Uz minimalistički izgled, enterijer od bambusa i otvorene terase, majmunska kuća je bitna za povezivanje s prirodom na nježan i suptilan način. Projekat je realizovao atelje Marko Brajović u šumskom dijelu Paratyja u Brazilu, a ova dvosobna kuća crpi inspiraciju iz šume i dizajnerskih rješenja koja već postoje u svijetu prirode.
Prije nekoliko godina nestali su majmuni koji su živjeli u podnožju Serre u Paratyju. Razlog za to je bila žuta groznica koja se navodno proširila među primatima. Bili smo jako tužni. Na početku pandemije u 2020. godini, kada smo počeli razmišljati o kući koja je povezana sa drvećem, oni su se pojavili. Porodica kapucinskih majmuna, čitavo pleme! Vratili su se i naučili nas zašto, gdje i kako da dizajniramo naš projekat, objašnjava atelje Marko Brajović.
Umjesto horizonta, majmunska kuća prati rast drveća koje se vinulo ka nebu u potrazi za sunčevom svjetlošću i energijom. Izuzetna vertikalnost zgrade postignuta je spajanjem drvenih komponenti, prekrivenih pocinčanim panelima uz termoakustičnu izolaciju. Kuća je postavljena između drveća i zauzima površinu od samo 5m x 6m kako bi se izbjeglo ometanje autohtone vegetacije.
Kako bi dizajnirali potpornu strukturu kuće, tim je posmatrao koje su biljke najbolje prilagođene topografiji zemljišta i koje su strategije usvojene da omoguće stabilnost u vertikalnom rastu. ‘Juçara’ (Euterpe edulis) je vrsta palmi atlantske šume koja se zahvaljujući svom korijenu prilagođava kosom terenu i raspoređuje opterećenje uz pomoć više vektora. Ovako ona osigurava stabilnost svog tankog i visokog stabla. Za ovaj projekat, atelje Marko Brajović primijenio je istu strategiju, stvarajući niz tankih i gusto raspoređenih stubova, nadahnutih morfologijom korijena Juçara palme, i na taj način je osigurana stabilnost vertikalne konstrukcije.
Ova kompaktna kuća sadrži 54 m2 unutrašnje površine i još 32 m2 natkrivenog prostora, pružajući vrlo snažnu vezu sa šumom. Kuća se sastoji od kuhinje, kupatila i dvije spavaće sobe koje se mogu pretvoriti u životne prostore. Dvije bočne terase pružaju poprečnu ventilaciju, a velika terasa na zadnjem spratu nudi multifunkcionalni prostor za fizičke aktivnosti, učenje ili meditaciju.
Interijeri uključuju ručno rađene bambusove obloge, zavjese napravljene od ribarske mreže iz lokalnih zajednica, namještaj koji kombinuje japanske dizajnerske predmete s autohtonim ručnim radovima od Guarana i metalne uređaje od docol čelika i mekala. Projekat uređenja predstavlja pošumljavanje sekundarne šume u kojoj se kuća nalazi. Divlja estetika koja okružuje kuću bila je moguća zahvaljujući prirodnom rastu endemskih biljaka iz okoline, pojačavajući na taj način doživljaj kuće koja je duboko u izvornom prirodnom kontekstu.
‘Majmunska kuća je opservatorij. Mjesto novih i ponovnih susreta sa sobom i drugim vrstama, za posmatranje prirode izvan i unutar nas, gdje je sve u svemu ’, kaže atelje Marko Brajović.