Knauf Sistemi Za Podove
Knauf podni sistemi su međusobno usklađeni, te nude provjerena, ali i inovativna rješenja za konstrukcije podova u novogradnji i široku paletu proizvoda od brtvenih materijala, masa za izravnanje, preko brzovezujućih estriha do masa za niveliranje i zapunjavanje. Neovisno o tome radi li se o izradnji, sanaciji ili renoviranju rješenja ovi sistemi za podove imaju velike prednosti zahvaljujući brzini gradnje, maloj težini, zvučnoji toplinskoj izolaciji, te protupožarnim svojstvima. Suhi podni sistemii, odnosno suhi estrih, ili plivajući estrih svoju primjenu ima u stanogradnji, uredskim prostorijama, bolnicama, hotelima i slično. Velika prednost suhog striha je u tome što unosi dodatnu vlagu u prostor, te se time značajno ubrzava dinamika gradnje.
Knauf suhi estrih = ušteda vremena
Jedno od inovativnih rješenja kompanije Knauf je svakako Knauf sistem suhog estriha koji omogućuje brzo i suho postavljanje estriha tako da je završne podne obloge moguće postaviti u roku 24 sata. Omogućava dobru zvučnu i toplinsku izolaciju, te ima dobra protupožarna svojstva.
Područje primjene suhog estriha
Suhi estrih se može ugraditi u sve javne i privatne građevine. Zbog svoje visoke čvrstoće pogodan je za primjenu u svim prostorima uredskog poslovanja, prodajnim i drugim javnim prostorima u kojima boravi veći broj ljudi, a u sve većoj mjeri polaže se i u stambenim prostorima kod novogradnje i rekonstrukcija postojećih prostorija. Zbog svoje male težine i praktičnih mjera suhi estrih se jednostavno transportira, te predstavlja idealno rješenje za ugradnju na postojeće međuspratne konstrukcije u starim stambenim i poslovnim građevinama. Suhi estrih se uvijek postavlja na ravnu i nosivu podlogu „plivajući“, tj. ne lijepi se ili pričvršćuje vijcima za nosivu podlogu, a od bočnih zidova je radi bolje zvučne zaštite odvojen tipskom rubnom trakom. Osim što suhi estrih polažemo „plivajući“ isti možemo koristiti za izravnavanje podloge. Na neravnim podlogama suhi estrih se postavlja nakon što se površina izravna.
Mjere poravnanja
Kod većih neravnina najširu primjenu imaju suhi nasipi. Suhi nasipi imaju veličinu granula od 0-7mm i kao sirovina se najčešće koristi perlit i ekspandirana glina. Suhi nasipi osim svojstva izravnanja neravnina imaju i svojstvo toplinske i zvučne izolacije. Manje podne neravnine do 10 mm visine se u pravilu izjednačuju s tekućim samonivelirajućim masama, a veće neravnine od 10 mm s posebnim suhim nasipnim materijalima kao što su NIVOGRAN BT ili AQUAPANEL suhi nasip koji minimalno opterećuju međuspratnu konstrukciju zbog male specifične gustoće od 140-480 ± 10kg/m3.
Kod drvenih međuspratnih konstrukcija treba obratiti pažnju na krutost i nosivost podloge, jer se suhi estrih ne polaže neposredno na drvene grede. Polaganje suhog estriha i nasipa za izravnavanje je dopušteno samo kada je osigurana nosivost podloge. Kod međuspratnih konstrukcija od armiranog betona prethodno se polaže PE folija minimalne debljine 0,2 mm (kao zaštita od mogućeg prodora zaostale vlage iz betona) s preklopom od minimalno 10 cm, a uz zidove prostorije foliju treba podignuti do visine završne podne obloge. Na drvenu međuspratnu konstrukciju polaže se kao zaštita od prosipanja podložni materijal koji je paropropusan, kao što je na primjer lagani valoviti karton. Uz zidove postavljamo sloj mineralne trake.
Kada se na suhi nasip polažu izolacijske ploče od kamene vune (Knauf TP) ili EPS (XPS) ploča preporučava se, radi ravnomjernog opterećenja, prethodno postavljanje na suhi nasip pokrivne GK ploče. Ispod izolacijskih ploča od kamene vune i prije postavljanja jednoslojnog suhog estriha (npr. SOLO 18) prethodno postavljanje pokrivne ploče na nasip je obavezno. Cijevi, električnei vodovi i druge instalacije treba pričvrstiti za podlogu. Nasip koji se polaže na instalacije mora biti minimalne visine 10 mm.
Vrste suhog estriha
Kada govorimo o suhom estrihu s obzirom na sastav materijala uobičajene su tri vrste suhog etsriha – prva vrsta poda se proizvodi iz gipsanih ploča posebno tvrde strukture čija je impregnirana gipsana jezgra obuhvaćena kartonom (sistem F145), druga vrsta poda je gipsano vlaknasti podni elementi (sistem F12 BRIO i F13 VIDIFLOOR) dok je treća vrsta poda izrađena od cementnih ploča visoke čvrstoće i vodopostojanosti (F381 Aquafloor). Na Knauf podne sisteme moguće je postaviti sve vrste završnih podnih obloga (parket, keramičke pločice, kamene obloge, pvc, tepison i dr.). Vrsta suhog estriha se odabire na temelju namjene prostora, kao i na temelju vrste i dimenzije završne obloge. U vlažnim prostorima pod se premazuje s Knauf Flachendicht brtvljenim premazom. Kod lijepljenja drvenih pdoova (parket i sl.) na Knauf suhe estrihe potrebno je pridržavati se uputa i smjernica proizvođača sistema ljepila. Kod suhog estriha moguća je varijanta ugradnje podnog grijanja. Za više informacija obratite se na mail: info@knauf.ba
Knauf d.o.o. Sarajevo, Kolodvorska 11a, 71000 Sarajevo, BiH
T: +387 (0)33 711 090 E: info@knauf.ba www.knauf.ba