spot_img

BIM tehnologija kroz praktične primjere Walter AEC-a

BIM (Building Information Modelling) je proces digitalnog modeliranja i upravljanja informacijama o građevinskom projektu. BIM tehnologija omogućava stvaranje trodimenzionalnih digitalnih modela objekata koji sadrže sve relevantne informacije o dizajnu, materijalima, tehničkim specifikacijama, rasporedima i ostalim aspektima projekta.  

BIM se koristi za integraciju i analizu svih informacija vezanih za građevinski projekt, olakšava suradnju između različitih sudionika, poboljšava komunikaciju i donošenje odluka te omogućava efikasnije planiranje, izgradnju i upravljanje objektima. BIM se sve više koristi u arhitektonsko-građevinskoj industriji radi poboljšanja produktivnosti, kvalitete projekata, uštede vremena i smanjenja troškova.

BIM metodologija je već 12 godina sastavni dio i osnova Walter AEC-ovog poslovanja, no BIM tek u skorije vrijeme stiče veću popularnost na našim prostorima. Shodno rastu popularnosti, htjeli smo sa svim čitateljima podijeliti praktične primjere benefita BIM-a kroz primjer jednog realnog projekta.

U pitanju je projekat izrade BIM modela i upravljanje BIM projektima za hotel na Hrvatskoj obali. Uz taj zadatak, kao kompleksniji dio, morali smo idejni projekat transformisati u model, a odatle, zajedno sa vodećim arhitektima, izraditi glavni projekat. BIM projekat je postupno evoluirao od prve izrade BIM modela postojećeg dijela stare tvorničke zgrade, koji je prvobitno izgrađen 1911. godine.

Zajedno sa glavnim projektom naš zadatak je obuhvatao i izradu planova oplate. Za izradu BIM modela korišten je Autodesk Revit. Za izradu planova oplate iskoristili smo prethodno urađen arhitektonski model u Revitu koji smo linkovali kao podlogu za planove oplate. Na taj način su sve eventualne promjene na arhitektonskom modelu automatski bile implementirane i u planovima oplate.

Od samog početka izrade modela vodili smo računa da elementima dodijelimo odgovarajuću kategoriju (da li se radi o nenosivom ili nosivom elementu) kao i o ispravnoj dodjeli materijala. Kako su svi betonski elementi imali odgovarajući materijal dodijeljen, bilo je jednostavno odabrati da samo ti elementi budu u konačnici prikazani na planovima oplate sto nam je uštedilo dodatno vrijeme iscrtavanja istih elemenata ponovo.

Na osnovu 3D modela, Revit samostalno konfiguriše presjeke i poglede u zavisnosti od toga gdje ih postavljamo. Promjene napravljene na 3D modelu se automatski ažuriraju u drugim prikazima.  

Za nacrte oplate koristili smo prethodno kreirane osnove, dodijelili im nove parametre prikaza i po potrebi postavili presjeke koje smo na kraju prikazali na jednom zajedničkom listu.

U ovom slučaju vrlo jasno je kakve to benefite BIM, konkretnije Revit, donosi. A dodatno, u cilju približavanja situacije na našem tržištu po pitanju adaptiranja i prihvatanja BIM metodologija, predstavljamo Vam i još jedan konkretan primjer u kojem je BIM poslužio kao platforma za daljnji razvoj i probijanje na internacionalno tržište.

Kompanija Lukavac Cement je tokom 2014. godine razvila svoj Brend “Lukavac Beton” sa ciljem izlaska na tržište svježih transportnih betona. Dio tog plana podrazumijevao je i uvođenje modernih digitalnih tehnologija uključujući i “Building Information Modelling” (BIM), čime se brend Lukavac Beton svrstao u red velikih svjetskih proizvođača koji digitalizuju svoje proizvode u BIM-u.

Za ovaj poduhvat, Lukavac Cement je izabrao kompaniju Walter AEC, čiji je zadatak obuhvatao kompletno kreiranje rješenja za digitalizaciju različitih proizvoda od cementa u BIM-u, uključujući i sam razvoj Autodesk Revit digitalnog formata za proizvode iz ponude brenda Lukavac Beton.

Walter AEC je ovom prilikom razvio 14 proizvoda Lukavac Beton-a, koji sada u digitalnom format nose svoje termalne, fizičke i vizualne karakteristike, čime postaju dostupni arhitektima, građevincima i investitorima širom svijeta. Pored osnovnih marki betona za nearmirane i armirane betonske konstrukcije, Walter AEC je razvio i digitalnu verziju ostalih betona, poput onih ojačanih fiber vlaknima, betona otpornih na klimatske uslove, smrzavanje, VDP betone i sl.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE