Lokacija se nalazi u neposrednoj blizini vrlo atraktivnog turističkog dijela grada – Panonska jezera, koja svojim razvojem nevjerovatno pozitivno mijenja krajolik i podiže ga na jedan viši nivo.
Investitor: Deling Invest
Projektant: Entasis
Lokacija: Tuzla, Džindić mahala
URBANISTIČKI KONCEPT
Na zahtjev investitora, te obezbijeđenih urbanističkih podloga i projektnog zadatka, urađeno je konceptualno a potom i konačno idejno arhitektonsko rješenje za stambeni objekat na lokaciji Banja u Tuzli.
Lokacija se nalazi u neposrednoj blizini vrlo atraktivnog turističkog dijela grada – Panonska jezera, koja svojim razvojem nevjerovatno pozitivno mijenja krajolik i podiže ga na jedan viši nivo. Osim jezera, tu su i vrlo aktivni teniski tereni, ugostiteljski objekti, kao i spomenici sa zonama rekreativne šetnje i zelenih zona. Sam naziv lokacije BANJA već govori o njenim potencijalima.
Čitava lokacija se nalazi sa sjeveroistočne strane Ul.Džindić Mahala i i razvija se longitudinalano. Kao rezultat te analize proizašao je vrlo specifičan oblik markice u srednjoj zoni po dužini. Naime, s obzirom na postojeći stambeni objekat sa druge strane ulice, naša markica je dobila „U“ ulazno dvorište te tako dugačku, a usku strukturu podijelila na dvije lamele.
ARHITEKTONSKI KONCEPT
S obzirom na nepravilnost markice kako u horizontalnom, tako i u vertikalnom smislu, arhitektonski zadatak je bio razvijati dizajn u pravcu nekog usvojenog arhitektonskog elementa koji je aplikativan na cijeli objekat i koji će se na objektu čitati kao kontinuirani patern. S obzirom na to da je glavna fasada objekta jugozapadna, i problem zaštite od sunca trebalo je riješiti u istom kontekstu.
Cijeneći da estetski elemenat je jedino opravdan ako je i funkcionalan, rješenje smo našli u ovojnici fasade koja svojim pravilnim kosim elementima tvori omekšanu i pokrenutu liniju terasa – lođa po horizontali. Po vertikali, te kose plohe postaju idealno mjesto za vertikalne sklapajuće skrinove – grilje, koje se nižu po pravilnom redu. Na taj način čitava fasada, na obje lamele, postaje zavjesa koja uvezuje estetski, štiti od sunca a i pogleda ako treba, te mogućim pomjeranjem grilja u različite položaje, daje stalno novu sliku, odnosno dinamiku čitavom susjedstvu.
Ova usvojena ideja, rezultirala je i osnovnim materijalom a to je svijetlo drvo ili drveni dekor u kompaktnoj ploči. Osim vrlo toplog vizualnog efekta, koji će čitavom kvartu dati jedan sasvim drugi doživljaj, to je i materijal koji je primjenjiv kako na punim plohama tako i na griljama, te objekat pakuje u monovolumen što je i bio cilj.
Volumeni potkrovlja svjesno su tamni kubusi, koji kao struktura “kuća na kući“ namjerno pričaju novu priču. Naposlijetku, treći elemenat je boja atrija koja je u našem slučaju boja sunca i ona definira dvorište. Bitan elemenat koncepta je i dvoetažni otvor u fasadi atrija. Da bi se zadržala transparentnost atrija prema teniskim terenima, a i funkcionalno iskoristio vrlo ograničeni dio markice, tu su također smještene i vertikalne transparentne komunikacije.
Principijelno, objekat je tretiran kao „zeleni“ objekat, a u skladu sa naprednim graditeljskim trendovima. Primjena zelenih terasa i ravnih terasa sa drvećem u velikim saksijama, koji od objekta prave malu zelenu oazu je ultimativni cilj.
Sva potkrovlja koja su dvoetažna su tamni kubusi koji imaju staklenike i nevjerovatne poglede kao i predispozicije da kupci mogu u budućnosti iskoristiti prednost kosih pokrova te ih opremiti FOTOVOLTAIK panelima. Sve pobrojano, principijelno se odnosi na obje varijante, dok se u arhitektonskoj dispoziciji dešavaju neke očekivane razlike.
ARHITEKTONSKA DISPOZICIJA
U dispoziciji nam je cilj bio da zadate relativno nepovoljne urbanističke markice, pretvorimo u prednost te da izvučemo maksimalno, kako u estetskom, tako i ekonomskom smislu. Shodno analizama, nastale su dispozicije organizacija te tipologije stanova različitih površina. S obzirom na dužinu objekta neophodna su dva vertikalna jezgra, jedno bazno B lamela, transparentno i drugo unutar A lamele.
Lamela A je optimalnog volumena za trostranu organizaciju stanova i na njenim etažama se logično može organizirati 4 do 5 stanova, u zavisnosti od struktura i veličine. Zajedničke komunikacije su optimalne.
Potkrovlja ove lamele su dijelom predviđeni kao dvoetažni kubusi sa svim prednostima penthousa a dijelom kao jednoetažni. S obzirom da penthousi imaju svoje velike terase, ostatak krovne terase se predviđa za korištenje za čitavu zgradu. Na ovaj način, lamela A ima 22 stambenih jedinica /2 pent i 20 stanova/.
Lamela B je takve veličine /dugačka a uska/ tako da je njena tipološka struktura sasvim drugačija. Cijeneći činjenicu da je Tuzlacima dragocjenija sjeveroistočna orjentacija, formira se dvostrana organizacija, ali tako da su pristojni stanovi locirani na tu stranu na prvom i drugom spratu, sa optimalnom dubinom stana.
Na jugozapad se orjentiraju pliće strukture studio garsonijera sa min dubinom 4 ili 5m, odnosno dvostrano se organiziraju veliki stanovi na kraju lamele B.Nedostajući broj parking mjesta investitor će obezbijediti u neposrednoj blizini lokacije.
Ukupna površina lokacije: 1743,00
Bruto površina garaže: 1520
Neto površina garaže: 1444,5
Bruto površina objekta: A ,B 5007,00m2
Neto površina objekta: A ,B 4282,50m2
Netostambena površina: A ,B 2901,00 m2 + terase 612m2 + lođe 178m2
Neto zajedničke površine: 591,5
Ukupna bruto površina: 6527
Ukupna neto površina: 5727
KONSTRUKCIJA OBJEKTA
Objekat se radi kao AB objekat u kombinovanom sistemu sa panelima i gredama, te zidanjem. Temelji se na temeljnoj ploči, a sve prema egzaktnim izračunima, konstrukcije i parametrima tla iz geološkog elaborata. Osnovni raster je 6,40m.
INSTALACIJE objekta
Objekat se oprema svim potrebnim instalacijama elektro, mašinskim i hidro uz primjenu svih savremenih elemenata i saznanja.
Vedina Babahmetović,arch.