spot_img

Cilj projekta Uljare Vodnjan bio je izložiti vidljivim bogatu istoriju – kamene zidove i drvene grede izvorne zgrade s kraja XIX. stoljeća

Osim pažljive restauracije svih nabrojanih postojećih elemenata dodan je i novi savremeni sloj koji se namjerno razlikuje u svojoj materijalizaciji – novi pregradni zidovi izvedeni su od vidljive opeke, a novi prostori za osoblje izvedeni su kao neovisna čelična konstrukcija umetnuta u centralni prostor uljare.

Dignano Oil Mill / Uljara Vodnjan / Oljarna Vodnjan 2021

Lokacija: Vodnjan – Dignano, Istra Hrvatska

Naručitelji: Agroprodukt d.o.o.
Autor: Emil Jurcan
Dizajn svjetla:
Dean Skira
Strojarstvo:
Tomislav Brčić
Restauracija:
Ossana Sassinka
Statika:
Marko Martinčić mlađi
Izvedba:
Arena d.o.o.
Konzervacija:
Rosana Nenadić
Fotografije: Jure Živković

Uljara Vodnjan najstarija je aktivna uljara u Hrvatskoj sa preko sto godina tradicije ontinuirane proizvodnje maslinovog ulja. Kako je ta proizvodnja tekla unutar istog prostora kroz čitavo XX stoljeće, građevina u kojoj se uljara nalazi njeguje slojeve različitih epoha i intervencija u svom enterijeru. Cilj projekta bio je izložiti vidljivima tu bogatu istoriju – kamene zidove i drvene grede izvorne zgrade s kraja XIX. stoljeća, armianobetonske nadvoje i fasadnu opeku na ulici iz doba ranog modernizma 30-ih godina prošlog stoljeća, kao funkcionalne instalacije postavljene 70-ih godina. Osim pažljive restauracije svih nabrojanih postojećih elemenata dodan je i novi savremeni sloj koji se namjerno razlikuje u svojoj materijalizaciji – novi pregradni zidovi izvedeni su od vidljive opeke, a novi prostori za osoblje izvedeni su kao neovisna čelična konstrukcija umetnuta u centralni prostor uljare. Obnovom zgrade uljare zadržana je njena specifičnost da proizvodnja ulja i kretanje korisnika nije fizički razdvojeno nego se odvija u jedinstvenom  prostoru, što omogućava korisnicima pregled nad samim procesom proizvodnje ulja, a arhitekturi daje posebnu karakteristiku u kojoj strojevi dominiraju prostorom. Naporom svih učesnika ovog projekta zadržan je ambijent industrijske baštine, ali ne kao uspomena na nekadašnju produktivnost već kao i dalje živi i aktivan prostor ljudskog rada.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE