spot_img

Bisera Berberkić: Ljubav prema arhitekturi počela je još u djetinjstvu

Bisera Berberkić je djevojka od 26 godina, magistrica arhitekture, zaljubljenik u prirodu, avanture, druženja i muziku. Arhitektica, rođena je u Njemačkoj, ali se nakon rata vratila u svoj grad, Sarajevo. Tu je diplomirala, magistrirala, te sada radi kao arhitekta i 3D umjetnik. Ljubav prema arhitekturi počela je još u djetinjstvu.

”Mislim da je bila 2002 godina, kada je rodica donijela kući igricu Sims. Za većinu to je igrica bazirana na simulaciji života likova dok sam ja u toj igrici otkrila svoje interesovanje za arhitekturu. Kao dio igrice za likove se pravi i sređuje kuća u kojoj će živjeti. Ta igrica mi je između ostalog pomogla da razvijem dobar koncept unutarnje funkcionalnosti povezane s vanjskim dizajnom. Nisu me interesovali životi mojih likova već da što više i ljepših kuća napravim”, priča nam Bisera.

Kaže da nije bilo dvojbe niti razmišljanja čime će se baviti, jer je i prije odabira fakulteta znala da je arhitektura njen poziv. Ističe da ima sreću da živi u svojoj državi i radi posao koji voli.

”Arhitektura je predivna struka, prvenstveno jer je to jedan zanimljiv i dinamičan posao. S obzirom na to da je to područje koje se neprestano razvija i mijenja tako se i vi morate mijenjati. Za sve što zamislite i nacrtate, morate imati rješenje kako će se to izvesti u stvarnom životu i tu se preklapaju umjetnost i inženjerstvo”, dodaje.

Biseru jako zanima enterijer, a kako kaže, kao dizajner enterijera, morate koristiti osjećaj za stil, kako biste razvili projekte koji izgledaju sjajno, pravilno funkcionišu i estetski su ugodni.

”Kad god dizajniram dom, to se radi na način koji odgovara stilu života mojih klijenata. Isto vrijedi i za druge tipove enterijera. Ovo je vrlo važna komponenta, jer je arhitektonska komponenta izgrađena prema životnom stilu krajnjih korisnika”, ističe.

Na pitanje na koje detalje naročito obrati pažnju prilikom uređenja enterijera, kaže da bi izdvojila rasvjetu, jer to obično dođe zadnje na red. Do tada je budžet već prilično istrošen i onda se ne pridaje toliki značaj tom dijelu enterijera. Za nju je dobra rasvjeta pola posla. Može da vam promijeni komplet prostor i na dobro, a i na loše ako nije odrađena pažljivo. U svojim projektima voli kombinovati više različitih nivoa i tipova rasvjete.

Od početaka rada radi u više različitih sredina kao što su Studio Zec, Inside by Ećo i Atelier 01, te je imala priliku ispratiti i biti dio velikog broja enterijera. Svaki tip enterijera bilo da je stambeni ili komercijalni traži svoj određeni pristup i način razmišljanja.

”Moram izdvojiti projekat u Mostaru gdje sam imala priliku dizajnirati za investitore pet stanova u projektu stambene zgrade. Svi stanovi su izvedeni prema projektu i spremni za svoje stanare. U tom procesu projektovanja sam pored uspješne poslovne saradnje stekla i veoma drage prijatelje”, izdvaja jedan poseban projekat.

”Nekad su arhitekti stvarali ručno nacrtane konceptne skice, kako bi klijentima pokazali o čemu razmišljaju. Te skice su mogle biti vrlo detaljne, u boji, kako bi podijelili viziju, ili nerazumljive, linijske. Skice su se razlikovale od preciznih tehničkih crteža koji su dijeljeni inženjerima. Na tim skicama su pokušali predstaviti objekat onako kako će ga vidjeti obični ljudi, a ne drugi dizajneri. Ali, svejedno su tražili od klijenata da se posluže maštom kada tu skicu vizualiziraju u svojoj glavi. 3D vizualizacija je napredniji oblik te skice i neizostavan dio gotovo svakog arhitektonskog projekta, bilo da su eksterijeri ili enterijeri. Vizualizacija pomaže klijentima, investitorima i svim ljudima uključenim u projekt da vide kako će finalno izgledati objekat kada se preuređenje/gradnja završi. Klijenti mogu odabrati materijale, namještaj, boje i teksture na temelju ovih 3D prikaza. Uz malo prepravki, arhitekti mogu svoj dizajn prilagoditi očekivanjima klijenta. Niko ne mora zamišljati kako će to izgledati iz skica ili opisa. Svi gledaju u potpuno istu viziju”, priča nam Bisera.

U poslu je najviše inspirišu klijenti. U svakom njenom projektu se mogu prepoznati drugačiji stilovi ljudi. Inspiriše je ono što oni nose, o čemu pričaju sa oduševljenjem i uzbuđenjem. Za kraj nam kaže da je prilikom uređenja enterijera najvažnije da je on funkcionalan, jer bez funkcije ne postoji ni smisao tog enterijera. To znači da je potrebno planirati za ljude i svrhu, prije nego što uopšte počnete razmišljati o paleti boja i dekoracijama. Dodaje da ima velike planove koji zavise od situacije sa pandemijom i ekonomskim stanjem u BiH.

Vlasnica je studija InteriorZen + architecture.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE