spot_img

EU projekt nZEB Roadshow

Projekt The nZEB Roadshow okuplja opću i stručnu javnost, djelatnike javne uprave te proizvođače građevnih materijala i sustava radi širenja znanja i iskustava vezanih uz zgrade gotovo nulte energije (nZEB)

Piše: Anđela Bogdan, mag.ing.aedif.

Zgrada gotovo nulte energije, skraćenog naziva nZEB (engl. nearly zero-energy building), jest zgrada vrlo visokih energetskih svojstava. Projektiranje i izgradnja nZEB-a postala je zakonska obaveza, no pitanja koja se pojavljuju u javnosti često ostaju bez odgovora. Što je to nZEB? O čemu je zapravo riječ? Što korisnik zgrade dobiva nZEB-om? Kakav je osjećaj boraviti u nZEB zgradi? Kako odabrati građevne materijale i tehničke sustave koji će interakcijom omogućiti optimalnu ugodnost unutarnjega prostora i energetsko ponašanje zgrade? Odgovore na ta pitanja dat će novi EU-ov projekt na kojemu uz ostale inozemne partnere sudjeluje Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Cilj projekta The nZEB Roadshow jest okupiti opću i stručnu javnost, djelatnike javne uprave te proizvođače materijala i sustava radi širenja znanja i iskustava vezanih uz zgrade gotovo nulte energije. Kroz projekt će se pojam “nZEB zgrade“ približiti svim zainteresiranim investitorima, projektantima, radnicima, učenicima srednjih strukovnih škola, studentima i drugima. Financira se sredstvima iz europskih fondova, točnije iz programa Europske unije Obzor 2020. (engl. HORIDizajn i izgradnja montažnih modularnih mobilnih zgrada koje će služiti kao informativni i pokazni centri za podizanje razine svijesti o prednostima i specifičnostima nZEB-a kako bi se stvorio potrebni preduvjet za učinkovitu komunikaciju između dionika. Centri će ponuditi stvarno iskustvo kvalitete nZEB-a. Također, u sklopu projekta nZEB Roadshow promicat će se dvije vrlo važne komponente koje, nažalost, još uvijek nedostaju: profesionalni marketing i prodajne usluge te snažna medijska partnerstva. Koordinator projekta jest Centar za energetsku učinkovitost EnEffect u Bugarskoj, a partneri na projektu jesu Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (Hrvatska), Hellenic Passive House Institute (Grčka), Zero Energy and Passivhaus Institute for Research -ZEPHIR (Italija), Cluster pRO-nZEB (Rumunjska) i Bulgarian Construction Chamber (Bugarska).

Koncept projekta dobio je snažnu podršku velikog broja dionika jer je projektnome rješenju priloženo 50 pisama podrške, među kojima su i pisma podrške dvaju resornih ministarstava, nacionalnih, regionalnih i lokalnih energetskih agencija, općina te niza tvrtki. Projekt je službeno počeo 1. lipnja 2020., a trajat će do 30. studenoga 2022. Projekt The NZEB Roadshow unaprijedit će napore koji se ulažu u promicanje niskoenergetskih zgrada kroz približavanje dionicima, posebno općoj, ali i profesionalnoj javnosti (projektantima, nadzornim inženjerima, tvrtkama i obrtima, radnicima), uz snažna medijska partnerstva. ZON 2020) za istraživanje i inovacije, kojim upravlja Europska agencija za mala i srednja poduzeća (EASME). U sklopu toga projekta organizirat će se marketinške i komunikacijske kampanje na nacionalnoj razini u pet europskih zemalja. One će biti fokusirane na događanja nazvana nZEB dani koja će biti organizirana u tri do pet odabranih gradova u svakoj uključenoj zemlji. nZEB dani obuhvatit će brojna događanja: promocije građevnih proizvoda, praktične demonstracije i tečajeve za projektante i građevinske radnike uz uključivanje virtualne stvarnosti (engl. virtual reality – VR) i proširene stvarnosti (engl. augmented reality – AG), informativne sesije i besplatne konzultacije za građane koji su aktivni na tržištu nekretnina, ali i treninge na licu mjesta prilikom obnavljanja javnih zgrada. Kao središnja točka događanja u Republici Hrvatskoj bit će sagrađena mobilna nZEB kuća nazvana MUZA. Vizija je da takva mobilna kuća ponudi stvarno iskustvo nZEB zgrade te će biti opremljena svim tehnologijama potrebnima za pružanje cjelovitih informacija o procesima relevantnima za izvedbu zgrade u smislu udobnosti te o parametrima kvalitete unutarnjeg zraka i potrošnji energije.

Napomena: Članak je prvi put objavljen u Građevinaru vol. 12/2020.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE