Konstrukcije zbijene zemlje nisu novitet, zapravo, neki dijelovi Kineskog Zida su napravljeni uz pomoć ove tehnike. Zamijenjeni novim modernim metodama gradnje, zidovi od blata trenutno ponovo izviru kao ekonomsko, izdržljivo rješenje s niskim utjecajem na okoliš
Ovo je rudimentarni sistem gradnje u kojem se zemlja zbija u drvene kutije. Glina se postavlja horizontalno u slojevima od 15 cm visine, i zbija uz pomoč ručnih ili pneumatskih alata, da bi se dostigla idealna gustoća koja stvara otpornu i čvrstu konstrukciju. Prijedlog je da se grade pristupačne i ekološke kuće kroz ovaj sistem, koristeći lokalne materijale , koji se mogu naći u izobilju u Zapadnoj Africi. Zidovi se prave kombinacijom zemlje, pijeska, gline i 5% cementa, međutim, kako kaže Joelle, ako klijent želi da sve bude 100% ekološki, cementa se može zamijeniti vapnom. Proces konstrukcije „Hive Earth“ je poprilično jednostavan. Materijali se biraju i stavljaju u miješalicu da se dobije vlažna masa. Kada tekstura bude spremna, stavlja se u kalupe i raspoređuje tako da je kompresovana do polovine originalne visine. Nakon toga, kalupi se odvoje da se smjesa osuši.
Zidovi koje Hive Earth pravi privukli su pažnju zbog estetike. Kombinacija slojeva raznih zemljanih struktura, u raznim oblicima, kao nacrtani valovi, prirodna tekstura i lijepe zemljane boje. Nijedan zbijeni zid od zemlje nije isti kao drugi. Mnoge boje koje se mogu vidjeti na zidu su prirodne boje zemlje. U Gani, postoji mnogo raznih vrsta zemlje da možemo dobiti svijetlu bež boju, sivu, crvenu i čak i crnu. Ponekad se doda pigment željeznog oksida da se dobiju svjetlije boje, ako klijent to traži.
Stambeni deficit u Gani trenutno zahvata 1.7 miliona kuća, i taj broj nastavlja da raste. Zbog jeftinih cijena gradnje uz pomoć zemlje, Hive Earth uspijeva napraviti jednosobnu kuću za samo 5.000 američkih dolara. Kompanija tvrdi da ovo može riješiti mnoge krize kuća ne samo u Gani nego i na čitavom afričkom kontinentu.
Uz povoljne cijene, još jedna prednost ovog sistema je to što može hladiti unutrašnjost, pa nema potrebe da se koristi sistem klimatizacije. Lahko se održava i nema potrebe farbati zidove. Zidovi su čvrsti, zdravi i otporni, i također ne sadrži hemikalije niti otrove koje se mogu naći u cementu. Hive Earth koristi samo 5% cementa u formulama da se dobije legura, ali kada se vidi, mijenja se vapnom. Zbog čestih i teških vrućina i vlage u Gani, previše cemente u zatvorenim prostorima postaje nezdravo ako ne postoji adekvatna ventilacija.