spot_img

Epoksidni podovi, vrste i primjena

Epoksid poznat i kao poliepoksit je materijal koji nastaje vezivanjem dva spoja, epoksida koji je smola i poliamina koji je učvršćivač. Rezultat smjese je žilavo brtvilo koje je otporno na hemijsku apsorpciju.

Gdje se koristi epoksid?

Epoksid ima mnogo primjena u građevinskoj industriji. Može se koristiti kao boje, premazi i ljepila. Praktičan je u stolariji i obradi drveta što može biti zamjena za ljepilo za drvo. Može se koristiti u situacijama kada je potrebno brzo sušenje, jer se brže stvrdnjava u odnosu na ljepilo za drvo.

Epoksid se takođe može koristiti za laminiranje šperploče stakloplastikom. Ostale namjene epoksida su u industrijskim alatima, električnim sistemima, pomorskoj industriji i svemirskoj industriji.

Šta je epoksidni pod?

Epoksidni podovi mogu se općenito definisati kao nekoliko slojeva bilo koje vrste epoksidne smole koja se nanosi na podnu površinu. Deponirani epoksid na podu trebao bi imati najmanje 2 mm.

Epoksidni podovi se nanose na mjestima gdje podovi moraju biti otporni na klizanje.

  • Ova mjesta uključuju pješačke staze, skladišta, utovarne prostore i područja u kojima se neprestano saobraća kamionima koji prevoze teret.
  • Ova vrsta podnog premaza koristi se i tamo gdje postoji potreba za čistim okruženjem bez prašine uz lako održavanje. Objekti koji proizvode elektronske, hemijske, kozmetičke i prehrambene proizvode su industrije kojima su potrebne visoke sanitarne mjere.

Koje su vrste epoksidnih podova?

Postoje tri glavne vrste epoksidnih podova. Epoksid na bazi rastvarača, epoksid na bazi vode i 100% čvrsti epoksid. Ove kategorije su određene prema vrsti tečnosti koja se miješa.

Epoksidni premazi koji se koriste na podovima mogu se nanositi i na podove kuća i fabrika. Oni su fleksibilni i izdržljivi i mogu stvoriti dekorativni teraco pod kada se nanose na kućne podove.

Solvent Borne Epoxy je vrsta rastvarača koji nanošenjem ostavlja tvrdi epoksidni premaz. Tvrdi epoksidni premaz nastaje zbog otapala koje sadrži koncentrisane količine organskih spojeva. Ova vrsta epoksida slična ostalim vrstama epoksida je kohezivna i može imati tanak sloj kada se nanese na podne površine. Postoje nedostaci u upotrebi epoksida na bazi rastvarača. Zapaljiv je i može biti toksičan kada se udišu pare koje su isparile iz epoksida na bazi rastvarača. Ekološki prihvatljivija alternativa bio bi epoksid na bazi vode. Pruža visokootporni premaz betonskim i metalnim površinama.

Epoksid u vodi može se lako stopiti s drugim polimerima koji se prenose vodom kada su potrebna modificirana lateks ljepila. Može se razlikovati u debljini primjene na površini, a samo voda ga može lako očistiti. Iako se smatra sigurnijim od ostalih epoksidnih podova, i dalje u određenoj mjeri doprinosi negativnim utjecajima na okoliš.

100% čvrsti epoksid je vrsta epoksidnih podova koja ima najmanje negativan utjecaj na okoliš.

Nedostatak ovog materijala je taj što je, budući da je riječ o 100% čvrstom epoksidu, teži za primjenu. Viskoznost ili ljepljivost ovog epoksida je prilično visoka. Iako ima taj nedostatak, i dalje može biti fleksibilan za određene primjene.

Koje su prednosti upotrebe epoksidnih podova?

Ako se pravilno odrade, epoksidni podovi su izuzetno izdržljivi i otporni na izlijevanje hemikalija, mrlje i prašinu. Također su otporni na klizanje i lako se čiste.

Epoksidni pod dolazi u nekoliko boja koje uključuju providnu i srebreno sivu, a mogu imati i specifične boje poput nijansi bijele ili tamnijih boja.

 

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE