spot_img

Efekti kiše na svježe postavljen beton

Iznenadni pljusak od svježe postavljenog betona može stvoriti neočekivan izazov. Ozbiljnost oštećenja ovisi o opsegu površinske zaštite i postupku stvrdnjavanja kada voda uđe u beton. Ako rokovi dopuštaju, izvođači trebaju razmotriti odgodu izlijevanja betona kada se očekuju jake kiše.

Međutim, ako se pojave nepredvidive kiše poput ljetnih kiša, izvođači i inženjeri trebali bi prepoznati i procijeniti opseg štete. Iako kiša može nanijeti ozbiljnu štetu svježe postavljenom betonu, stvrdnuti beton može imati koristi od malo kišnice na svojoj površini.

Kiša može utjecati na površinski izgled betona i njegovu unutrašnju čvrstoću. Može dovesti do toga da površina betona postane mekana, što smanjuje otpornost na habanje i čvrstoću betona. Istovremeno, povećava sklonost ka stvaranju prašine i pucanja.

Koji su efekti kiše na svježe postavljeni beton?

Ako kiša pada na svježe postavljeni beton, rezultat može varirati od sitnih oštećenja do slabljenja betonske površine.

Ako tokom postavljanja previše kiše padne na beton, to mijenja proporcije betonske smjese i, nakon toga, utječe na konzistenciju betona.

Kiša tokom izlijevanja betona dovodi do miješanja kišnice s betonom. To dovodi do sitnih pukotina u betonu i slabljenja ukupne površine betona.

Kada betonska površina nije odgovarajuće očvrsla, kiša može isprati cement s nje i izložiti agregate, kao na slici 1. To možda neće utjecati na sigurnost konstrukcije, ali može dovesti do neravne površine i linija u boji ako je beton obojen.

Ako se betonska površina ispere, ona se brzo troši i privlači vlagu. Kao rezultat, može trpjeti cikluse smrzavanja i odmrzavanja, a potom doživjeti pucanje. Dakle, gubitak površinske čvrstoće dovodi do više problema u budućnosti.

Sljedeći efekat kiše na svježe položen beton je površinsko ljuštenje. To se događa zbog slabljenja betonske površine, vidi sliku 2.

Ako kiša traje nekoliko dana, nakupljanje vode na betonskoj površini može usporiti proces očvršćavanja. Kao rezultat, utjecat će se na unutrašnju vezu između čestica smjese, a čvrstoća betona će biti slabija od naznačene čvrstoće.

Ako kiša počne nakon 2-4 sata od postavljanja betona, površinu treba pokriti; u suprotnom, površina betona će pretrpjeti oštećenja.

Ako kiša padne na beton 12 sati nakon postavljanja, vjerovatnoća bilo kakvog oštećenja je zanemariva.

Kišnica se sastoji od različitih hemikalija iz otopljenih čestica u atmosferi. Dakle, sastav kiše razlikuje se od jednog do drugog mjesta na osnovu ljudskih aktivnosti, fabrika i lokalnih klimatskih uslova. Ako takva voda dođe u kontakt s betonom, može aktivirati hemijske procese poput reakcija karbonizacije, kiseline i sulfata koji svi doprinose propadanju betona.

Majstori mogu provjeriti rubove svježe postavljenog betona radi mogućih oštećenja.

Neravne površine, grudvice i neravnine u betonu znakovi su oštećenja zbog kiše.

Test ogrebotina je izvrstan način da se utvrdi je li betonska površina dovoljno tvrda ili ne.

Ako se betonska površina čini hrapavo te je malo krhka, izvođači mogu ukloniti slabu betonsku površinu i ponovno je izraditi.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE