Piše: MSc. Albin TOLJEVIĆ, dipl.ing.maš., CETEOR d.o.o. Sarajevo
Velika potrošnja energije u objektima kolektivnog stanovanja, ali i veliki potencijal ušteda, čine da energijska efikasnost postane prioritet i ima sve značajnije mjesto u stambenom sektoru BiH. Karakteristika velikog dijela stambenih objekata u Bosni i Hercegovini je neracionalno velika potrošnja svih vrsta energenata i energije uzrokovana postojećim standardima gradnje.
Prvi korak u cilju utvrđivanju energijskih karakteristika objekta jeste energijski audit. Energijski audit predstavlja analizu toplotnih karakteristika omotača objekta i karakteristika tehničkih sistema s ciljem utvrđivanja efikasnosti/neefikasnosti potrošnje energije, te donošenja zaključaka i preporuka za povećanje energijske efikasnosti. Energijskim auditom se utvrđuje način korištenja energije, te sistemi i mjesta na kojima su prisutni veliki gubici energije kako bi se odredile mjere za racionalno korištenje energije i povećanje energijske efikasnosti.
Projekat „Izrada dokumentacije u cilju povećanja energijske efikasnosti objekata kolektivnog stanovanja u ulici Trg heroja 8, 12, 16, 30 i 32”
CETEOR d.o.o. Sarajevo je u saradnji sa Općinom Novo Sarajevo početkom 2017. godine uspješno realizovao projekat „Izrada dokumentacije u cilju povećanja energijske efikasnosti objekata kolektivnog stanovanja u ulici Trg heroja 8, 12, 16, 30 i 32”. U okviru projekta provedeni su detaljni energijski auditi za 5 objekata kolektivnog stanovanja na adresi Trg heroja br. 8, 12, 16, 30 i 32. Nakon toga, a u skladu sa preporukama proizašlim iz energijskih audita, za svaki objekat izrađen je izvedbeni projekat sanacije fasade i vanjske stolarije, a sve u cilju povećanja energijske efikasnosti.
Objekti su izgrađeni u periodu 1968/69, a nakon rata, uslijed velikih oštećenja vanjskih zidova i stolarije, sanirani su 1998. godine. Prosječna korisna površina po objektu iznosi oko 6.830 m2 dok je po objektu smješteno oko 300 stanara. U svakom objektu nalazi se 160 stambenih jedinica. Predmetni stambeni objekti su spratnosti suteren + prizemlje + 20. Toplotna energija za potrebe grijanja obezbjeđuje se iz gradske kotlovnice koja je u vlasništvu KJKP „Toplane – Sarajevo“.
Izrada detaljnih energijskih audita
Metodologija analize energijskih svojstava predmetnih objekata sastoji se od prikupljanja podataka o objektima uz pregled postojeće dokumentacije (arhitektonsko-građevinske, elektro i mašinske), analize podataka o potrošnji i troškovima za energiju i vodu, obilaska objekata i utvrđivanja ključnih nedostataka, provođenja potrebnih istraživanja, mjerenja i proračuna te analize i obrade prikupljenih podataka. Nakon toga se pristupa analizi mogućih mjera povećanja energijske efikasnosti te se provodi energijsko, ekonomsko i okolinsko vrednovanje predloženih mjera. Na osnovu analize prikupljenih podataka dobijen je uvid u zatečeno stanje objekata sa aspekta energijskih karakteristika, te su predložene energijski, ekonomski i okolinski optimalne mjere povećanja energijske efikasnosti predmetnih objekata.
Kao optimalne mjere energijske efikanosti predloženo je sljedeće:
- zamjena postojeće stolarije/bravarije loših toplotnih karakteristika,
- termoizolacija vanjskih fasadnih zidova objekta,
- zamjena stubišne rasvjete uz ugradnju senzora pokreta,
- ugradnja termostatskih ventila na grijna tijela.
Prosječna cijena investicije u predložene mjere iznosi oko 648.000 KM po objektu odnosno oko 95 KM/m2. Implementacijom predloženih mjera energijske efikasnosti postižu se uštede od 60 – 70% energije u odnosu na toplotne potrebe objekata. Prikaz toplotnih potreba predmetnih objekata prije i nakon implementacije predloženih mjera energijske efikasnosti prikazan je na slici u nastavku.
Slika 3. Toplotne potrebe objekata kolektivnog stanovanja prije i nakon implementacije mjera energijske efikasnosti
Prema trenutnim toplotnim potrebama objekata prosječna godišnja potrošnja prirodnog gasa za grijanje iznosi 99.000 Sm3 po objektu. Nakon implementacije predloženih mjera potrošnja bi se smanjila za oko 62% te iznosila 38.000 Sm3 prirodnog gasa po objektu. Predloženim mjerama predviđa se smanjenje emisije CO2 za 145 t godišnje po objektu. U nastavku je u tabeli prikazan pregled energijskih karateristika predmetnih objekata, odnosno energijskih razreda, prije i nakon implementacije predloženij mjera.
Tabela 1. Pregled energijskih razreda objekata prije i nakon implementacije EE mjera
Realizacija projekta
U proljeće 2018. godine započeti su radovi na implementaciji predloženih mjera energijske efikasnosti na objektu na adresi Trg heroja 32. Sredstva za realizaciju objezbijedili su Općina Novo Sarajevo, Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, te etažni vlasnici predmetne zgrade. U prvoj fazi radi se zamjena postojeće stolarije i bravarije, te termoizolacija vanjskih fasadnih zidova objekta.
Kako bi se nakon implementacije mjera utopljavanja vanjske ovojnice objekta maksimalno iskoristile mjere energijske efikasnosti i zadovoljio termalni komfor, odnosno postigla ugodnost boravka u prostorijama, neophodno je izraditi novu regulaciju sistema grijanja objekta. Ovo se prije svega odnosi na hidrauličko balansiranje usponskih vodova i razvodne mreže te ugradnju termostatskih radijatorskih ventila.
Preporuka je da se nakon implementacije mjera utopljavanja ovojnice objekta izradi mašinski projekat prema novim toplotnim potrebama objekta kojim će se predvidjeti:
- ugradnja kvalitetnih termostatskih radijatorskih ventila koji omogućavaju automatsku regulaciju temperature u prostoru,
- ugradnja automatskih balans ventila na vertikale (horizontale) cijevnog razvoda što omogućava pravilnu raspodjelu vode za grijanje u hidrauličkom sistemu,
- balansiranje sistema grijanja po objektima.
Prednosti ovako izvedenog sistema grijanja je veći komfor boravka u grijanom prostoru. Također, ovim mjerama se sa energijskog i i finansijskog aspekta, postiže optimalan rad sistema grijanja.
m-Kvadrat