Prvenstveno su nas zbližila zajednička interesovanja kao što su muzika, ljubav prema motociklima i nomadskom načinu života. Nakon studija smo prepoznali potencijal u spajanju naših profesionalnih interesovanja, te je naš zajednički rad u profesionalnom smislu započeo prije nekoliko godina.
Lamija Radončić:
Rođena 28.08.1989 godine u Sarajevu, gdje završava osnovnu školu. Srednju školu primijenjenih umjetnosti završava kao učenik nagrađen nagradom ”Vladimir Vojnović” koja se dodjeljuje najtalentiranijem učeniku generacije. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti na odsjeku za product dizajn. Bila je u konkurenciji za nagradu “Alija Kučukalić” koja se dodjeljuje najboljem student akademije Likovnih umjetnosti. Prva radna iskustva stiče kao dizajner u sklopu firmi koje se bave proizvodnjom namještaja,
Haris Delić:
Rođen 22.06.1987 u Pljevljima, Crna Gora gdje završava osnovnu školu i gimnaziju. Nakon srednje škole upisuje Arhitektonski fakultet u Sarajevu Magistrirao je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu na temu rekonstrukcije i revitalizacije stare željezničke stanice na Bistriku u Sarajevu. Prva radna iskustva stiče još na fakultetu kao vanjski saradnik sa različitim arhitektonskim biroima te nakon fakulteta u studiju ARH u Herceg Novom na radu stručnog osposobljavanja. 2014 osniva firmu VisualAscension u Sarajevu koja se bavi isključivo arhitektonskom vizualizacijom i virtual reality tehnologijom i firma je aktivna i. danas.
2016 godine zajedno pokreću projektantski studio QUBICUL u kojem rade danas.
Lamija Radončić i Haris Delić upoznali su se prije više od 16 godina kao studenti. U početku ih je zbližila ljubav prema muzici, motociklima i nomadskom načinu života. Nakon studija,prepoznali su potencijal u spajanju profesionalnih interesovanja, i otvaraju projektantski studio QUBICUL u kojem rade danas. Ovi mladi ljudi su naši sagovornici u narednim redovima.
Za početak, recite nam nešto više o sebi?
Upoznali smo se prije više od 16 godina kao studentica Akademije likovnih umjetnosti i student Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu. Prvenstveno su nas zbližila zajednička interesovanja kao što su muzika, ljubav prema motociklima i nomadskom načinu života. Nakon studija smo prepoznali potencijal u spajanju naših profesionalnih interesovanja, te je naš zajednički rad u profesionalnom smislu započeo prije nekoliko godina.
Predstavite nam vaš biro?
Naš biro se zove „Qubicul“ sa sjedištem u Sarajevu. Bavimo se projektovanjem poslovnih i stambenih objekata kolektivnog i individualnog tipa. Takođe se bavimo projektovanjem enterijera i dizajnom komadnog namještaja. Fokusirani smo na projektovanje manjih objekata čija forma, estetika i mjerilo proizilazi iz potrebe čovjeka da se ponovo zbliži sa prirodnom. Mislimo da je ovome uveliko doprinijela pandemija kao i savremeni stil života.
Na kojim projektima trenutno radite, a koji biste izdvojili kao poseban koji ste do sada radili?
Trenutno radimo na projektovanju urbanih vila u BIH i regionu. Izdvajamo projekat koji smo radili za područje Mariborskog Pohorja. U pitanju je sedam tipskih stambenih jedinica prilagođenih planinskim uslovima. Prvenstvena namjena objekata jeste odmor u prirodi.
Šta je najvažnije prilikom projektovanja?
Postoji više podjednako važnih elemenata u procesu projektovanja. U suštini sve počinje zahtjevom klijenta, a naš posao je da zahtjeve uskladimo vodeći računa o samoj lokaciji i duhu mjesta, održivosti, ekologiji, ekonomičnosti,funkcionalnosti etici i estetici. Skladom ovih principa u okvirima racionalnog kreira se kvalitetna arhitektura u čijem fokusu su čovjek i njegove potrebe.
Otkud ljubav prema arhitekturi?
Nismo sigurni da je ljubav prava riječ, više bi smo to okarakterisali kao strast, impuls i potrebu za stvaranjem. Ne bi bili iskreni ako bi rekli se da smo ljubav prema arhitekturi osjetili u periodu djetinjstva. Prvi stvarni pozitivni osjećaji su nastali kada smo dobili priliku samostalno stvarati.
Šta je prema Vašem mišljenju najvažnije da ima jedan arhitekta?
Arhitekta prvenstveno mora dobro vladati materijom. S obzirom na to da je arhitektura spoj umjetnosti i egzaktnih nauka, arhitekta mora pronaći balans između njih. Vrlo važno je profilisati se u arhitekturi jer ona obuhvata mnogo različitih oblasti koje zahtjevaju poznavanje različitih alata. Smatramo da nije moguće biti jednako dobar u svim oblastima.
Ko sve čini vaš tim i koliko je timski rad važan?
Naš osnovni tim čine inžinjer arhitekture i akademski produkt dizajner. Sam proces projektovanja i stvaranja zahtjeva angažman različitih stručnjaka iz više oblasti. Iz ovoga se može zaključiti da je arhitektura sama po sebi timski rad je neizbježan za kvalitetan krajnji rezultat.
Arhitektonski doprinos turističkoj ponudi u projektiranju kuća za odmor
Kuće za odmor se uglavnom vežu za prirodni ambijent. Doprinos arhitekte u ovom slučaju jeste trud da kreira objekat koji će koezistirati sa prirodom. Arhitekta mora da ima stav i moralne norme koje neće ugroziti duh mjesta. Zbog profita svakodnevno svjedočimo urbicidu. Stvaraju se objekti radi objekata a ne radi čovjeka.
Imate li neku poruku za mlade arhitekte koji su tek završili fakultet i spremaju se za posao arhitekte?
Mladim kolegama želimo poručiti da se profesionalno usavršavaju i koriste savremenim softverima, da imaju vlastiti stav i osluškuju potrebe tržišta. Radite da bi živjeli, a ne živite da bi radili, tako se jedino može uživati u svom poslu.