Dok se statički digitalni blizanci već obilato koriste širom građevinske industrije, digitalni blizanci u realnom vremenu predstavljaju sljedeću fazu inovacije. Zajedno povezuju sve građevinske modele, podatke pametnih zgrada i analitiku da bi ponudile složene replike operacija iz stvarnog sveta. Do danas, digitalni blizanci u realnom vremenu su bili ograničeni na fazu reklamiranja. Bilo je šuškanja, uzbuđenja, finansiranja u tehnologiju za nekretnine, ali poprilično ograničeno raspoređenog. Mnogo digitalnih blizanaca u realnom vremenu izgrađeno je kroz procese sa ograničenim pristupom za prikupljanja podataka, što često dovodi do skupi digitalnih blizanaca koji imaju ograničenu pouzdanost. Ali promjena je na vidiku kako tehnološke inovacije ispunjavaju zahtjeve kupaca.
Digitalni blizanci: bolja vrijednost za vlasnike objekata
Pilot projekti su pomogli građevinskoj industriji da bolje razume vrijednost prijedloga da se digitalni blizanac u realnom vremenu koristi za rad objekata. „Project Dasher“ kompanije Autodesk je prikazao potencijal digitalnih blizanaca da poveća dostupnost i kvalitet informacija širom objekta, o struji, kvalitetu vazduha i korištenju prostora. Ovaj istraživački projekat integriše podatke iz senzora u zgradi sa podacima iz modela kako bi se istražila vrijednost kontekstualizacije IoT podataka u 3D formatu.
Istraživačka firma Verdantix je nedavno identifikovala 7 primena digitalnih blizanaca visoke vrijednosti u upravljanju objektima. Njihova analiza pilot implementacija na globalnom nivou je otkrila da digitalni blizanci pomažu menadžerima objekata da poboljšaju procese otkrivanja i određivanja prioriteta zadataka održavanja, čime se štedi na troškovima.
Verdantix očekuje povećano ulaganje u digitalne blizance; njihova anketa 350 menadžera objekata otkrila je da će njih 31% ulagati u digitalne blizance u 2023. godini. Iz perspektive menadžera, digitalni blizanci izašli van oblasti „tehnologije koja traži probleme za rješavanje“.
Pojednostavljivanje digitalnih blizanaca je ključno za njihovu upotrebljivost
Opšte je poznato da su industriji za razvoj digitalnih blizanaca potrebni lakši i isplativiji načini da ih napravi. Današnje tehnološko napredovanje olakšava pojedine izazove u pravljenju i održavanju digitalnih blizanaca u realnom vremenu. Platforme za integraciju podataka olakšavaju brže povezivanje između digitalnih blizanaca i IT/OT sistema. Bogatija softverska funkcionalnost omogućava korisnicima da primjene platforme za digitalne blizance sa manje prilagođavanja.
Kako bi podstakao transformaciju industrije, Autodesk Tandem je usmjerio pažnju na izgradnju veoma upotrebljivih digitalnih blizanaca i sa mnogobrojnim klijentima radi na njihovoj implementaciji. Jedan od ključnih faktora je okvir za radne tokove koji se ponavljaju, što olakšava vlasnicima i građevinskim firmama da prigrle digitalne blizance. Njihovi radni tokovi počinju tako što pomažu vlasnicima da odrede svoje zahtjeve za podacima i operativnim rezultatima od početka projekta. Također, nude šablone za lakše snimanje imovine, prostora i sistema podataka tokom projektovanja i izgradnje.
Tandem se udružio sa kompanijom Rekoh koja pruža integraciju u cloud kako bi iskoristio njegove brze i mjerljive alate za operativnu tehnologiju i poslovne podatke. Ovo omogućava Tamdemu da koristi „low-touch“ procese prikupljanja i integraciju podataka kako bi se povezao sa korisnikovim fizičkim i digitalnim okruženjem na upotrebljiv način. To će omogućiti vlasnicima i operatorima da koriste digitalnog blizanca za razumjevanje performansi svoje imovine i prostora sa detaljnim operativnim podacima. Oslanjajući se na ovo partnerstvo, Tandem u javnoj beta verziji za novi skup mogućnosti praćenja objekta omogućava korisnicima da pregledaju podatke u realnom vremenu iz sistema povezane imovine.
Građevinske firme: servis za uslugu digitalnih blizanaca sutrašnjice
Šta će podstaći digitalne blizance da zaista uzmu maha?
Očekujemo da će kompanije za građevinske usluge biti pokretačka snaga za digitalne blizance. I to sa dobrim razlogom. Osnovni podaci za digitalne blizance su generisani tokom procesa projektovanja i izgradnje. Digitalni blizanci sa sposobnošću da se povežu sa operativnim podacima u realnom vremenu, treba da budu prirodni rezultat životnog ciklusa projekta. Građevinske firme koje žele da budu prve i iskoristite ovu priliku da unaprede svoje poslovanje i odvoje se od konkurencije, već danas treba da djeluju.