Ovaj projekat predstavlja suptilan spoj arhitekture i prirode, stvarajući prostor koji odražava harmoniju i funkcionalnost.
Dizajn vanjskog i unutrašnjeg uređenja: 325 design studio (Elna Vidovič, MA dipl. ing. arh. i Tim Vidovič, dipl. ing. kraj. arh.)
Arhitektura: Arhi-BIRO
Projekt Harmonična simbioza je proizvod našeg zajedničkog rada, u kojem smo imali priliku da demonstriramo svoje individualne vještine i kreativnost u sinergijskom partnerstvu. Fokusiran na minimalne intervencije na terenu i na pažljiv odabir materijala, projekt naglašava povezanost doma s prirodom, stvarajući harmoničan sklad između vanjskog i unutarnjeg prostora. Glavna vodilja ovog projekta, prilikom dizajniranja i enterijera i eksterijera, bio je pogled koji se pruža s uzvišene parcele na ravničarski dio Slovenije.
Izduženi oblik parcele i strmi, terasasti teren, učinili su dizajniranje vanjskog prostora ove porodične kuće veoma izazovnim i posebnim. Minimalnim promjenama terena, neposredno uz objekt i na samom ulazu na parcelu, naglašena je specifična, prirodna topografija. Dizajn eksterijera reflektira pažljivo prilagođavanje terenu, te uspostavljanje veze između dvorišta i okolne prirode.
Glavni prostori dvorišta (tri terase uz objekat i vrt) smješteni su u neposrednoj blizini kuće, s ciljem stvaranja bliske veze doma s prirodom. Udaljenija, najviša terasa terena namijenjena je druženju uz vanjsko ognjište, zaštićeno prirodnim ‘’zelenim’’ zastorom s neopisivim pogledom na okolni pejzaž.
Izborom autohtonih slovenskih biljaka, težili smo estetski i ekološki usklađenom eksterijeru. Velika stabla su pažljivo pozicionirana na rubovima parcele i iza kuće, dok su niža stabla i trajnice raspoređene uz kuću i ispred kuće, naglašavajući izvanredan pogled koji je jedan od ključnih atributa ove lokacije.
Upotrebom materijala poput kamena, betona, drveta i kortena, stvorili smo još jednu vezu između vanjskog prostora i arhitektonskih elemenata kuće. Izabrani materijali, s njihovim bojama i teksturama, u kombinaciji s odabranim biljkama daju dizajnu eksterijera dubinu i karakter.
Prostrani enterijer povezan je s vanjskim prostorom velikim prozorskim površinama koje omogućavaju prirodno osvjetljenje i panoramski pogled na okolicu. Prilikom dizajna enterijera odlučili smo se za prirodne boje i materijale, u želji da stvorimo osjećaj kontinuiteta s okolnim prirodnim pejzažem.
Dominantnim korištenjem zelenih tonova i prirodnog hrasta, stvorili smo toplu i mirnu atmosferu doma. Dizajnerskim tapetama s prirodnim motivima, naglasili smo ključne zidove u svakoj prostoriji, a sa crno-bijelim elementima i keramikom unijeli smo elegantan kontrast i dinamiku.
Zbog balansa u prostoru, birali smo namještaj jednostavnog, minimalističkog dizajna, u neutralnim sivim i bež tonovima. Sobne biljke smo pažljivo integrirali u dnevni prostor, dodatno naglašavajući povezanost s prirodom.
Prostrana spavaća soba stilski je povezana s dnevnim prostorom kroz upotrebu istih boja i materijala. Osim s velikim prozorskim površinama, njena prostranost je dodatno istaknuta staklenim zidovima kupaonice i saune. Apstraktna tapeta (Studijo WallArt), biljke, hrast, te zelena i antracit boja, sa crnim detaljima povezali su prostor spavaće sobe i kupaonice u posebnu dizajnersku cjelinu.
Ovaj projekt predstavlja suptilan spoj arhitekture i prirode, stvarajući prostor koji odražava harmoniju i funkcionalnost. Korelacija vanjskog i unutarnjeg prostora, pažljiv odabir materijala i naglasak na lokalnom pejzažu, čine ovu porodičnu kuću ne samo estetski privlačnom, nego i ekološki osviještenom.