Smješten na obroncima sjeverobosanskog grada Tešnja, BOX4CUBE predstavlja idealan spoj jednostavosti i kohezije sa dinamičnim reljefom okolnih brda
PROJEKTANT: Azem Beganović, dipl.ing.arh.
SARADNIK: Mubera Kavazović, dipl.ing.arh.
Box 4 cube
Smješten na obroncima sjeverobosanskog grada Tešnja, BOX4CUBE predstavlja idealan spoj jednostavosti i kohezije sa dinamičnim reljefom okolnih brda. Ova kubična forma sastavljena od 4 kubusa koji svojim ispreplitanjem čine dinamičnu kompoziciju, odakle i sam naziv. Objekat je isprojektovan prema osnovnim zahtjevima investitora koji su bili prije svega da objekat bude tlocrtno jednostavan, hodne linije što kraće, te sa velikim prozorskim otvorima koji će propustiti maksimalnu količinu svjetlosti u objekat što će ga u konačnom rezultatu činiti prozračnim. Funkcionalno objekat se sastoji od dvije rezidencije, veća za sa većim brojem spavaonica za mlađe članove porodice i manja, stan za starije roditelje. Obje rezidencije su povezane toplom vezom na način da nisu fizički odvojene ali je pružena određena doza intime i privatnost između oba dijela. Funkcionalna dispozicija nije čitljiva sa fasade objekta, ali se osjeti tek kada se korisnik kreće kroz prostor.
HODNE LINIJE I PRISTUP OBJEKTU
Pristup je omogućen sa pristupne saobrćajnice te vodi u dva smjera. Prvi je rezervisan kao prilaz automobilom sa vanjskim prostorom veličine dva parkirna mjesta, koji vodi ka garaži u suterenu. Drugi je pješački pristup koji vodi ka 2 ulaza u kuću putem betonskih stepenica, sa adekvatnom ambijentalnom rasvjetom koja daje spektakularne efekte noću. Poseban odabir vegetacije i hortrikulturno uređenje dvorišta odgovara podneblju u kojem se objekat nalazi.
FUNKCIONALNA DISPOZICIJA
Objekat je horizontalno podijeljen u dvije rezidencije; prva za mlađe članove i druga za starije roditelje. Vertikalno objekat je podijeljen na dvije etaže, suteren i prizemlje. Površinski suteren zauzima 61 m2, a u njemu su smještene servisni prostori koji toplom vezom vode ka stambenoj etaži objekta koja iznosi 253m2. Ulazna partija rezidencije za mlađe članove se otvara ka velikom ulaznom portalu koji prilikom ulaska ima neprekinutu vizuru ka dnevnom boravku i blagovaonici. Smjelim i racionalnim postavljenjem konstruktivnog rastera, dobija se vizuelna igra između kuhinje, dnevnog boravka i blagovaonice, te je smicanje kubusa ovih funkciolnalnih prostorija u tolikoj mjeri da i dalje postoji vizuelna konekcija između istih.
Prostorije dnevnog boravka i kuhinje su dodatno vizuelno povezane sa vanjskim prostorom putem velikih prozorskih portala, u kojma se ogleda japanska filozofija življenja Zen i Tao u kojem je kuća sastavni dio dvorišta, a enterijer i način življenja upotpunjuje vanjski život iz dvorišta. U ovoj filozofiji kuća postaje dio dvorišta a priroda dio kuće.
Ambijent vanjskog prostora dodatno je upriličila bazenska školjka sa termički obrađenim podaščanjem drvenog patio prostora sa adekvatnim mobilijarom ležaljki i baštenskog namještaja koji čine ovaj kutak oazom odmora.
MATERIJALIZACIJA
Materijalizacija fasade je jednostavna i čine ju bijeli i antracit akcenti u vidu klasične ventilirane fasade. Korištenjem ahromatskih tonova snažnog kontrasta stvara se ritam na fasadi koji ublažava protruzije kubusa na fasadi stavljajući akcenat na sebe. U suštini se koriste klasični materijali koji su koloritno ali i upotrebno u koheziji jedni sa drugim.
Porodična kuća sastavljena od dvije rezidencije za dvije dobne skupine nalazi se na obroncima brdovitog reljefa Tešnja u sjevernoj Bosni. Po svom nazivu, objekat je oblikovno sastavljen od 4 kubusa koji se međusobno prožimaju i daju dinamičnu formu koja odgovara dinamičnom reljefu iz okruženja. Korištenjem velikih prozorskih otvora, vođen japanskom filozofijom Zen i Tao sa modernim izričajem, projektant želi da prirodni ambijent uvuče u objekat, a objekat otvori ka prirodi.
Located on a slope of the northern Bosnian city Tešanj, BOX4CUBE represents an ideal connection of simplicity and cohesion with the dynamic landscape of the nearby hills. This cubic form, composed of 4 cubes, got its name from the interweaving form of its dynamic composition. The building was designed according to the basic requirements of the investors, which were, above all, that the building should have a simple floor plan, walking lines as short as possible, and with large window openings that will let the maximum amount of light into the building, which will make it airy in the final result. Functionally, the facility consists of two residences, a larger one with a larger number of bedrooms for younger family members and a smaller one, an apartment for older parents. Both residences are connected by a connection in such a way that they are not physically separated, but a certain amount of intimacy and privacy is provided between both parts. The functional disposition is not legible from the facade of the building, but it is felt only when the user moves through the space.