spot_img

Betonska kuća u Brelima u potpisu arhitekte Ivana Filipovića

Oduvijek su me oduševljavali projekti s naglašenom konstrukcijom, obzirom da se u Dalmaciji pretežno grade betonske konstrukcije, ideja je bila izgraditi kuću gdje se konstrukcija neće skrivati niti dekorirati.

Brela, 040517.Kuca arhitekta Ivana Filipovica u Brelima.Foto: Tom Dubravec / CROPIX

Po uzoru na hrvatske i strane uzore primjerice hotel Soline u Brelima ili čuvenog japanskog arhitekta Tada Ando.

Ivan Filipović rođen je Splitu 1985. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2011. Predstavljao je Zagrebački fakultet na međunarodnom studenstkom natječaju Isover Saint-Gobain „Multi comfort house“ Beograd 2007., Dubrovnik 2008., Ljubljana 2009., Insbruck 2010., i Prag 2011. Autor je projekata „Square in space“ i „Navigating Adriatic hotel“.Trenutno aktivno radi na stvaranju brenda „Gevera boats“ kao glavni dizajner brodova. Radi u porodičnom uredu „Artech“ u Brelima zajedno s majkom kiparicom, ocem i bratom arhitektima.  Na pitanje kako je Ivan uopće došao na ideju gradnje kuće koja je potpuno urađenja kao betonski objekat, bez dodatne obrade zidova i konstrukcije.

Brela, 040517.Kuca arhitekta Ivana Filipovica u Brelima.Foto: Tom Dubravec / CROPIX
Brela, 040517.Kuca arhitekta Ivana Filipovica u Brelima.Foto: Tom Dubravec / CROPIX

”Prije svega istaknuo bi da je ovo bio projekt našeg obiteljskog ureda, u sastavu kojeg smo tada djelovali majka kiparica, otac arhitekt i brat i ja također arhitekti. Projekt smo crtali 2013.god a završetak gradnje bio je pred ljeto 2015.god. U međuvremenu se ured malo proširio, ali želja nam je i dalje ostati relativno malen ured za arhitekturu, umjetnost i dizajn, i preferirati gradnji individualnih nesvakidašnjih projekata”, kaže.

”Oduvijek su me oduševljavali projekti s naglašenom konstrukcijom, obzirom da se u Dalmaciji pretežno grade betonske konstrukcije, ideja je bila izgraditi kuću gdje se konstrukcija neće skrivati niti dekorirati. Po uzoru na hrvatske i strane uzore primjerice hotel Soline u Brelima ili čuvenog japanskog arhitekta Tada Ando. Nije bilo lako realizirati objekt, gradnja je trajala dvije građevinske sezone obzirom na zabranu gradnje u ljetnoj sezoni. Nailazili smo na brojne probleme prilikom gradnje, prije svega zahtjevna – nepristupačna lokacija, zatim zahtjevni projektirani detalji, upoznavanje s ovakvim načinom gradnje i drugo”, dodaje.

Završeni objekat ovakvog tipa privukao je interes brojnih investitora, stoga trenutno rade na realizaciji više sličnih objekata u “natur” betonu… u Murteru, gradu Hvaru, Brelima…

”U međuvremenu smo se povezali sa specijaliziranim stručnjacima uz čiju će pomoć gradnja ovakvog tipa objekata biti nešto lakša.. Da bi ovakav projekt uspio, barem što se izgleda “natur” betona tiče, prije svega istaknuo bi ljudski faktor, odnosno pristup radu”, ističe Ivan.

O tehnologiji građenja objekta kaže: ”Ovaj objekt gradili smo relativno “staromodnim” metodama, zajedno s izvođečem betonskih radova, kupili smo nove oplate od vodotporne šperploče (blažujke) te smo ih kod stolara pripremili za ovaj projekt. Kuća je projektirana u modularnom rasteru, gdje su oplatne ploče bile dimenzija 180x90cm. tako da bočne fasade čine 5 modula u duljinu i po tri modula u visini u etaži. (vidljivo u nacrtima).Na mjestima gdje su otvori nedostaje određen broj modula, primjerica izduljeni bočni horizontalni prozor čine tri modula u duljinu, ulazna vrata čine tri modula u visinu itd..Kuća je dimenzija točno d9,00 x š5,20 x v6,00 m, te još jedna podrumska etaža. Kuća je koncipirana kao jedna stambena jedinica organizirana na tri etaže. S obzirom na to da je ideja bila zidovi od “natur” betona također i u interijeru, to je rezultiralo pozicioniranjem termoizolacije unutar konstrukcije, odnsono gradio se prvo unutarnji zid koji se potom oblagao slojem termoizolacije te je naknadno betoniran vanjski zid (vidljivo na nacrtima).”

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE