spot_img

Implementacija metode EN ISO 52016-1 u sistem energijskog certificiranja objekata Bosne i Hercegovine

Energetsko certificiranje i provođenje detaljnih energijskih audita u zgradarstvu u Bosni i Hercegovini je definisano pomoću dva podzakonska akta na entitetskom nivou.

U Federaciju BiH je važeća Uredba o provođenju energijskih audita i izdavanju energijskog certifikata („Službene novine Federacije BiH“ broj 87/18) dok je u Republici Srpskoj način provođenja energijskih audita i izrade energijskih certifikata definisan Pravilnikom o vršenju energetskog pregleda zgrada i izdavanju energetskog certifikata (Službeni glasnik Republike Srpske, br. 30/15 i 93/16). Na osnovu navedene legislative metodologija i sam postupak sprovođenja energijskih audita i energijskog certificiranja se bazira na osnovu standarda BAS EN ISO 13790 koja je donesena 2018. godine kao krovni standard za određivanje toplotnih potreba za grijanje objekata. Međutim, Evropska Norma (EN), krovna institucija za standardizaciju u Evropskoj uniji od 2017. godine donosi niz standarda koje mijenjaju postojeće metode koje se tiču određivanja energijskih karakteristika objekata.

Osnovna je metoda EN ISO 52016-1:2017 koja mijenja standard EN ISO 13790:2008. Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine je 2018. godine usvojio navedeni standard kao  nacionalni standard u BiH za proračun toplotnih karakteristika zgrada, dok je BAS EN 13790 povučen. Ta aktivnost Instituta je, na neki način, napravila od 2018. godine pravni vakum jer je povukla standard na osnovu kojeg se vrši certificiranje u Bosni i Hercegovini i proglasila ga nevažećim. Izmjene koje su uvedene novim standardom BAS EN ISO 52016-1:2018 su dosta velike da bi se moglo jednostavnom zamjenom naziva standarda u legislativi nastaviti provođenje energijskih audita i certificiranja po novom standardu. Također, uz navedeni standard BAS EN ISO 52016-1:2018 usvojen je i cijeli set standarda (59) koji su doneseni od strane institucije Evropske norme (EN) kao poreporuka/zahtjev za novi način proračuna energijskih karakteristika zgrada. Dio tih standarda je prikazan na slici 1.

Slika 1. Nova šema proračuna energijskih karakteristika zgrada

Razlika između BAS EN ISO 13790:2008 (naziv: Energetska svojstva građevina– Proračun energije potrebne za grijanje i hlađenje prostora) i novog standarda BAS EN ISO 52016-1:2018 (naziv: Energetske karakteristike građevina – Energija potrebna za grijanje i hlađenje, unutrašnje temperature i osjetna i latentna toplotna opterećenja – Dio 1: Postupci proračuna), jeste u integralnom pristupu proračuna kod nove norme koja još nije zaživjela, kako u BiH a tako i u većini zemalja Evropske unije. Do sada su se zahtjevi za energijskim zahtjevima koje objekat mora ispuniti odnosio na nivo minimalne toplotne izolacije građevinskih dijelova objekta. Set novih standarda  se temelji na procjeni potreba za ukupnom energijom zgrade (grijanje, rasvjeta, hlađenje, klimatizacija, ventilacija) u odnosu na vanjske klimatske karakteristike u lokalnim uslovima, uzimajući u obzir i zahtjeve koji se moraju zadovoljiti unutar objekta. To podrazumijeva da se svaka kombinacija tehničkih sistema može koristiti za postizanje zahtijevane ukupne potrebne energije da bi se zadovoljili zahtjevi za energijom.

Standard BAS ISO 52000-1 navodi različite metode za izračunavanje energijskih karakteristika: satna metoda, mjesečna, sezonska, godišnja tzv. ”bin” metoda. Izbor se može donijeti na nacionalnom nivou. U većini zemalja je izabrano između mjesečne i satne metode. Za upotrebu u kontekstu građevinskih propisa neophodno je da procedure za izračunavanje energijskih karakteristika zgrade ne samo da budu tačne, već i primenljive na širok spektar tipova objekata.

Mjesečna metoda izračunavanja u ISO 52016-1 nije značajno promijenjena u odnosu na prethodni standard ISO 13790:2008, u odnosu na satnu metodu koja je doživjela veće promjene. Satna metoda po ISO 52016-1 je poboljšana u odnosu na prethodni standard, na dva načina. Prvi je način taj što je  ISO 13790:2008 sadržavao je vrlo jednostavan način proračuna gdje se građevinski elementi koji okružuju toplotnu zonu (osim prozora) agregirani na jedan ukupni toplotni prijenos,  uključujući različite elemente kao što su krovovi, zidovi i pod. Za razliku od toga, ISO 52016-1 sadrži potpuno dinamičku metodu, u kojoj se U-vrijednost, veličina, orijentacija i masa svakog građevinskog elementa koriste posebno bez sabiranja. Pošto se svaki građevinski element modelira zasebno uzimajući i dinamičke izmjene u upotrebi objekta i satnih promjena unutrašnjih parametara u objektu, satna metoda po ISO 52016-1 je dosta zahtjevnija što se tiče i softverskog rada u postupku proračuna.

U zemljama Evropske Unije traju ispitivanja i simulacije o prilagođavanju nove metode na lokalnim uvjetima za različite vrste objekata. Vrše se različita modeliranja i proračuni dinamičkih varijacija na većem broju objekata za različite klimatske podatke, karakteristične za različite države kako bi se implementirala metoda u sistem energijskog auditiranja i certificiranja. U Bosni i Hercegovini još nisu započeta takva ispitivanja. Jedan od problema vezan za implementaciju novih metoda jeste razvoj softverskih alata sa kojima bi simulacije bilo moguće raditi. Drugi razlog je poslovičan nedostatak političke volje i nedostatak kapaciteta stručne zajednice da se pokrene postupak prelaska sa jedne metode na drugu. Procjena je da će proći godine dok nova metoda bude primjenjiva u Bosni i Hercegovini, a u međuvremenu se nastavlja postupak energijskog auditiranja sa starom, povučenom metodom EN ISO 13790.

POVEZANI ČLANCI

Comments

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

NOVE OBJAVE