spot_img

ER & DAY HOSPITAL

Arhitektonski ured: Rechner Architects

Adresa: Gornjodravska obala 90b

Grad: Osijek

Država: Croatia

Arhitekti: Predrag Rechner, architect & Bruno Rechner, architect

Godina projekta: 2016.

Naziv projekta: ER & Day Hospital

Klijent: KBC Osijek

Izvođač radova: Projektgradnja Plus d.o.o.

Neto površina: 8.481m2

Bruto površina: 9.633m2

Površina zemljišta: 35.851m2

Trošak izgradnje: 22.500.000€

Završetak radova: 09/2023.

Fotograf: Stojcic Multimedia Studio

Projektiranje zgrade bolnice spada u najsloženije arhitektonske zadatke. To je zgrada u kojoj su funkcija, medicinski protokoli i brojne instalacije prioritet. Zbog specifičnosti zadatka i želje da složimo projekt na najvišoj razini, mi arhitekti, odlučili smo koncept stvarati zajedno sa korisnicima i to tako da smo projektni zadatak i varijante prolazili sa upravom, šefovima pojedinih odjela, liječnicima i medicinskim sestrama kroz brojne  sastanke. Naprimjer, samo protokol osoblja i pacijenta prije i poslije operacije, kroz koje prostore prolaze, je posebno složen zadatak kojeg smo više puta usuglašavali. A to je samo jedan od detalja. Kako je funkcija dominantna, napravili smo fleksibilan tlocrt u kojem je konstrukcija jednostavna, a oblikovanje takvo da trpi različite promjene koje korisnici, prvenstveno medicinsko osoblje, traži sukladno svojim potrebama.

Lokacija je na istočnoj strani KBC-a Osijek tako da zgrada postaje dominanta u prostoru i glavni ulaz/izlaz u bolnički kompleks.

Posebnu pozornost posvetili smo odvajanju komunikacija osoblje/pacijenti. Svatko ima svoje ulaze, koridore, stubišta, dizala pa je tako prostor raspoređen na sljedeći način: zona čekaonica, zona komunikacija pacijenata, u sredini zgrade zona ambulanti/ordinacija, zona komunikacija osoblja, zona prostorija osoblja. Sve ovo projektirano je puno prije vremena korone kad je posebno došlo do izražaja što znači sustav zgrade s ovakvim komunikacijama ili arhitektonskim žargonom, zgrade koja ima čisti/nečisti hodnik.

Također stavili smo se u oči pacijenata, koji u ovakvu zgradu dolaze jer traže pomoć i prostor mora biti jednostavan, čitljiv, logičan, lako pamtljiv, ali isto tako ne smije biti vizualno sterilan kako ne bi dodatno deprimirao. Iz tog razloga svaka etaža ima drugačiju ugodnu boju kako bi se pacijenti lakše snalazili po prostoru, pamtili gdje su bili te osjetili dašak optimizma. Arhitektonska gesta vanjskog oblikovanja u vidu vertikalnih aluminijskih brisoleja ima dvostruku funkciju, zaštite od sunca i dekorativne opne. Zgrada je maksimalno energetski učinkovita, a svi korišteni materijali su trajni i jednostavni za održavanje.

Naravno, uz nas arhitekte, sudjelovali su brojni kolege inženjeri, tako da projektantski tim koji je s nama radio na projektiranju ove zgrade broji preko pedeset stručnjaka različitih profila.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE