Heritage hotel „Kurija Mihalović“, s luksuznim smještajem i bogatim dodatnim sadržajima poput wellnessa, muzičke sobe i vinskog podruma branda Enosophia, predstavlja jedinstven projekt koji potpisuje studio NFO.
Naručitelj: NEXE d.d.
Autor: NFO
Projektni tim: Nenad Ravnić, Kata Marunica, Filip Vidović, Marin Piršić, Ivana Triva, Maja Bencetić, Mirta Mesić, Frane Dumandžić, Antonio Omičević, Nikica Pavlović, Goran Rukavina, Ante Sušić, Karla Tavić, Marin Zidarević
Suradnici: Radionica statike d.o.o., Termoprojekting d.o.o., Geneza d.o.o., Inspekting d.o.o., Schindler Hrvatska d.o.o., Apin projekt d.o.o., Krešo Geo d.o.o., Grid d.o.o., Naravno d.o.o., Ured ovlaštenog inženjera strojarstva Tihomir Jakob, Ured ovlaštenog inženjera strojarstva Denis Paleka, BAZ Projekt d.o.o, Nexe d.d., PBG d.o.o., Fusio d.o.o., Boris Gerenčević, Šulentić-Lenart d.o.o., Premur d.o.o., Tablinum d.o.o.
Fotografija: Marko Banić, Reroot d.o.o.
Glavni izvođač: Nexe gradnja d.o.o.
Voditelji projekta: Vesna Masnikosa, Marko Majetić, Siniša Vojtulek (NEXE d.d.)
Stručni nadzor: Vitez projekt d.o.o.
Godina projektiranja: 2009.-2019.
Izvedba: 2020. – 2024.
Bruto površina: 2 554 m2
Površina zahvata: 6 332 m2
Konceptualni pristup ovom projektu temelji se na balansu između prošlosti i sadašnjosti, između arhitekture i prirode, te između nekdašnjih i suvremenih potreba. Glavni novi sadržaj, bazenska dvorana, smješta se u neposrednoj blizini Kurije, te koncipira kao “savijena zemlja” – nabor u terenu koji služi kao piedestal povijesnoj oblikovnosti, ostajući u drugom planu, kako bi Kurija ostala centralni prostorni artefakt. Uz niz manjih intervencija, u do tada nekorišteno krovište Kurije uglavljuje se novi volumen koji na dvorišnoj strani izbija kroz krovnu plohu u formi vidikovaca te s pogledom na negdašnji povijesni perivoj i krov bazena zaokružuje novi doživljaj priče o Kuriji Mihalović.
Kurija Mihalović u Feričancima je godinama stajala neuređena, prepuštena na milost i nemilost vremenskim uvjetima. Sama zgrada Kurije izgrađena je u kasnobarokno-klasicističkom stilu, a građena je krajem 18. stoljeća te obnovljena i dograđena polovicom 19. stoljeća. Krajem 19. stoljeća obitelj Mihalović prodaje Kuriju i tada počinje njezino propadanje. Kroz dvadesto stoljeće Kurija mijenja funcije tako da je u jednom trenutku služi kao osnovna škola i kasnije kao stambena zgrada.
Samo projektiranje i programiranje buduće namjene Kurije u suradnji s investitorom bio je dugotrajan, gotovo desetogodišnji proces kroz koji su se ispitivale različite mogućnosti funkcioniranja Kurije uvijek s težnjom da nova funkcija bude dobro izbalansirana s povijesnim naslijeđem.
Heritage hotel „Kurija Mihalović“ sastoji se od svega 5 spavaonica i jednim master apartmanom ali s nizom dodatnih sadržaja – saloni za različita događanja, muzička soba, wellness s bazenom te specijalni vinski podrum u kojem se služe isključivo vina branda Enosophia u vlasništvu investitora.
Određeni dio funkcija smješten je u samu povijesnu zgradu dok su podzemna garaža, servisi i wellness s bazenom smješteni na dvorišnoj strani Kurije ispod travnate površine povijesnog perivoja koji svojim odizanjem u bazenskoj zoni nagovještava dinamiku novih funkcija.
Sukladno konzervatorskim smjernicama za obnovu, vanjština Kurije obnovljena je uz maksimalno čuvanje povijesnih oblikovnih elemenata. Rekonstruirani su ulazni portali na južnom i sjevernom pročelju, a ostali elementi se čuvaju u cijelosti. U unutrašnjosti u prizemlju uklonjeni su svi suvremeni zazidi i prezidi te se pod prizemlja u vestibulu vraća na svoju izvornu niveletu. Na katu su uklonjene sve suvremenije strukture te se amfilada salona ponovo uspostavlja kroz strukturu zajedničkih, dnevnih i primaćih prostora. Paralelno s izgradnjom investitor uspjeva otkupiti namještaj i umjetnine koje su nakon drugog svjetskog rata odnešene iz Kurije u Zagreb što je dodatno povećalo baštinsku vrijednost prostora.
Osim u dogradnji podruma ispod postojeće građevine i sanaciji povijesne konstrukcije, kompleksnost projektiranja ovakve građevine očituje se i u visokom krovištu. U njemu je smješten master apartman s dvije spavaonice sa prodorima kroz krovnu konstrukciju koji u funkciji vidikovaca otvaraju pogled prema perivoju s dvorišne strane. Povijesna drvena konstrukcija upotpunjena je dodatnom čeličnom konstrukcijom koja ju ojačava i nosi konzole vidikovaca. Za razliku od prizemlja i prvog kata Kurije u kojima se maksimalno uvažavaju povijesne datosti prostora, krovište je u potpunosti suvremeno opremljeno te do njega vodi lift direktno iz podzemne garaže koja je skrivena ispod perivoja.
Smještaj bazenske zgrade u dvorište u relativnoj blizini povijesne zgrade nije smio konkurirati samoj Kuriji s kojom je povezana podzemnim prolazom. Zelena, peta fasada tj. krov bazenske zgrade zapravo je najvažnija fasada jer se upravo ona sagledava s najreprezentativnijeg 1. kata Kurije. Zeleni krov je odignut poput šatoraste konstrukcije formirajući jasnu vezu s okolišem, fokusirajući pogled na Kuriju i perivoj koji koji postaju integralni dio bazenske dvorane.