spot_img

H2OUSE kuća na Buni

Sastavila: Zorana Ugljen dia

H2OUSE kuća je smještena u predgrađa grada Mostara, na dijelu zemljišta koji rijeka Buna obilazi svojim tokom i pravi karakteristično poluostrvo koje danas, svojim položajem i ljepotom, privlači sve veći broj investitora željnih mira van urbane zone grada. Ova vila zbog blizine rijeke koja se u zimskom periodu zna izliti iz svog korita te zbog korištenja podzemne vode kao izvora obnovljive energije pomoću koje kuća “živi”, dobila je ime koje najbolje opisuje ostvarenu simbiozu.

Na podužnoj parceli vila je zauzela centralno mjesto dijeleći je vizuelno i fizički na gornju – otvorenu i donju-zatvorenu baštu koja omogućava privatnost porodici uz bazen i rijeku. Glavni ulaz u objekat je na drugoj etaži gdje su smještene glavna spavaća soba sa kupatilom i garderoberom, dvije dječje sobe te njihovo kupatilo i vešeraj. Kroz veliko predsoblje s radnom sobom na mezaninu, spuštamo se dizajniranim stepeništem na prostrani dnevni boravak sa kuhinjom i trpezarijom gdje se pruža prekrasan pogled na donju baštu ka rijeci Buni. Na prizemlju, osim dnevnog boravka, nalaze se gostinjska soba, vinoteka, sauna i radiona/workshop.

TEHNIČKI OPIS LOKACIJA:

Stambeni objekat je smješten na neizgrađenoj parceli izduženog oblika ukupne površine P=2.284,00m2 . Parcela se nalazi u sklopu vikend naselju u k.o. Buna na teritoriji Grada Mostar i sa obje strane se graniči neizgrađenim površinama dok sa jugozapadne strane izlazi na rijeku Bunu a na sjeveroistočnoj strani je naslonjena na lokalni asfaltirani put odakle je obezbjeđen kolski i pješački prilaz. Sama čestica se može podijeliti na gornju i donju baštu čija visinska razlika dostiže i 2m dok su fizički i vizuelno odvojene dugim nasipom. Gornja bašta dodatno raste još 1 m do lokalnog puta time je ukupna visinska razlika između dvije najudaljenije tačke na parceli, rijeke Bune i puta, gotovo cijelih 3m.

DISPOZICIJA:

Objekat je projektovan za potrebe jedne porodice i njihovih gostiju koji će svoj najveći intenzitet doživljavati u ljetnim mjesecima. Smješten je centralno na parceli i riješen je kaskadno na dvije etaže povezujući gornju i donju baštu te tako tvoreći dinamičan i skulpturalan oblik. Ulaz u objekat je na nivou prvog sprata sa gornje bašte, okrenut ka istoku i kolskoj saobraćajnici.

Uz saobraćajnicu se formirarao i natkriveni parking prostor kao i dodatna parking mjesta za goste. Formirajući zasebne kubuse povezane centralnim stepeništem, objekat je najdužom stranom okrenut ka jugu i zapadu, odnosno rijeci Buni te je tako postignuta dovoljna osunčanost i prirodna provjetrenost prostorija. Prostorije su podijeljene na dnevnu i noćnu zonu po vertikali i to tako da je noćna zona na prvom spratu dok je dnevna na prizemlju, odnosno donjoj bašti čime je ostvarena veza sa vanjskim sadržajima na parteru koji su se formirali uz rijeku Bunu – ostakljeni paviljon sa ljetnjom kuhinjom koji je opremljen centralnim kaminom da bi se koristio i u zimskom periodu, terase i sunčališta sa bazenom i jacuzzijem te velike uređene zelene površine.

KONSTRUKCIJA I MATERIJALIZACIJA

Glavni konstruktivni sistem je urađen od armiranog betona sa nosivim elemntima od d=20 ili 25cm i tavanicom od 16cm. Fasadni i pregradni zidovi su zidani phorotherm opekom. Toplinski fasadni ETICS sistem je riješen sa pločama od ekspandiranog polistirena EPS F sa dodatkom grafita ili mineralne vune MW d=10 cm i završnom fasadnom silikatnom žbukom u boji i strukturi prema izboru projektanta. Na mjestima oko otvora fasada je dodatno obložena drvenim letvama koje se polažu na čeličnu potkonstrukciji nošenu preko gornje i donje ab ploče, odnosno dijela zida van stambene zone kako bi se izbjeglo bušenje i prekidanje termoizolacije. S unutrašnje strane zidovi su malterisani, gletovani i bojeni prema zahtjevima enterijera i projektanta, dok je dio u kuhinji i kupatilima obložen keramičkim pločicama. Podovi su u zavisnosti od namjene i funkcije prostora, obloženi parketom, keramičkim pločicama a u dnevnoj zoni je ugrađen mikrocementi pod. Vanjski otvori su aluminijski sa ispunom od termopan troslojnog stakla dok su unutrašnji otvori drveni i bojeni u skladu sa enterijerom. Ravan krov je riješen stiroporom u padu minimalnog nagiba 1,5%. sa minimalnom debljinom termoizolacije od 10cm. Kišnica koja se sliva sa tri krovne ravni preko slivnika i PVC oluka Ø125cm skrivenih unutar fasadnih elemenata se prikuplja u upojni bunar na donjoj bašti gdje dalje višak otiče u Bunu. Kišnica i voda iz bušotine će se koristiti za navodnjavanje zelenih površina.

INFRASTRUKTURA:

U cijelom objektu i pripadajućem parteru je izvedena kompletna infrastruktura koja omogućava samostalno, sigurno i moderno funkcionisanje objekta, Objekat je projekovan da bude energetski efikasan primenjujući ekološke, održive i ekonomske materijale te da bude samoodrživ uz korišćenje obnovljivih izvora energije. Kuća je opremljena visokoučinkovitom toplotnom pumpom (dizalice topline) koja energiju podzemnih voda transformiše u energiju za grijanje i hlađenje objekta. Sustav ventilacije sa povratom topline smanjuje na minimum ventilacione gubitke i poboljšava udobnost i kvalitet življenja.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE