Građevinska kontrolna lista je skup predmeta ili aktivnosti koje se mora provjeriti i pregledati kako bi osigurao sistematski napredak projekta. To je izvrstan alat koji može na mnogo načina pomoći u optimizaciji i organizaciji projekta.
Efikasno upravljanje građevinskim projektom zahtijeva pravilno praćenje projektnih aktivnosti i zadataka radi njihovog pravovremenog i efikasnog izvođenja. To se postiže postavljanjem kontrolnih lista kao referencu.
Ovaj članak opisuje neke važne karakteristike i savjete koje treba slijediti prilikom izrade građevinske kontrolne liste.
Karakteristike građevinskih kontrolnih lista
Temeljita i adekvatno strukturirana građevinska kontrolna lista ključ je uspješne provedbe različitih građevinskih procesa projekata. Pomaže u prevladavanju grešaka koje nastaju zbog ljudske nepažnje.
Uobičajene vrste građevinskih kontrolnih lista su:
Opće sigurnosne liste
Kontrolne liste opreme
Kontrolne liste alata
Kontrolne liste kvaliteta i certifikata
Sigurnosne kontrolne liste
Građevinske kontrolne liste su obavezne za bilo koji građevinski projekat. Ovo su njihove najznačajnije karakteristike:
- Korištenje građevinske kontrolne liste pomaže u upravljanju svim aspektima građevinskih projekata.
- Građevinska kontrolna lista pomaže u organizovanom toku rada koji omogućava optimalnu produktivnost.
- Konkretni detalji aktivnosti i faze projekta navedeni su u građevinskoj kontrolnoj listi.
- Građevinska kontrolna lista složene aktivnosti razlaže na jednostavne korake koji se mogu izvršiti i precizno kategorizira stavke, materijale, zadatke itd.
- Upotreba građevinske kontrolne liste jasno definiše individualne i kolektivne odgovornosti.
- Građevinske kontrolne liste mogu pomoći u uočavanju rizika na gradilištu i efikasan su alat u provođenju sigurnosnih mjera.
Svaki dobavljač uključen u građevinski projekat može imati zasebne građevinske liste. Popis prikazuje postojeće i nove dobavljače koji su uključeni u projekat, što olakšava provjeru da li postoji dobavljač za trenutnu potrebnu uslugu.