Današnjem ubrzanom vremenu i ritmu savremenog čovjeka pogoduje činjenica da će ovakav način gradnje biti sve veća potreba mnogim ljudima, jer modularna gradnja ublažava gorući problem nedostatka građevinskih radnika i skraćuju vrijeme izgradnje. Kraći rokovi izgradnje posljedica su mogućnosti da se paralelno izvode radovi na gradilištu sa proizvodnjom modula u pogonu.
Intervju: direktor kompanije Module One Dino Šačirović
Module One je kompanija koja je osnovana u Brčkom u oktobru 2022 godine od strane tri austrijska pravna lica. Osnovna djelatnost kompanije je planiranje, projektovanje i proizvodnja modularnih višespratnih objekata različitih namjena. Proizvodnja je smještena u Brčkom, a u Austriji imamo predstavništvo Module One Bau čija je djelatnost prodaja, te organizacija i planiranje montaže objekata i završnih radova na gradilištu. Module One upošljava oko 100 radnika uključujući tehnički biro koji se sastoji od inženjera različitih struka iz oblasti statike, zavarenih konstrukcija, arhitekture, građevinske fizike, suhe gradnje, elektroinstalacija, instalacija za vodu, kanalizaciju, ventilaciju, grijanje i hlađenje.
Za početak našeg razgovora, recite nam koje su trenutne reference kompanije?
Trenutne reference kompanije su sedam izgrađenih stambenih višespratnih zgrada u Austriji. Najveći izazov je bio to što su svi projekti koje smo izgradili bili planirani za klasičnu gradnju, te smo morali prilagođavati planove i modularne jedinice zahtjevima projekata za klasičnu gradnju. Kontinuirano smo razvijali tehnologiju i proizvod, pretežno vlastitim snagama i u saradnji sa tehničkom podrškom naših dobavljača i vanjskih saradnika iz Austrije. U toku je proizvodnja stambene zgrade za grad Wels u Austriji, veličine 2000 m2, koja se sastoji od 24 stambene jedinice i podzemne garaže . Ovo je prvi objekat koji smo projektovali i planirali od samog početka za modularnu gradnju, gdje smo nastojali primjeniti sva unapređenja i inovacije koje smo razvili kroz prethodne projekte.
Kakva je modularna gradnja na našim prostorima?
Modularna gradnja na našim prostorima i dalje je velika nepoznanica. Danas modularni objekti ispunjavaju sve zahtjeve modernih građevinskih objekat,a te svojom arhitekturom i dizajnom ni u kom pogledu ne zaostaju za konvencionalno izgrađenim objektima. Primjer za to je najveća koncertna dvorana Europe, dvorana Gasteig u Münchenu, koja je izgrađena upravo tehnikom modularne gradnje. Tržište za modularne objekte najveće je na području Sjeverne Amerike, ali Evropa se ističe kao kontinent na kom modularna gradnja ima najbrži rast. Većina ljudi ovaj tip gradnje poistovjećuje sa modularnim kontejnerima i montažnim kućama, što je u suštini neuporedivo sa onim što mi proizvodimo, a to su višespratni objekti koji mogu imati različite namjene. Proizvodnja montažnih kuća, objekata podrazumijeva proizvodnju pojedinačnih segmenata u tvornici, kao što su zidovi, podovi, stropovi, te kao takvi se transportuju na gradilište i montiraju u jednu cjelinu. Svi unutrašnji radovi kod izgradnje montažnih objekata odvijaju se na gradilištu. Ukupan rad u tvornici je do 50%. Modularni kontejneri su mnogo jednostavniji i jeftiniji način gradnje u odnosu na modularnu gradnju. Oni imaju primjenu za privremene objekte, jeftine varijante vikendica, skladišta, sanitarne i WC prostorije idr. Uglavnom su projektovani u dimenzijama da 1 ili 2 kontejnera mogu biti transportovani kamionima standardnih dimenzija, a njihova širina iznosi do 2,5 metra.
Kakvu proizvodnju predstavlja modularna gradnja?
Modularna gradnja predstavlja proizvodnju modularnih prostornih cjelina u tvornici, gdje se završava do 95% radova, uključujući sve instalacije, sistem grijanja i hlađenja, podopolagačke radove, keramiku, ugradnju sanitarnih elemenata, montažu stolarije, kuhinje sa ugradbenim električnim uređajima. Vanjske dimenzije modula koje mi proizvodimo su dužine do 12,5 metara, širine do 5 metara i visine do 3,2 metra, a njihova masa dostiže i do 25 tona. Moduli kao zasebne cjeline se transportuju specijalnim transportom do gradilišta na kom je već pripremljena podloga za montažu. Moduli se montiraju i spajaju na poseban način i kao takvi formiraju jednu kompaktnu cjelinu. Nakon montaže spajaju se instalacije između modula, vrši se priključivanje objekta na elektro, vodovodnu i kanalizacionu gradsku mrežu, te se završavaju preostali radovi na spojevima modula čiji je obim na gradilištu zanemarljiv u odnosu na bilo koji drugi princip gradnje. Količina radova na gradilištu ovisi o samoj arhitekturi objekta. Na kraju se vrše razna mjerenja i ispitivanja kao sto su Blower door test, odnosno ispitivanje zrakopropusnosti, mjerenja toplotne i zvučne izolacije, te ispitivanje elektro i drugih instalacija. Završen objekat sa svim zadovoljavajućim rezultatima ispitivanja se predaje klijentu po principu ključ u ruke.
