Boju treba odabrati na osnovu mnogih faktora kao što su vrsta površine, vrsta okoline i slično.
Bojenje ne samo da daje dobar izgled konstrukciji, već pruža i zaštitu od različitih infiltrativnih radnji poput korozije, propadanja, vremenskih utjecaja itd. Ali, film boje se pogoršava zbog tih problema. Zbog toga boju treba odabrati na osnovu mnogih faktora kao što su vrsta površine, vrsta okoline itd. U suprotnom, mogu se pojaviti nedostaci. Ovo su neki od uobičajenih defekata koje se obično javljaju pri bojenju:
1. Mjehurići i ljuštenje
Mjehurići i ljuštenje su nedostaci kod kojih dolazi do bubrenja filma boje. Oticanje nastaje stvaranjem zračnog mjehurića ispod filma boje zbog prisustva vlage ili ulja ili masti. Ako je to zbog vlage, naziva se ljuštenje, a ako je zbog ulja i masti, naziva se mjehurićima.
Mjehurići i ljuštenje nastaju zbog nesavršenog drveta, upotrebe viška ulja u završnom sloju, zatvorenih gasova između slojeva boje itd. Ovi nedostaci mogu se ukloniti upotrebom poroznih boja poput emulzijskih boja umjesto neporoznih boja poput uljanih boja, emajl boje, itd.
2. Blijeđenje
Blijeđenje je promjena boje površine boje. Uglavnom se dešava zbog atmosferskih utjecaja poput sunčeve svjetlosti, vlage itd. Da bi se spriječilo blijeđenje ili promjena boje, u boji treba koristiti pigmente otporne na vremenske utjecaje.
3. Providnost
Film boje trebao bi biti neprovidan toliko da pokriva površinu obojenog predmeta. Vidljivost predmeta zbog nedovoljne pokrivne moći filma boje čak i nakon završnog sloja naziva se providnošću.
4. Kredastost
Kreda je stvaranje praha na obojenoj površini. Do stvaranja krede dolazi zbog upotrebe nedovoljne količine ulja u temeljnom premazu. To se može spriječiti korištenjem dovoljno ulja u temeljnom premazu, nanošenjem boje pri preporučenoj brzini razmazivanja itd.
5. Povlačenje
Kada se tanak sloj boje nanosi na sjajnu i glatku površinu, boja se može povući i ponekad ostavlja male površine nepokrivenima. Ovaj defekt se naziva povlačenje boje.
6. Ljuštenje
Odvajanje filma boje s površine naziva se ljuštenje. Pojavljuje se kada je veza između površine i filma boje slaba. Da biste to spriječili, površinu treba očistiti i istrljati abrazivnim papirom prije nanošenja boje.
7. Cvjetanje
Cvjetanje je defekt uzrokovan nepravilnom ventilacijom, vremenskim utjecajima, neispravnošću boje itd. U tom slučaju na obojenoj površini nastaju mutne mrlje.
8. Boranje
Boranje se javlja kada se na površinu nanosi debeli sloj boje. U ovom slučaju, film boje se skuplja i razvija po površini kao što je prikazano na slici. To se može spriječiti ako se donji sloj potpuno osuši prije nanošenja završnog sloja.
9. Saponifikacija
Saponifikacija boja se događa kada je obojena površina izložena hemikalijama kao što su lužine. Pri ovom defektu, na površini boje nastaju mrlje od sapuna i film boje se ljušti s površine.
10. Plijesan
Plijesan je oblik gljivica koja dobro uspijeva na toplim, vlažnim i tamnim mjestima. Brzo raste i na obojenoj površini razvija mrlje sive boje. Također utječe na vezu između slojeva boje. To se može spriječiti održavanjem površine suhom i čistom prije nanošenja boje. Ako ima bilo kakvih tragova rasta plijesni, površinu operite rastvorom izbjeljivača.