Uđete na ulazna vrata ureda i u hodniku je toplo. Međutim, kad dođete do svoje kancelarije, odjednom je hladno. Jedan od najvećih razloga zašto ovaj fenomen dolazi od načina na koji se kontroliše klima u zgradi.
Tradicionalni HVAC (ventilacijski i klimatizacijski uređaji za grijanje) uređaji rade tako što jedan termostat očitava temperaturu na jednom mjestu i šalje signal za podešavanje temperature zgrade dok se ne postigne željena temperatura. Problem je u tome što se temperature u zgradi prirodno razlikuju, pa će samo dio koji se nalazi u blizini središnje tačke biti dovoljno ohlađen ili zagrijan, dok će ostatak izbaciti iz ravnoteže.
Problemi sa temperaturom
Ova postavka može uzrokovati brojne probleme. Neprikladne temperature mogu otežati produktivnost radnika i životne uslove. Ako ove temperature izmaknu kontroli, osobe sa već postojećim zdravstvenim problemima mogu biti izložene riziku i ugroziti život. Nedostatak bilo kakve kontrole u zgradi dovodi i do neefikasnije upotrebe energije, ne samo šteteći životnoj sredini već i povećavajući troškove vlasnika.
Kako možemo koristiti svoj inženjerski način razmišljanja za rješavanje ovog problema? Pa, pogledajmo glavno pitanje, činjenicu da HVAC sistemom upravlja samo jedan termostat.
Prednosti i nedostaci višezonskog grijanja i hlađenja
Šta ako bismo jednostavno uveli više termostata u sistem i podijelili zgradu na više zona? Pa, zapravo tako funkcioniše prava tehnologija poznata kao multi-zoniranje.
Višezonski sistemi rade na vrlo pametan, ali jednostavan način. Unutar kanala zgrade nalazit će se više zaklopki. Prigušivač kontroliše koliko zraka ulazi kroz kanal promjenom ugla njegove prednje ploče. Kad termostat osjeti da sobi treba više zraka iz grijalice ili izmjeničnog zraka, otvorit će se, a kad mu treba manje, zatvoriti će se. Na taj se način sve može kontrolisati na daljinu i efikasno.
Multi-zoniranje ima mnoštvo prednosti u odnosu na tradicionalne HVAC sisteme. Njihova kontrola omogućava vrhunski komfor, omogućavajući bolji radni i životni okoliš, kao i zaštitu zdravlja. Višezonski sistemi također štede energiju i njima se može upravljati na daljinu, uklanjajući potrebu za ručnim promjenama svih postavki.
Međutim, te iste prednosti mogu doći uz velike troškove. Konkretno, sistemi s više zona dodatno koštaju, a složeni sistem prigušivača čini ga sklonijim kvarovima.
Uprkos ovim malim nedostacima, višezonski sistemi moderno su čudo HVAC inženjerstva. Njihova izravnija kontrola omogućava vlasnicima zgrada da preuzmu kontrolu nad načinom na koji žele strukturirati svoju okolinu i u međuvremenu uštede energiju. Sljedeći put kada budete razmišljali o tome kako je temperatura neugodna na poslu ili kod kuće, možda biste trebali razmotriti primjenu višezonskog sistema.