spot_img

Đurđevića Tara Most: U vremenu kad se napravio, imao je najveći betonski luk u Europi

Projektovao ga je Mijat Trojanović, još za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a izgrađen je između 1937. i 1940. godine. Tada je to bio jedan od najvećih svjetskih armirano-betonskih drumskih mostova na svijetu

Đurđevića Tara Most ili Mosta na Đurđevića Tari je lučni most koji se nalazi na raskrsnici između opština Mojkovca, Pljevlje i Žabljaka, a tačno se nalazi između sela Budečevica i Trešnjica. Jedno je od najboljih mjesta da se viti Tara kanjon. To je drugi najdublji kanjon u svijetu, poslije Velikog kanjona u SAD-u. Dug je 365 metara, ima pet lukova i tornjeve 172 metra iznad Tare koja protječe ispod.

Najveći betonski luk u Europi

U vremenu kad se napravio, imao je najveći betonski luk u Europi. Projektovao ga je Mijat Trojanović, još za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, a izgrađen je između 1937. i 1940. godine. Tada je to bio jedan od najvećih svjetskih armirano-betonskih drumskih mostova na svijetu.

Povezuje dvije strane Tara kanjona, a isprva je izgrađen da poveže područje Durmitora s ostatkom Kraljevine Jugoslavije. Gradnja je počela 1937 godine. Arhitekta Trojanović imao je za zadatak da poveže dvije strane Tara kanjona, skoro 400 metara udaljene i na visini preko 170 metara.

Najveća drvena skela ikad izgrađena

Skela za most isječena je iz obližnje smrekove šume i dostigla je masivnih 141 metar visine, a i dalje je najveća drvena skela ikad izgrađena. Most je, ipak, bio više od predivnog pogleda i nevjerovatnog inženjeringa, jer je u Drugom Svjetskom radu bio scena opakih borbi i partizanske otpornosti.

Većina Crne Gore, koja je bila dio Kraljevine Jugoslavije, okupirana je od strane talijanskih sila 1941. godine. Talijani su okupirali most, koji je bio jedini način da se pređe preko kanjona, ali ovo planinsko područje Crne Gore bilo je idealno za gerilsko ratovanje, pa su partizanske sile uspjele pružiti veći otpor na području Žabljaka. Najpoznatiji među njima bio je kasniji predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito, koji je bio na području Crnog Jezera.

Most je renoviran 1946 godine

1942 godine partizanski otpor, s jednim od inženjera, Lazarom Jaukovićem, uništio je centralni luk mosta i zaustavio napredak talijanskih sila. Nažalost, kasnije je uhvaćen i pogubljen na mostu. Pored mosta se danas nalazi njegov spomenik. Most je renoviran 1946 godine, i čak korišten u snimanju filma Drugog Svjetskog Rata Force 10, u kojem je glumio i Harrison Ford.

Most ima i bitnu ulogu u holandskom romanu Het land achter Gods rug kojeg je napisao A. den Doolard, i koji je objavljen 1956. Djelomično je baziran na istinskim događajima na mostu, uključujući njegovu destrukciju od strane partizana u Drugom Svjetskom Ratu.

Velika atrakcija Crne Gore

Danas je taj most velika atrakcija Crne Gore i odlično mjesto da se vidi kanjon Tara. S mosta na kojem možete šetati, imat ćete predivan pogled kanjona i okolnog područja. Daleko ispod protječu brzaci rijeke Tare, poznate kao „Suza Europe“ zbog svoje čistoće.

Kanjon je gusto pošumljen, a odiše bojama poput živahne zelene u proljeće i ljeto, do raznih nijansi žute, narandžaste i crvene u jesen, pa i do hladne bijele kad je pokriven snježnim pokrivačem. Ovo područje je dio Nacionalnog parka Durmitor.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE