spot_img

Dvojna kuća od cigle

Rožna dolina je dugo bila poznata kao najprestižnija vila u četvrti u glavnom gradu Slovenije Ljubljani. Međutim, već 1930-ih, njegova se periferija polako počela spontano ispunjavati nekvalitetnim kućištima. Danas ove loše održavane kuće okružene su zaraslim vrtovima, drvarnicama, radionicama i utječu na cjelokupno estetske, funkcionalne i higijenske uslove ove nekad važne urbane četvrti.

U ovom degradiranom dijelu grada trenutno se odvija postupak postupne reurbanizacije. Počelo je u socijalističkom periodu prije nekih 60 godina s opsežnim rušenjem postojećeg urbanog tkiva i izgradnjom novih masivnih stanova. Danas se nastavlja s podizanjem sve većeg broja novih zgrada, bilo u obliku luksuzne vile ili pojedinačne ekskluzivne moderne vile. Pojavljuje se nova urbana matrica koja će postupno prerasti kaotično prigradsko tkivo. Ovaj privremeni period je, međutim, pun paradoksa i grotesknih praznina između starog i novog. Uprkos nedostatku jasne prostorne vizije i šire strategije, okrug se polako puni modernim objektima koji će podići nivo kvalitete oba života, standarda i urbanog područja.

Nova stambena dvojna kuća stoji na dugom i uskom zemljištu, koje je stisnuto između starijih susjednih stambenih kuća. Nova kuća dizajnirana je za smještaj dvije velike peteročlane porodice i izgrađena je na mjestu prethodno oronule stambene zgrade koja je bila loše kvalitete i niske životne vrijednosti. Neobična građevinska parcela diktirala je jedinstveni uski tlocrt, koji mjeri samo 6m širine i 30m inča duljine. Visina zgrade je 9 m i ima tri funkcionalna sprata. U njemu se nalaze dvije identične stambene jedinice koje imaju korisnu površinu od 170 četvornih metara. Jedinice su sekvencijalno smještene jedna iza druge s zajedničkim parking prostorom ispred zgrade okrenut prema prilaznoj ulici.

U prizemlju se nalazi veliki dnevni boravak s pripadajućom kuhinjom. Uokviren staklenim panoramskim prozorom, u dnevnoj sobi su dobro osvijetljeni i mogu se u potpunosti povezati s vanjskim atrijem duljine 30m i širine 6m. Na prvom spratu su dječje sobe, njihova kupatila i radna soba. Glavna spavaća soba sa susjednim sobama se nalaze na zadnjem spratu, s izlazom na veliku krovnu terasu. Kuća je stekla svoje karakteristike i prepoznatljiva je silueta u procesu slaganja funkcionalnih područja.

 

Vizualno je zgrada zamišljena kao monolit, materijalno jednolična kocka, koja je skulpturalno modificirana, prema kiparskom principu oduzimanja. Fasadna obloga od tamno smeđe opeke daje kući svoje željene ujednačenosti materijalnosti i tjelesnosti. Različiti ritmovi prozora i izmjenjivanje otvorenih i zatvorenih površina na pročeljima ne pobijaju volumensku percepciju zgrade, jer se ona opaža u mjerilu, a gradeći je prvenstveno kao svoju teksturu, a ne kao strukturu.

Daljnje uređenje šireg prostornog okruženja zgrade rezultat će sa pregovorima sa susjedima, koji bi u budućnosti mogli slijediti primjer i zamijeniti dotrajale zgrade i poboljšati općenito

urbano stanje prostora, među kojima su i takve uobičajene stvari kao što je korištenje podzemnog provođenja električne energije konduktera, popravljajući pločnike, ceste, ograde i preuređujući zelene vrtove.

Ured: ARHITEKTURA

Autori: Peter Gabrijelčić, Boštjan Gabrijelčić, Aleš Gabrijelčić

Mjesto i godina: Ljubljana, SIovenija, 2020

Fotografija: Miran Kambič

Popularno

Copyright- 2021 | m-Kvadrat Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.