Prečesto arhitekti i dizajneri satima tragaju za teksturama i materijalima kako bi predstavili svoje vizije. Ova se borba odvija u mnogo oblika: od pretraživanja na Google-u, Pinterest-u i baze podataka u potrazi za savršenom teksturom, do ručnog stvaranja istih nekoliko sati ili čak dana. U oba slučaja, rezultat je često iscrpan i rijetko savršen. Bazu podataka organiziranu, pouzdanu, besplatnu i jednostavnu za upotrebu nije uvijek jednostavno pronaći.
Architextures su kreirane 2014. godine kao biblioteka visokokvalitetnih slikovnih datoteka, s teksturama koje su korisnici poslali ili ih je stvorila sama platforma. S vremenom je kreator platforme Ryan Canning primijetio da u svom profesionalnom arhitektonskom radu niz statičnih datoteka dostupnih na mreži ne zadovoljava specifične teksture koje je tražio u svojim dizajnerskim projektima. Frustriran beskonačnim postupkom pretraživanja, uređivanja i prekrivanja tekstura u Photoshopu, Ryan je poboljšao Architexture 2019. godine u interaktivni alat u kojem su dizajneri poput njega u sekundi mogli stvoriti određene, visokokvalitetne teksture. I što je najvažnije, alat je besplatan za ličnu i obrazovnu upotrebu, uz dostupne profesionalne račune uz malu naknadu koji podržavaju razvoj alata.
Digitalno sučelje Architexture omogućuje vam stvaranje novih materijala brzo, jednostavno i učinkovito, koristeći niz uzoraka i parametara. Uz sve veći raspon tekstura i materijala u biblioteci, korisnici mogu generisati svoje idealne uzorke, dimenzije, spojeve, tonove, boje i još mnogo toga.
Ovaj interaktivni alat korisnicima omogućuje uređivanje postojeće teksture na licu mjesta, ili stvaranje nove teksture od nule. U stvaranju teksture, korisnici dobivaju kontrolu nad svim ključnim značajkama izgleda materijala putem alatne trake svojstava s lijeve strane zaslona. Alatna traka je podijeljena u tri ključna područja koja korisnik može kontrolisati: Uzorci, Pločice i Spojevi. U postavkama Uzorci, korisnicima se nudi 11 uzoraka za ponovno stvaranje popularnih uzoraka i motiva u industriji, s dodatnim parametrima za kontrolu uglova i broja stupaca i redaka u uzorku. U postavkama pločica korisnici mogu eksperimentirati s materijalnošću teksture, s ogromnom kolekcijom kamenja, opeke, drveta, betona, metala i čvrstih ispuna, a sve se to može prilagoditi svjetlinom, kontrastom, nijansom i zasićenošću. Korisnici također imaju potpunu kontrolu nad širinom i visinom pločica, pa čak i estetikom. U završnim postavkama spojeva korisnici mogu odabrati materijal koji će se koristiti za spajanje pločica, kao i njegovu boju i veličinu.
Arhitekture se ističu zahvaljujući intuitivnom korisničkom iskustvu. Nije potreban dodatni softver ili preuzimanje, dok sama aplikacija trenutno reagira na promjene parametara. Za razliku od sličnih usluga koje prikazuju završenu sliku na kraju postupka, Architexture koristi sučelje koje omogućava korisnicima da vide kako se njihova tekstura stvara i prilagođava u stvarnom vremenu. Osim iznimne uštede vremena, ovo user-friendly sučelje rezultiralo je i privlačnošću platforme izvan svoje temeljne baze arhitektonskih profesionalaca i studenata, a zajednici korisnika pridružili su se i 3D umjetnici i dizajneri igara.
Kako se načini na koje arhitekti i dizajneri koriste materijale razvijaju, zajedno s fizičkim svojstvima samih materijala, Architexture će i dalje dodavati nove elemente i značajke koje ubrzavaju radni tok.