spot_img

Hiža Mišljenova u potpisu Entasis d.o.o. Zenica i projektantice Vedine Babahmetović

 Počinjemo analizom stare bosanske kuće i njenih osnovnih načela od bogumila pa nadalje.

NAMJENA: individualni stambeni objekat

KATEGORIJA: nadogradnja i rekonstrukcija

LOKACIJA: Puhovac, Zenica

PROJEKTANT: Entasis d.o.o. Zenica

ODGOVORNI PROJEKTANT: Vedina Babahmetović, arh

SARADNICI: Armel Dautović, arh; Dragan Trivičević, arh; Berina Duranović, građ.ing. IZVOĐAČI: Sifet, glavni majstor građevinac; Mujo, stolar; Ibrahim, bravar; Emir, moler; i razni drugi

GODINA IZGRADNJE: 2018 – 2021.

POVRŠINA: kuća 130 m² + vanjska dvorišta 110 m²

FOTOGRAFIJE: Anida Krečo

Selo Puhovac – specifično po vrlo povezanoj zajednici sa par prezimena, a najviše Spahića, mahom obrazovani ili svjetovno ili duhovno ili pak oboje Selo Puhovac – mjesto gdje je pronađen stećak Gosta Mišljena Selo Puhovac – mjesto gdje je nastala i Hiža Mišljenova Naš investitor, rodom od Spahića, je izdavač i prirodno, i on je iz Puhovca.

Sa Hižom Mišljenovom promovira i vrijednosti stare bosanske kuće

Već odavno promovira bosanske vrijednosti i izdaje knjige kao što su Moja Fabrika, Stećci, Kazniona, a sa Hižom Mišljenovom promovira i vrijednosti stare bosanske kuće. Stare, a opet nove – prvobitna ideja, rekonstrukcija stare male porodične kuće, sagledavanjem stanja i analizom, otišla je u sasvim nekom drugom pravcu. Ispostavilo se da je kuća u takvom stanju da se objekat mora srušiti i na njegovom mjestu napraviti novi. Počinjemo analizom stare bosanske kuće i njenih osnovnih načela od bogumila pa nadalje. Jedna prostorija, centralno ognjište, dimaluk, četverovodni krov. Zajedno sa razvijanjem rješenja, paralelno se objekat rušio, te se u tom procesu otkrilo da postojeća magaza može biti zadržana, jer se ispod maltera otkrio vrlo zdravi kamen.

Sva opeka je sačuvana, a na novom objektu dobila je ulogu omotača fasade

Sva opeka iz zidova, tzv. austrougarska je sačuvana, ali na novom objektu ona je dobila ulogu omotača fasade. Sačuvane su i stare grede tavanjače, hrastove i „Šašovci“ ispuna između greda, kao i nadprozornici i nadvratnici. Tipološki, kuća ostaje u istim dimenzijama, a po uzoru na tradicionalnu bosansku kuću, dobija „mušku” – prednju avliju i „ţensku” – zadnju avliju. Muška avlija je javna, sa prednje strane kuće. Ţenska je intimna, privatna, relaksirajuća sa vodom i cvjetnim mirisom. I rušenje kao i gradnju rade lokalni majstori – Majstor Sifet hekla kamene zidove, sadi cvijeće na ulaznim ţardinjerama – presađuje jasmin, jer ne može ulaz u kuću, makar bila i gradilište, biti bez cvijeća. Magaza, koja je uvijek postajala u ovakvim objektima na pola kuće i sluţila kao hladna ostava, postaje sastavni dio kuće kao ulazno prizemlje i unutrašnjim stepenicama se veže na gornju etažu. Naravno da je magaza bila niska, pa se i dubilo u zemlju i išlo malo u visinu. I našao se sličan kamen da se dozida visine, a nismo lagali – vidi se gdje smo dodavali nove redove kamena. Sa prirodno ugodnom klimom zbog debelih kamenih zidova, ona postaje kuhinja i prolazni dio kuće prema ţenskoj avliji.

