
U septembru ove godine je i Sarajevo, tačnije opština Novo Sarajevo, dobilo prve podzemne kontejnere. Projekat su realizovali KJKP Rad i firma Ekopak. Postavljena su četiri kontejnera za selekciju otpada – staklo, papir i metal i jedan kontejner za ostali otpad. Na toj lokaciji nekad je bilo 8 klasičnih kontejnera zapremine 9.000 litara, a sada ih je 4 sa zapreminom od 3.000 litara.
Kako kaže portparol Rada Mirza Ramić, već kod prvih radova vodili su se i iskustvima u regionu, kako bi izbjegli loše posljedice. Primjera radi, u Srbiji je postavljeno ovakvih kontejnera na 1.900 lokacija, a već nakon šest mjeseci je 50% njih bilo van funkcije. Za razliku od postavljanja hidrauličkih kontejnera poput onih u Srbiji, Sarajevo se odlučilo za mehaničke. Prvi uslov o kom se moralo voditi računa su klimatski uslovi.
– Dan prije puštanja u rad, naša ekipa je izvela test sa vještačkom kišom kako bi se provjerilo da li propuštaju vodu, što nije bio slučaj – objašnjava Ramić.
Stručnjaci su morali ocijeniti koje lokacije su pogodne, jer se mora uzeti u obzir visinski paramater od 7 metara i 4 metra manevarskog prostora, kao i to da nema podzemnih instalacija.
– Mi smo se odlučili za mehaničke kontejnere, jer imaju zaštitu od rasipanja otpada kada se ubaci, ne postoji maniuplacija otpadom i ne šire se neugodini mirisi – kaže Ramić.
– Što se tiče održavanja, dužnost općine Novo Sarajevo je da ukloni barijere kako bi vozila za odvoz mogla nesmetano da priđu kontejnerima i da se omogući efikasno pražnjenje. Jedno vozilo već postoji, a očekuje se da će kantonalno ministarstvo nabaviti još jedno.
Prvi podzemni kontejneri u Sarajevu otvaraju se rukom, jer su oni sa nožnim pogonom bili skuplji, te se nije razmišljalo o njihovoj kupovini, kaže Ramić.
Juče je saopšteno da će i opština Stari Grad dobiti ovakve kontejnere i to u Ulici Safvet-bega Bašagića i na Bistriku, po četiri na obje lokacije.
Do 2020. očekuje se da će na 80 lokacija u Kantonu Sarajevo biti postavljeni podzemni kontejneri, a neki će biti polupodzemni.
Iskustva iz Zenice
Nedavno je firma Alba postavila prva četiri podzemna kontejnera u Zenici, a planu je da ovaj grad ima 50 takvih kontejenera.
– Otvaranje poklopca je nožno, nema neugodnih mirisa, kiša ne može kvasiti otpad, lakše je pražnjenje u odnosu na vanjski kontejner, a otpad se baca u ekološke vreće – navode u poduzeću Alba.
Iz ovakvih kontejnera ne postoji mogućnost nepropisnog vađenja otpada iz vreće, a nema ni curenja sadržaja.
Iz Albe su takođe pojasnili da se kontejneri brzo i lako montiraju, jednostavno se upotrebljavaju, a imaju mogućnost mjerenja i evidencije količine otpada u kontejneru, te jednostavnost u razvrstavanju otpada.