Koja je osnova modula?
Osnova modula je zavarena konstrukcija sa posebnim konektorima za spajanja na gradilištu. Na čeličnu konstrukciju se montiraju potkonstrukcijski profili (Rigips), na koje se postavljaju gips vlaknaste ploče, preko kojih osiguravamo protupožarnost stambenog prostora (Farmacell, Duripanel, Promat ). Za toplotnu i zvučnu izolaciju se koristi kamena i staklena vuna (KNAUF). Za oblaganje unutrašnjih zidova i stropova koristimo gips-kartonske ploče (Rigips), koji ujedno služe i kao instalacioni zidovi u kojima su integrisane sve instalacije. Moguća je ugradnja svih tipova grijanja i hlađenja. Proizvodili smo module sa podnim grijanjem, sistemom stropnog grijanja i hlađenja kao i sistemom grijanja i hlađenja na principu uduvavanja toplog i hladnog zraka, odnosno toplotnih pumpi. Vanjska stolarija je od 7-komornih profila (Kommerling) i troslojnih stakala VSG ili ESG sa motorizovanim roletnama. Klijentu je prepušten odabir vrste i boje fasade, a moguće su izvedbe sa EPS fasadom -16 cm (STO), ventiliranom fasadom ili sa dekorativnim panelima, kao i odabir unutrašnjih i vanjskih obloga, parketa, laminata, keramičkih pločica, sanitarnih elemenata. U projektima koje smo završili isporučivali smo module sa ugrađenim kuhinjama i svim pratećim elektro uređajima. Dosadašnji objekti su izgrađeni sa balkonima, terasama, tehničkim prostorijama i liftom. Svi objekti su projektovani i proizvedeni sa ravnim krovom i atikom.
Da li modularna gradnja ublažava gorući problem nedostatka građevinskih radnika i skraćuje vrijeme izgradnje?
Današnjem ubrzanom vremenu i ritmu savremenog čovjeka pogoduje činjenica da će ovakav način gradnje biti sve veća potreba mnogim ljudima, jer modularna gradnja ublažava gorući problem nedostatka građevinskih radnika i skraćuju vrijeme izgradnje. Kraći rokovi izgradnje posljedica su mogućnosti da se paralelno izvode radovi na gradilištu sa proizvodnjom modula u pogonu. Ni vremenski uslovi nemaju uticaj, a postoji mogućnost rada u tri smjene. Produktivnost i kvalitet rada u hali je mnogo veći u odnosu na klasičnu gradnju. Ovaj tip izgradnje nudi i mnogo bolju organizaciju rada, većina proizvodnih procesa se može organizovati na principu linijske proizvodnje. Uslovi rada u hali su mnogo bolji od onih na gradilištu, kao i sigurnost i mjere zaštite na radu. Nakon završene izrade projektne dokumentacije vrlo precizno možemo procijeniti vrijeme potrebno za završetak projekta. Svijest o smanjenju stvaranja otpada danas je sve važnija, a proizvodnja modula u tvornici rezultira manjom količinom otpada u odnosu na gradilišta, zbog samog iskorištenja materijala prema tačno definisanim dimenzijama i planiranju serijske proizvodnje. Gotov proizvod ima jaku visoku energetsku efikasnost. Dodatna prednost modularnih objekata je mogućnost demontaže i naknadne montaže na drugoj lokaciji. Ova prednost najviše dolazi do izražaja kod manjih kuća koje su proizvedene od jednog modula i mogu se na jednostavan način, bez velikih troškova prenijeti na drugu lokaciju.
Da li je se modularna gradnja nameće kao vodeći trend u građevinskoj industriji?
Modularna gradnja se nameće kao vodeći trend u građevinskoj industriji. Kako bi povećali efikasnost i proširili proizvodne kapacitete za potrebe tržišta Module One ima velike planove u budućnosti. Plan nam je da u narednih 5 godina, kroz tri faze proširimo proizvodne kapacitete za proizvodnju do 5.000 m2 stambenog prostora na mjesečnom nivo i otvorimo dodatnih 500 radnih mjesta. U planu je izgradnja 4 proizvodna pogona u Brčkom, proizvodna hale za zavarene konstrukcije, hala za antikorozivnu zaštitu, pogon za suhu gradnju i instalacije, te pogon za unutrašnje radove. Dodatno je planirana hala za skladište materijala i adekvatan prostor za skladištenje gotovih proizvoda, kao i sva potrebna prateća infrastruktura i oprema. Paralelno sa proširenjem kapaciteta kompanije i ulaganja u infrastrukturu i opremu, plan nam je i dodatno usavršavanje i brendiranje našeg proizvoda, te kontinuirani rast i razvoj ljudskih resursa.