Nova boja štiti i rashlađuje površine bolje od modernih boja koje se baziraju na plastici.
Sunce može doista biti brutalno. Ono može istrošiti čak i najjače strukture uključujući krovove i mornaričke brodove, a metalne tobogane i tribine može zagrijati do tog stepena da se više ne mogu koristiti. Da bi se odbranili od štete i toplote sunčevih neopraštajučih zraka, naučnici su razvili novu, ekološki prihvatljivu boju na bazi stakla koja odbija sunčeve zrake sa metalnih površina te ih održava hladnim i trajnim. Novi premaz ne daje samo lijepi završni sloj, on štiti površinu koju prekriva. „Većina boja koje koristimo na našim autima ili na našim građevinskim strukturama bazirane su na polimerima koji se razgrađuje uslijed ultraljubičastog zračenja“, kaže Jason J. Benkoski. „Pa tako vremenom boja žuti i puca. Polimeri također teže ka isparavanju organskih tvorevina koje mogu naškoditi okolini. Upravo zbog toga sam ja htio da se udaljim od tradicionalnih polimernih premaza i okrenem se ka neorgnaskim staklenim premazima“, dodaje on.
Ključ zaštite struktura od sunca
Staklo koje je napravljeno od silicija, bio bi idealan premaz. Ono je tvrdo, izdržljivo i ima prave optičke svojine. No ono je jako lomljivo. Da bi se pozabavio ovim aspektom, Benkoski koji je profesor na Johns Hopkins University, počeo je sa testiranjem silicija, jednim od najrasprostranjenijih elemenata u zemljinoj kori. On je modifikovao jednu verziju ovog elementa, kalijev silikat, koji se obično rastvara u vodi. Njegove prepravke tranformisale su ovo jedinjenje u rastvor koji kada se poprska po površini i osuši postaje vodootporan. Za razliku od akrila, poliuretana ili epoksi boje, Benkoskijeva boja je gotovo potpuno neorganska što bi trebalo značiti da je ona daleko trajnija od boja koje sadrže organske tvorevine. Njegova boja također je dizajnirana da se širi i prilagođava metalnim površinama da bi se spriječilo pucanje. Mješanjem pigmeta sa silicijem daje premazu dodatne karakteristike: sposobnost da reflektuje svu sunčevu svjetlost i da pasivno zrači toplinu. S obzirom da ne upija sunčevu svjetlost, bilo koja površina premazana sa ovom bojom zadržati će temperaturu zraka ili čak malo hladniju temperaturu. U tome leži i ključ zaštite struktura od sunca.
Cjenovna pristupačnost
Ukoliko povečate temperaturu bilo kojeg materijala, uređaja i slično, oni će po definiciji stariti puno brže nego u normalnim uslovima. Nije nimalo neuobičajeno da se aluminijum pod direknim sunčevim svjetlom zagrije i do 70 stepeni Farenhajta iznad ambijetne temperature. Ukoliko napravite boju koja može vanjske površine održavati na temepraturi zraka, onda možete usporiti proces koroziranja i druge tipove degradacije. Zapravo, boja koju razvija Benkoskijev laboratorij namjenjena je za korištenje na brodovima mornarice, no ona ima jako širok spektar i drugih komercijalnih aplikacija. „Možda ćete željeti sa sličnim premazom zaštititi svoj krov i smanjiti svoj račun za klimatiziranje u toku ljeta“, kaže on. Ovaj premaz odličan je izbor i za metalne tobogane na dječjim igralištima, a bio bi i cjenovno pristupačan. Materijali od kojih se pravi ovaj premaz su obilni i nisu skupi. Benkoski kaže kako on očekuje da će početi sa testiranjem na terenu ove boje na bazi stakla za oko dvije godine. Također dodaje i kako razvijanje ovog premaza finansira Američka Mornarica.