Biofilni dizajn poboljšava povezanost korisnika s prirodnim okruženjem i nastavlja utjecati na komercijalnu arhitekturu i dizajn interijera. Biofilija, ideja da ljudi teže vezi sa prirodom, može se odražavati u širokom rasponu elemenata kada je u pitanju dizajn; dnevno svjetlo, pogledi na prirodu i upotreba organskih uzoraka, neki su od primjera za uključivanje biofilnog dizajna u prostor. Dizajner također može ugraditi prirodne materijale kao što su proizvodi od drveta, kamenna i kože. Dokazani efekti estetskog dizajna na dobrobit korisnika vidljivi su u smanjenom stresu za uredske radnike, bržem periodu ozdravljenja za pacijente u zdravstvu i boljim rezultatima testova za studente.
Nedavno istraživanje utjecaja drveta na kvalitetu ambijenta fokusiralo se na fizičke prednosti, naglašavajući važnost prirodnih materijala za poboljšanje mentalnog i fizičkog zdravlja i opće dobro. U hladnijim, oblačnim klimama u kojima je dnevna svjetlost prigušena i jednolika, drvene površine u prostor unose toplinu i svjetlinu. Prethodna studija iz Japana također je otkrila fiziološke i psihološke koristi drveta, zaključujući kako se krvni pritisak ispitanika značajno smanjio u prostorijama u kojima drvo popunjava veću površinu. Studija je također zaključila da korisnici preferiraju prostorije s 45-postotnom pokrivenošću drveta (uključujući zidove i stropove). Mramor, granit, vapnenac, oniks i drugi kamen imaju sličan učinak kao i drvo.
Za komercijalne prostore i površine koje imaju veliku javnu upotrebu, od atrija do ugostiteljskih prostora, čekaonica i info pulteva, ovi materijali mogu biti poželjni zbog svojih estetskih i biofilnih svojstava. Međutim, visoki troškovi i velika težina proizvoda od prirodnog kamena nije uvijek dobar izbor u projektima. Također može biti teško uskladiti boje i mikrouzorke na kamenu, jer se one jako razlikuju od komada do komada i od ploče do ploče.
Iako se ne može poreći široka privlačnost prirodnih materijala, dizajneri koji stvaraju drvo, kamen i kožu znaju da priroda ima svoje granice. Ovi proizvodi mogu biti nedosljedni u izgledu i teksturi te nepredvidljivi u svojim performansama, a njihovu ljepotu lako je oštetiti redovnim izlaganjem sredstvima za čišćenje, hemikalijama i velikom prometu. Ograničenja mogu potaknuti inovativne procese u interesu rješavanja problema. U industriji građevinskih proizvoda to je dovelo do novih materijala koji poboljšavaju prirodu i proširuju dizajnerski potencijal i radne karakteristike u kojima prirodni materijali zaostaju. To omogućuje dizajnerima da još uvijek postignu estetiku kakvu žele i i kako bi stekli biofilne prednosti povezane s prirodnim materijalima, bez ikakvih dodatnih izazova. Radi se o materijalima kao što su kompozitni brodski pod, kvarcne ploče, eko-kože i sada nova vrsta konstrukcijskog furnira od drveta. Razvijeni za upotrebu u komercijalnim aplikacijama, uključujući namještaj, arhitektonska vrata, zidne ploče ovi furniri ponavljaju dubinu i dimenziju prirodnog drvnog granulata, plus dodatnu konzistenciju i performanse u odnosu na tradicionalne furnire. Korištenjem najsavremenije tehnologije printa svaki je furnir je tačna replika autentične prirodne vrste. Napredni zaštitni sloj nanosi se na završni sloj gotovog furnira i integrira u sve njegove slojeve kako bi se zaštitio od sunčeve svjetlosti, vode, udara i drugih elemenata koji uzrokuju da se furniri brzo pohabaju. Ovaj revolucionarni premaz čini furnire četiri puta otpornijim na ogrebotine i habanje, osam puta otporniji na udubljenja i 14 puta otporniji na udarce od tradicionalnih furnira.
m-Kvadrat