Stare grede nose betonsku ploču

Stare grede ponovno dolaze na svoje mjesto, ali sad nam one nose betonsku ploču. Ispunu pravimo od originalnih šašovaca. Na spratu ili gornjem nivou, razvija se dnevni boravak, spavaća soba za vlasnike i gostinska. Radove stalno prate komšije i prijavljuju šta nije dobro. Jer to je komšiluk u Puhovcu. Nejednaka visina prozora bila je neoprostiva. Došli su i do gazde. Četverovodno krovište i centralno ognjište, su korijeni tradicionalnih kuća na ovim prostorima. Mi ga opet pravimo, samo bez streha. Pokrivanje kuće ima vrlo bitan skoro metafizički značaj te se to prati vjerskim obredom-sljeme i druženjem uz okretanje janjeta na ražnju. Da bi bilo nafake. Princip centralnog ognjišta se primjenjuje i ovdje sa kamenim ognjištem u magazi i opečnim na spratu kao reminiscencija na originalne materijale od čega je kuća bila napravljena. I dimaluk odnosno centralni dimnjak izlazi tačno na vrhu četverovodnog krova. Krovište se ne zatvara sa unutrašnje strane, nego se ostavlja kao galerija – biblioteka.

Hiža Mišljenova

Kažu komšije, ma kako će grijati toliki prostor, ali sa ognjišta se potpaljuju, nema dima, dobro griju. S obzirom na lokaciju ovog objekta – stećak Gosta Mišljena je pronađen u neposrednoj blizini, kako se projekat razvijao i ona je dobila ime Hiţa Mišljenova. Stara opeka iz zidova, koristi se za oblaganje kuće s polja, i Sifet stalno prebrojava hoće li je biti dovoljno. I smišljamo kako da pustimo kišu iz oluka niz lance. S obzirom na to da je vlasnik bosanski izdavač, kuća će se koristiti i kao kuća za pisce, a u budućnosti i kao Biblioteka Sela Puhovac. Radovi su i dalje u toku. Majstor Sifet je napravio plan sa dinamikom radova – na malom listu papira.

Slijede završni radovi

I Sifet, pošto živi u susjednom selu dolazi da provjeri molera, jer može zaprljati drvenu oblogu upravo postavljenu. I završni radovi trajat će vjerovatno čitavu ovu godinu…ili duže, dok se ne završe. I trajali su, jer je Mujo stolar radio svoje bravure u drvetu. A kako i ne bi, kad on koji je dobar dio svog radnog vijeka proveo u Americi, i radio na kući Elvisa Prislija, kaţe: „Ma ova Hiţa mora biti bolja od Elvisove vile.” Pa onda Muamer donese zvekir, star sto godina pa se bravar Ibrahim napati sa metalom, ali kaže: „Vrijedi.” I tako detalj po detalj, bez srkleta, trajali su završni radovi i dvije godine. I još nam fale trave po dvorištu i krovu, ţubor vode u ţenskoj avliji, mirisi katmera i ruţa, i jedna ašlama. Nema dvorišta bez behara i precrvenih ašlama. Mjesta se znaju. Ono što ne znamo još kako će ta voda izgledati. Naš Adis radi na njoj, skulptor, specijalista za stećke i bosančicu, i jedva čekamo da vidimo skice. I da voda potekne.

Old, yet new – the primary idea, the reconstruction of the small family house, through looking at the situation and analyzing it, took a completely different turn. Turns out, the house is in such a state that the object has to be demolished and then completely re-built. It starts with the analysis of the old Bosnian house and its basic principles from Bogumil onwards. A single room, central hearth, ‘dimaluk’ (room for meat/skin smoking and drying and/or smoke drainage), hipped roof. Along with the development of the solution, the building was demolished in parallel, and in the process, it was discovered that the existing warehouse could be retained because a very ‘healthy’ stone was discovered under the plaster.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE