Ne može svaki arhitektonski projekat biti ekonomski i društveni uspjeh. No, postoji jedan zastrašujući pojam rezervisan samo za propale projekte: “bijeli slonovi”. Izraz dolazi iz priče o kraljevima Siama (današnji Tajland), koji će navodno darovati svete albino slonove dvorcima koji im se ne sviđaju. Odbijanje dara od kralja bilo je neprihvatljivo, a budući da su svete, ove su životinje nisu smjele raditi nikakve poslove, dovodeći tako dvoranine do financijske propasti – činjenica koju su kraljevi dobro znali.
Naravno, u arhitekturi se pojam “bijeli slon” često koristi za odbacivanje određenih projekata. Istaknuti širom svijeta i kroz historiju, svi imaju isti zajednički čin: iako mogu (ili možda ne) izgledati dobro na papiru, vjerojatno su trebali ostati samo na papiru.
Autobusna stanica Tel Aviva – Tel Aviv, Izrael
Ovaj projekat od 230.000 m2 autobusne stanice na osam spratova otvoren je 1993. godine s težnjama “zatvorene mikro-metropole”. Autobusna stanica Tel Aviva na kraju je ostala napuštena megastruktura. Hiljade poslovnih prostora pokušavale su pronaći mušterije. Unutrašnjost ove megastrukturepuna je zbunjujućih labirint hodnika, a položaj stanice u južnom Tel Avivu bio je nelogičan za autobusni terminal na prvom mjestu.
Palača parlamenta – Bukurešt, Rumunjska
Treća najveća građevina na svijetu, Palača parlamenta ima površinu od 365.000 m2 i košta više od 6 milijuna USD godišnje samo za održavanje toplote i svjetlosti, što je posebno zapanjujuće s obzirom da je 70% zgrade prazno.
Olimpijski stadion – Montreal, Kanada
Olimpijska zgrada koja je možda izazvala najveći štetu po glavi stanovnika. Stadion u Montrealu 1976. godine bio je ispunjen problemima od koncepcije do danas. Njegova složena konstrukcija i kašnjenja pretrpjeli su troškove projekta do te mjere da konačni olimpijski dug od 1,16 milijardi dolara nije isplaćen do 2006. Krov stadiona je ostao konstruktivno neodgovarajući.
Jantar Mantar – Jaipur, Indija
Izgrađen 1734. godine vanjski Jantar Mantar Jaipur sastavljen je od devetnaest astronomskih instrumenata izrađenih od kamena, uključujući i najveći svjetski sunčani sat, s drškom od 22,6 metara. Razlog za monumentalnost instrumenata bilo je Maharajino uvjerenje da su mali instrumenti davali netačne rezultate. Međutim, desilo se upravo suprotno i kompleks je uskoro postao neupotrebljiv.
Grad kulture Galicije – Santiago de Compostela, Španjolska
Djelimično je otvoren 2011. godine. Izgradnja dvaju konačnih građevina grada kulture Galicije s motivom Petera Eisenmana konačno je zaustavljena 2013. godine nakon brojnih posjetitelja i izuzetno visokih troškova.
m-Kvadrat