spot_img

Gdje smjestiti vešeraj u modernom domu?

U stambenoj arhitekturi uvijek su postojali centralni, neizostavni prostori i periferni prostori koje je lakše zanemariti. Pri projektovanjudoma, zadatak arhitekte je u osnovi konfigurisati, povezati i integrisati različite funkcije na najučinkovitiji mogući način, nužno dajući prednost nekim prostorima nad drugima.

Premda danas mnogi dizajniraju na načine koji su sve fluidniji i neodređeniji, mogli bismo reći da su spavaća soba, kupatilo i kuhinja temeljna jezgra svake kuće, jer osiguravaju odmor, pripremu hrane i ličnu higijenu. Kao dodatak pojavljuju se radne sobe, a s njima i predsobolja, hodnici i stepenice za njihovo povezivanje. Svaki prostor definiše nove funkcije i olakšava korisnicima da na lakši i ugodniji način obavljaju svakodnevne radnje.

Međutim, manjak kvadrata u kupatilu mogao bi značiti više prostora za dnevnu sobu. Ili, uklanjanje nekih naizgled potrošnih prostora moglo bi dati više mjesta za važnije potrebe. U novom trendu manjih domova, koje smo funkcije odbacili da bismo dali više prostora osnovnim stvarima?

U nastavku analiziramo slučaj vešeraja, koja se često smanjuje i integrira u druge dijelove kuće kako bi se dobio prostor za druge funkcije.

Uz sve manje iznimki, čini se da je vešeraj postao luksuz u stanovanju. Izdašne praonice prošlog stoljeća svedene su na minimalni prostor koji može zauzeti mašina za veš. Ovaj uređaj sada luta tlocrtima i 3D modelima, a ako nemamo dovoljno kvadrata, mogli bismo satima razmišljati o najučinkovitijem načinu kako da ga uvrstimo u dizajn.

Prije industrijalizacije ljudi su morali ručno prati odjeću, a uobičajeno su bile kolektivne praonice u 1800-ima. Pranje tekstila izvodilo se izravno u najbližoj rijeci ili bunaru, zagrijavajući vodu pomoću drva za ogrjev. Međutim, širenjem vodovodne mreže, ovaj se proces počeo premještati u unutrašnjost doma. Odvojene kante i niz pribora za namakanje i ribanje prljave odjeće ustupili su mjesto bolje dizajniranim mašinama za veš, uključujući i uređaje za sušenje, peglanje i skladištenje. Ostali su zapisi o prvim „mašinama“ za pranje veša krajem sedamnaestog stoljeća, s rotirajućim drvenim bubnjevima kojima se ručno upravljalo. Ovaj modalitet postavio je temelje modernoj mašini za veš koja se razvila ka motoriziranom metalnom bubnju, a kasnije prema električnoj i automatskoj mašini s prednjim punjenjem koje danas poznajemo i koristimo. Noviji modeli čak su dodali mogućnost i pranja i sušenja u jednom uređaju.

Razvoj i smanjenje mašine za veš na veličine približno 60 x 60 cm i ne više od 90 cm mogu nam pomoći odgovoriti na sljedeće pitanje: gdje je funkcija pranja smještena u savremenom domu?

Što manje kvadrata morate dizajnirati, to se više smanjuje fizički prostor za ovu funkciju, često potpuno eliminirajući vešeraj i integrirajući mašinu za veš u kupatila, kuhinje ili čak unutar ormarića, niša ili namještaja posebno dizajniranog za to.

Jedan od primjera ovog dizajna može se naći u apratmanu Carlton, koji je dizajnirao arhitektonski stuido Toma Eckersleyja. Stvorili su traku za odlaganje koja “spaja prostore kuhinje, vešeraja i kupatila u jednoj minimalističkoj kutiji”. Isto vrijedi i za ARHITEKTURIN projekt Rubikum za tri stana, koji sakrivaju mašinu za veš kraj kuhinje iza preklopnih vrata. Projektna rješenja u mikro domovima, poput stana od 33 m2 Studija Bazi, predstavljaju još ekstremnije rješenje, integrirajući gotovo sve električne uređaje potrebne za život u jedan komad namještaja.

Uobičajeno je da se mašina za veš integrira u vlažne prostore poput kuhinje ili kupatila, iskorištavajući postojeće sisteme odvodnje i općenito vodonepropusne površine.

Rješenja ovog problema su višestruka, a njihova će učinkovitost ovisiti o detaljnom posmatranju raspoloživog prostora, dimenzijama i karakteristikama uređaja, te navikama i očekivanjima njegovih korisnika. Buka i vibracije uređaja prilikom rada i njegov utjecaj na opću estetiku prostora također su relevantna razmatranja. Pogotovo u malim prostorima, svaki je predmet važan, a kreativno i inovativno razmišljanje postaje neophodno kako bi se funkcionalnost i udobnost približili što boljoj kvaliteti života.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE