spot_img

Arhitektonsko-urbanistički koncept “Centar perfomativnih umjetnosti MESS”

ARHITEKTONSKI FAKULTET UNSA / KATEDRA ZA ARHITEKTONSKO PROJEKTOVANJE /
ZGRADE ZA KULTURU 2 / III SEMESTAR II CIKLUS / STUDENT: DELIĆ HARIS

Arhitektonsko-urbanistički koncept “Centar perfomativnih umjetnosti MESS”, kao objekat koji bi upotpunio priču “Kulturnog centra”, u duhu savremene arhitekture i formiran više kao eksperimetalni, a ne klasično dramski teatar, u arhitektonskoj konceptualizaciji,
predstavlja veliku otvorenu scenu, orijentisanu prema Miljackoj, odnosno Obali Kulina bana kao najprometnijoj i najznačajnijoj saobraćajnici u blizini, a također i prema otvorenoj površini između BKC-a i Narodnog pozorišta.

Formiranje transaprentnog fasadnog platna, preko kojeg se uspotavlja interakcija vanjskog
i unutrašnjeg prostora, sa mostom kao glavnim pristupom koji nedvosmisleno naglašava pristupnu sekvencu do ulaza u objekat, povećava radoznalost prolaznika i daje im priliku da “režiraju i glume u predstavi” koju sami stvaraju.

Pored toga, tamna fasada od aluminijumskih cijevi, izdvaja objekat unutar svog
urbanog okruženja i daje nagovještaj prolaznicima o novom i drugačijem tipu
sadržaja unutar objekta. Ventilirana fasada, materijalizirana kroz upotrebu ALU cijevi, vertikalno orjentiranih, omogućava psihološki dojam da objekat, usprkos svojoj značajno
većoj dubini i širini u odnosu na visinu, ipak djeluje “vitkije” i elegantnije, naglašavajući stakleno platno prema rijeci i najznačajnijoj sekvenci, dok sa drugih strana vješto skriva ostale prozorske elemente. Trougaona konzola u osnovi posljednje etaže, povezana je sa drugim trouglom, koso postavljenim u odnosu na ostale linije objekta, materijaliziranim u konačnici od “Trespa” fasadnih panela, koji omogućava elegantano spajanje različitih gabarita po etažama, bez naglih promjena u konturama fasade. Na taj način, objekat postaje “crna kutija”, sa novim stilom i drugačijim vrijednostima u odnosu na one već definisane unutar užeg urbanog okruženja.


Formiranjem fasade uz upotrebu ALU cijevi, u dvije različite dimenzije poprečnog
presjeka, omogućena je kontrola dnevnog svjetla u prostorima koji to zahtijevaju, jednostavnim reguliranjem broja vidnih cijevi, na dijelovima prozorskih otvora, a potpunim prekidom na dijelu staklenog platna glavne fasade, materijaliziranim upotrebom “Schüco” staklenih panela. Manje vidni elementi, kao što su krovna terasa i scenski toranj, u završnoj obradi materijalizirani su upotrebom klasične kontaktne fasade, upotrebom fasadnog maltera kao završnog sloja. Kategorija fasadnog sistema U konačnici, fasada objekta “Centar perfomativnih umjetnosti MESS”, izvedena je upotrebom tri različite kategorije fasadnog sistema (ventilirana fasada, staklena fasada i kontakta fasada sa praškastim materijalom u završnom sloju). Ipak, najveći dio predviđen je kroz primjenu ventilirane fasade sa ALU cijevima, koja nedvojbeno stvara drugačiji karakter objekta u odnosu na okruženje, izdvajajući i naglašavajući isti. Upravo upotreba takvog sistema, pored cilja arhitektonsko-urbanističkog koncepta, omogućava i najefikasniju kontrolu unutar objekta, kako po pitanju regulacije prirodnog svjetla i sveukupnog dojma unutrašnjeg na vanjski prostor, tako i po pitanju energetske učinkovitosti objekta, obzirom na položaj, u vrlo izraženim godišnjim, vremenskim i temperaturnim promjenama.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE