spot_img

Energetska učinkovitost i održiva gradnja danas postaju prioriteti suvremene arhitekture i energetike

Stoga su smanjenje potrošnje energije i korištenje energije iz obnovljivih izvora u zgradarstvu važne mjere koje su potrebne da bi se smanjila energetska ovisnost Unije i emisije stakleničkih plinova.

Pasivne kuće su stambeni objekti čiji je krajnji cilj da se primjenom najstrožih načela energetske učinkovitosti smanji potrošnja energije, a da se s druge strane dobije prostor ugodan za svakodnevni život. O ovoj temi, prednostima koje se postižu gradnjom pasivne kuće, te zašto treba graditi pasivne kuće za sve čitaoce m-Kvadrat govori voditelj projektno-razvojnog biroa tvrtke Feal, Ivo Barbarić.

 

 

Prije svega recite nam nešto o sebi? Tko je Ivo Barbarić?

Rođen sam 31.10.1955. u Širokom Brijegu. Diplomirao sam na Strojarskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, 1979. godine. Svoj profesionalni razvoj u tvrtki FEAL Široki Brijeg započeo sam 1979. godine odmah po završetku studija, kao mladi strojarski inženjer. Karijeru sam nastavio u projektno-razvojnom birou, gdje posljednjih godina obnašam funkciju voditelja. Uz to sam zajedno s dvojicom mladih inženjera razvio sistem za pasivne kuće, Termo 85 PA, za koji smo dobili i certifikat od strane Passive Hosue Institute iz Darmstadta.

Za početak, objasnite nam što su to zapravo pasivne kuće?

Pasivne kuće su stambeni objekti čiji je krajnji cilj da se primjenom najstrožih načela energetske učinkovitosti smanji potrošnja energije, a da se s druge strane dobije prostor ugodan za svakodnevni život. Ušteda energije kod pasivnih kuća iznosi i do 80% u odnosu na kuće izgrađene prema uobičajenim standardima gradnje. Izgradnjom pasivnih kuća, moguće je postići značajne uštede energije i CO2 u usporedbi s dosadašnjim načinom gradnje.

Zašto treba graditi pasivne kuće? Kakve prednosti se postižu izgradnjom jedne takve kuće?

Zbog velike potrošnje energije u zgradama, a istovremeno i najvećeg potencijala energetskih i ekoloških ušteda, energetska učinkovitost i održiva gradnja danas postaju prioriteti suvremene arhitekture i energetike. Stoga su smanjenje potrošnje energije i korištenje energije iz obnovljivih izvora u zgradarstvu važne mjere koje su potrebne da bi se smanjila energetska ovisnost Unije i emisije stakleničkih plinova.

Održivom gradnjom i energetskom učinkovitošću izravno se utječe na kvalitetniji boravak u zgradi, duži životni vijek zgrade, te se doprinosi zaštiti okoliša.Izgradnjom pasivnih kuća milijuni ili čak milijarde neće biti potrošeni na uvoz energije iz fosilnih goriva.

Zašto se FEAL odlučio  za razvoj sistema za pasivne kuće?

U Europi do sada postoji već 150 000 pasivnih stambenih i poslovnih zgrada, bolnica, dječjih vrtića, sportskih dvorana i slično, dok je u Bosni i Hercegovini ova priča još u početnoj fazi.  Iz tih razloga FEAL je odlučio da će jedan dio svojih kapaciteta ubuduće usmjeriti prema razvoju novih sistema koji će zadovoljiti stroge standarde za pasivne kuće, a prvi takav sistem nazvan je Termo 85 PA.

Sistem Termo 85 PA je namijenjen za izradu prozora i balkonskih vrata visoko izoliranih objekata, koji  ispunjava i najstrože kriterije u pogledu energetske učinkovitosti, odnosno zadovoljava standarde pasivne kuće Uw ≤ 0.80 W/m2/K.

Koji su se sve materijali koristili?

Radi poboljšanja toplinskih karakteristika (smanjenja toplinske provodljivosti), kod ovog sistema osim konstrukcije samih profila koristili su se i najsuvremeniji materijali, s vrlo niskim koeficijentom prolaza topline λ (W/mK):

– poliamidne trake nove generacije,

-termoizolacijska ispuna po opsegu stakla,

– termoizolacijska ispuna u komorama profila,

– koekstrudirane brtve.

Što biste preporučili potencijalnim investitorima u niskoenergetske objekte?

Ovakve kuće se grade kako bi se uštedjelo na energiji za zagrijavanje i hlađenje, a uz to i smanjilo zagađenje okoliša. Osim navedenog, povećava se i ugodnost življenja.  Bez obzira koliko je nezahvalno nešto preporučiti, savjetujem da tko se god odluči za gradnju, uloži nešto više na početku kako bi kasnije gotovo eliminirali troškove za energiju te uživali u iznimnoj ugodnosti takvog objekta.Da bi arhitektura koja nas okružuje postala u budućnosti vrijedna spomena ona  već danas mora naći svoje mjesto u sve zahtjevnijem životu i u globalnim trendovima održivog razvoja.

Koji su za Vas najveći izazovi u poslovanju?

Najveći izazov nam je inovativnosti. U ovom poslu je jako bitno biti začetnik novih ideja, osmisliti i razviti novi sistem što nije ni malo lagana stvar. Vodim tim od 10 mladih inženjera, koji su nerijetko i sami začetnici novih ideja, spremni na izazove. Bez inovativnosti i brze prilagodbe tržištu, opstanak na globalnom razini je upitan. Nove ideje i inovativnost, donose nepredvidivost, ali za mene je veliko postignuće tim mladih inženjera koji marljivo i uporno radi na realizaciji svih novih ideja.

m-Kvadrat

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE