spot_img

Dvorac u Francuskoj izgrađen korištenjem srednjovjekovnih građevinskih metoda

Ne postoje dokazi o postojanju bilo kakvih srednjovjekovnih građevina na tom mjestu, pa je dvorac Guédelon moderna zgrada izgrađena od nule korištenjem samo srednjovjekovnih tehnika za reprodukciju gradilišta iz 12-og i 13-og stoljeća.

Gradilište je možda jedan od najznačajnijih prostora za arhitekte, jer tamo projekat oživljava, tamo se zapravo primjenjuju tehnike, stavljajući projekat i dizajnera na probu. Mnoga gradilišta pogođena su otuđenjem od rada, ali nekada su to bila mjesta na kojima su majstori mogli učiti i prenositi znanje. Danas, evolucijom građevinskih tehnika, stoljetne metode su u opasnosti da budu zaboravljene. To nas dovodi do dvorca Guédelon, smještenog u blizini francuskog sela Treigny.

Ne postoje dokazi o postojanju bilo kakvih srednjovjekovnih građevina na tom mjestu, pa je dvorac Guédelon moderna zgrada izgrađena od nule korištenjem samo srednjovjekovnih tehnika za reprodukciju gradilišta iz 12-og i 13-og stoljeća. Plan je devedesetih godina oblikovala grupa arhitekata, historičara i arheologa, a sada ima oko 70 radnika koji svakodnevno rade na reprodukciji zanatskih tehnologija iz tog doba.

Dvorac Guédelon dizajnirao je Jacques Moulin, glavni arhitekta historijskih spomenika, i odražava arhitektonski stil Filipa Augusta, kralja Francuske, od 1180. do 1223. Poznat je po standardizaciji vojne arhitekture dvoraca u francuskom kraljevstvu, a otuda i fortifikacijskih struktura, kao što su Louvre u Parizu ili Château d’Yèvre-le-Châtel u Loiretu. Karakteristike zgrada ovog razdoblja su: poligonalni tlocrti, veliki kameni zidovi, okrugle bočne kule sa stubastim otvorima, ugaona kula, viša od ostalih, poznata kao glavna kula, i dvije kule koje štite veliku ulaznu kapiju.

Kao dubinsko proučavanje metoda i procesa u srednjem vijeku, projekat zamka Guédelon podržan je izmišljenim scenarijem zasnovanim na stvarnom društvenom kontekstu vremena, uključujući rang lokalnog gospodara i ime graditelja dvorca. Dizajn se temelji na arhitektonskim kanonima koje je postavio Filip August, dvorac četverougaonog tlocrta i šest kula: Velika kula, Kula kapele, dvije manje ugaone kule i, na ulazu, kule blizance. Radi se o građevinskom projektu koji traje od 1997 godine, a građevinske tehnike rezultat su opsežnih istraživanja i izleta u srednjovjekovne dvorce.

Cilj je što preciznije stvoriti organizaciju i procese srednjovjekovnog gradilišta, od porijekla sirovina do proizvodnje i transporta. Svaki kamen za zgradu isklesan je iz obližnjeg kamenoloma, a zatim ga klesari ručno oblikuju u pravi oblik. Svaki ekser i svaki alat iskovani su na licu mjesta pomoću tradicionalnih sredstava. Čak se i pigmenti u radionici za farbu zidova vade direktno iz zemlje i mljevenog kamena. Gradilište se oslanja na mnogo različitih zanata, poput klesarstva, koje uključuje kamenolome, zidare bankara i zidare, kao i rad proizvođača minobacača i vozača vagona. U timu su i šumari, kovači, tesari, grnčari, slikari, izrađivači užeta, tkači košara i vrtlari.

Poput ptice koja gradi svoje gnijezdo, okupljamo materijale iz okoline za izgradnju dvorca. – Građevinski tim dvorca Guédelon.

Izgradnja je započela 1997 godine i još uvijek je u toku. Na web stranici možete pratiti sve faze gradnje, počevši od čišćenja gradilišta, gradnje temelja i obodnih zidova od 1999 do 2000 godine, zatim izgradnju cisterni za vodu, interna arhitektura, koja se odvija od 2003 do 2008 godine. 2011 godine završen je najveći svod, a 2012 godine započele su prve zidne slike u nekim dijelovima dvorca dok su se podizale kule. Kula kapele je sada u potpunosti prekrivena i završena visokim, uskim prozorima u obliku lancete.

Dvorac Guédelon ne samo da je rezultat mnogih studija i istraživanja tokom godina, već je i lokalna turistička atrakcija otvorena za posjetitelje. Ljudi mogu doslovno uroniti u daleki svijet srednjeg vijeka i doživjeti ovo gradilište kao okruženje za učenje. Guédelon nastoji razumjeti srednjovjekovni život i društvo ponovnim otkrivanjem davno zaboravljenih tehnika, istovremeno pružajući znanje i informacije o ručnom stilu gradnje.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE