju, koja će se realizirati u Dubaiju. U skorijoj budućnosti u Abu Dhabiju, u toku je realizacija planova za potpuno funkcionalne komercijalne hyperloop stanice koje će biti gotove do 2020. godine. Budućnost se čini sve bližom.
Život na Marsu
Kako su stvari na Zemlji u sve većem neredu, možda nije iznenađenje da su se dizajnerske oči usmjerile ravno na zvijezde. Foster + Partneri i Open Architecture podijeli su vizije za život na Marsu, debitirajući svoje vizije na Goodwood festivalu i China House Vision-u. TEN Arquitectos dijeli ideje za novi NASA istraživački centar, koji slavi 60 godina organizacije. NASA ide u korak s tim: nakon pokretanja 3D Printed Habitat Challenge-a, oni su se obvezali na saradnju s pobjedničkim timom AI Spacefactory kako bi viziju pretočili u stvarnost.
Expo 2020
Iako je više od godinu dana udaljen, zemlje širom svijeta najavljuju pobjednike za svoje nacionalne paviljone. Ovaj događaj je u prethodnoj godini bio glavni izvor novosti. Izdvajamo: • Yong Ju Lee i Atelier KJ plutajući okviri za korejski paviljon• Prijedlog Es Devlina za Veliku Britaniju, koji obećava istaknuti britansku stručnost u umjetnoj inteligenciji i svemiru • SelgasCanoov vodeći dizajn za španjolski paviljon; razigrana žuta konstrukcija na napuhavanje koja će lebdjeti nad parkom
m-Kvadrat