spot_img

“Arhitektura prethodne civilizacije – Kultura građenja i duh modernizma u Jugoslaviji u periodu 1945-1990”, autora Adnana Zoranića, je nova knjiga u izdanju Internacionalnog univerziteta u Sarajevu

“Arhitektura prethodne civilizacije – Kultura građenja i duh modernizma u Jugoslaviji u periodu 1945-1990”, autora Adnana Zoranića, je nova knjiga u izdanju Internacionalnog univerziteta u Sarajevu, koja je nedavno štampana i spremna za čitanje. Knjiga je u B5 formatu s ukupno 264 stranice i velikim brojem ilustracija. Autor je diplomirani inžinjer arhitekture i doktor tehničkih nauka iz oblasti arhitekture i urbanizma te vanredni profesor na programu za arhitekturu Internacionalnog univerziteta u Sarajevu.

Arhitektura prethodne civilizacije – Kultura građenja i duh modernizma u Jugoslaviji u periodu 1945-1990” je rezultat autorovih osobnih afiniteta, dugogodišnjeg interesovanja i istraživanja moderne arhitekture na prostoru i u vremenu postojanja socijalističke Jugoslavije.

Spomenuto naučno djelo tematizira razvoj i postojanje modernističke arhitekture i urbanizma u socijalističkoj Jugoslaviji, o čemu prof.dr. Edin Jahić u svojoj recenziji kaže:

„Istraživanje, sistematiziranje i izrada publikacije na temu arhitekture socijalističke Jugoslavije u periodu od 1945. do 1990. godine predstavlja vrijedan poduhvat koji bi trebao privući pažnju stručne ali i šire javnosti.  

U vremenu bezdušnog „trošenja“ raspoloživog urbanog prostora i stremljenja ka što većem profitu, objavljeni rad će nesumnjivo pokazati u kojoj se mjeri tokom protekle „civilizacije“ vodilo računa ne samo o pravilima, propisima i standardima, nego prije svega o osnovnim postulatima arhitektonske struke i humanosti gradnje zgrada.“

Knjigom se problematizira uvjetovanost arhitektonskog i urbanog razvoja uslijed specifičnih društveno-političkih okolnosti, tada stvorenim socijalnim i vrijednosnim sustavom, te općenitim društvenim i kulturnim okruženjem u bivšoj državi. Fenomenološku pojavu širokog prihvaćanja moderne arhitekture tokom spomenutog razdoblja, autor objašnjava kao komplementarnu refleksiju primarne orijentacije i dominantnih tendencija tadašnjeg društva.

Kroz brojne studije slučaja i prezentacije različitih vrsta objekata, sistematiziranih u skladu s arhitektonskom tipologijom,  u knjizi se istražuju veze i uvjetovanost arhitektonskog razvoja i društvenog okruženja.

Istaknuti slovenski arhitekt i teoretičar arhitekture Dr. Andrej Šmid kroz recenziju knjige apostrofira nekoliko ključnih aspekata knjige:

„S mnogo stručne i naučne discipline (a i elegance tekstopisca) autorova namjera je bez prigovora uspjela – dobili smo kompendij jasno razvrstanih tipova gradnje s definicijama mjerila kvaliteta i s time dobro razrađen naučni aparat koji se može koristiti u svim sličnim prilikama istraživanja novih studija primjera.“

„Često nezapažena simbioza prošlih monografija s područja urbanizma i arhitekture SFRJ u diskurzu dr. Zoranića decentno je razotkrivena, a za razumijevanje konteksta jako je ažurna – posredstvom autora koji opisuje stambene komplekse jasnije je prezentirana njihova ambijentalnost, a izvrsno je uspostavljena i veza između novih urbanih sredina i fenomena muzičke produkcije rock ‘n’ rolla i Novog vala.“

„Glavna vrijednost ovog djela dr. Zoranića je edukativna: namjenjena je nesebičnom proslijeđivanju znanja svima koji su zainteresirani, bilo stručnjaci, naučnici ili studenti. Konsekutivan tretman, koji čitaoca uvodi i vodi kroz raspravu, s jedne strane je vođen elegantno i bez tenzija, a s druge je inženjerski precizan i poštuje pravila akademske didaktike i transfera znanja.“

„Pored toga, kao bonus i nehotice, s prezentacijom svoje teze o kulturi građenja, uspjelo mu je taj fenomen originalnosti društvene, umjetničke i kulturne produkcije SFRJ definirati i nepovratno locirati u srednjoevropski vremenski, duhovni i geografski prostor.“

Umjesto zaključka navodimo, kroz recenziju izneseno mišljenje Prof. Dr. Adnana Pašića, o značaju ovakvih istraživanja:

„Predmetno istraživanje dio je širokog spektra recentnih aktuelnih istraživanja i valorizacije civilizacijskih, kulturnih i socijalnih dostignuća nastalih na ovim prostorima u drugoj polovini 20 stoljeća. U širokom spektru recentnih istraživanja iz oblasti kulture posebno mjesto zauzimaju studije posvećene visokim dometima urbanizma, arhitekture i dizajna ovog perioda, kojima svakako pripada i ova knjiga.“

Arhitektura prethodne civilizacije – Kultura građenja i duh modernizma u Jugoslaviji u periodu 1945-1990” je namijenjena istraživačima i teoretičarima s područja arhitekture i urbanizma, historičarima umjetnosti, arhitektima i studentima arhitekture, ali zbog širokog spektra tema i mnogim drugima zainteresiranim za historiju, društvo i kulturu.

“Architecture of the previous civilization – Building culture and the spirit of modernism in Yugoslavia in the period 1945-1990“, by Adnan Zoranić, is a new book published by the International University in Sarajevo, which was recently printed and ready to read. The book has a B5 format with 264 pages altogether and a big number of illustrations. The author is a graduate engineer in architecture and doctor of technical sciences in the field of architecture and urbanism, and an associate professor at the architecture program of the International University in Sarajevo.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE