Hidrodemolicija, poznata i kao hidromoliranje, tehnika je rušenja koja se koristi za uklanjanje betona i drugih materijala pomoću vodenog mlaza visokog pritiska ili ultravisokog pritiska. U usporedbi s konvencionalnim alatima za rušenje, hidrodemolicija je efikasna metoda za uklanjanje betona bez utjecaja na podkonstrukciju i ostale dijelove.
Proces hidrodemolicije ne uključuje vibraciju, za razliku od drugih tehnika, zbog čega je ova metoda precizna i ima manje utjecaja na okolne materijale. Također, ova metoda je sigurna i smanjuje rizik od povreda na radnom mjestu.
Ovaj članak istražuje bitne karakteristike i prednosti korištenja hidrodemolicije u građevinskoj industriji.
Historija hidrodemolicije
Istraživači McCurrich i Browne su 1972. učinili prvi ozbiljni pokušaj upotrebe vodenog mlaza za hidrodemoliciju betona. Otkrili dobili su sljedeće rezultate:
- Agregate u betonu bilo je nemoguće ukloniti.
- Alat za uklanjanje betona treba pritisak minimalne vrijednosti od 380 MN/m2.
- Tada im je trebalo još deset godina da prevaziđu gorespomenute nedostatke i razviju komercijalni aparat za hidrodemoliciju. Suprotno gorenavedenim informacijama, moderni sistemi za hidrodemoliciju rade pri radnim pritiscima od oko 100 MPa. To je 30% od praga koji su predložili McCurrisch i Browne 1972. godine.
- Trenutno se hidrodemolicija naširoko koristi za čišćenje, uklanjanje, bušenje, profiliranje i rušenje betonskih podloga i armiranobetonskih konstrukcija. Hidrodemolicija je najsavremenija tehnika u tehnologiji betona i rehabilitaciji konstrukcija.
Karakteristike hidrodemolicije
Hidrodemolicija se, općenito, može nazvati selektivnom metodom rušenja koja uključuje uklanjanje oštećenog ili betona male čvrstoće, a da zdravi beton ostane netaknut. To je efikasna, isplativa i precizna metoda koja koristi vodu pod visokim pritiskom za uklanjanje oštećenog betona.
Hidrodemolicija je sigurno i kontrolisano rješenje za uklanjanje betona. Nema rizika od mikropukotina na postojećoj podlozi u usporedbi s drugim tradicionalnim metodama. Često se koristi za pripremu mostova prije postavljanja sloja kolovozne mostne konstrukcije kako bi se postiglo spajanje slojeva.
Ovaj proces je mnogo manje štetan za okoliš. Uključuje korištenje mlaza pod pritiskom, koji je tih u poređenju sa drugom opremom. Ovo pomaže u smanjenju zvučnog utjecaja na okolno područje. Sistemi vodenog mlaza koji se koriste u hidrodemoliciji također smanjuju zagađenje zraka na zanemarljiv nivo, budući da ne proizvode prašinu.
Funkcionisanje hidrodemolicije
Hidrodemolicija se izvodi pomoću mašina za hidrodemoliciju koje koriste vodene mlazove visokog ili ultra visokog pritiska (UHP). To se može postići pomoću tri metode:
- Hidroskarifikacija
- Parcijalno uklanjanje
- Kompletno uklanjanje
Mlaz vode pod visokim pritiskom koristi se u hidroskarifikaciji, koja uključuje uklanjanje gornjeg sloja betona. Dubina mu je uglavnom 0,6 do 1,9 cm.
Parcijalno uklanjanje uključuje selektivno uklanjanje betona čija je dubina veća od 1,9 cm.
Kompletno uklanjanje uključuje uklanjanje kompletnog oštećenog betona.
Mlaz vode pod visokim pritiskom ima pritisak od oko 15.000 do 25000 psi, a UHP ima pritiske od 25.000 do 55.000 psi.
Oprema koja se koristi za hidrodemoliciju je automatska. Ovi roboti su programirani za kontrolu mlazova vode kako bi olakšali jednolično uklanjanje betona. Zajedno sa ovim robotima, prikolice i pumpe za vodu koriste se za prikupljanje i transport vode.
Primjene hidrodemolicije
Glavna područja primjene hidrodemolicije su:
- Popravci mostova
- Razgradnja
- Dekontaminacija
- Čišćenje građevinskih spojeva
- Održavanje puteva
- Sanacija tunela
Prednosti hidrodemolicije
Osnovne prednosti hidrodemolicije su:
- Smanjeno zagađenje prašinom i bukom
- Sakupljena voda može se tretirati i ponovo koristiti
- Vremenski efikasna metoda
- Nema problema sa mikropukotinama nakon hidrodemolicije
- Smanjen rizik za radnike
- Odlično funkcioniše u zatvorenim prostorima
- Najprikladnija za industrijsku primjenu
Nedostaci hidrodemolicije
Glavni nedostaci hidrodemolicije su:
- Ako se voda ne sakuplja i ne kontroliše pravilno, nailazi se na problem velikog oticanja vode
- Hidrodemolicija zahtijeva postojanje vode i kanalizacije
- Procjena povećanog rizika je neophodna tokom izvođenja hidrodemolicije za vertikalne i nadzemne radove.