Poliranje betonskih podova je metoda uz pomoć koje se stari pod može pretvoriti u novi koji ima glatku površinu i koji je izdrživ. Polirani betoni ne zahtijevaju puno brige o njima i mogu se postaviti bilo gdje, uključujući komercijalne prostore, industrijske objekte i skladišta.
Prođimo neke karakteristike betona kao materijala prije nego što počnemo o podovima.
Betonska mješavina spoj je cementa, pjeska, agregata i vode. Cement je kao zaseban krhak materijal, ali kad se pomiješa s finim ili grubim agregatom, dobija se čvrstoća. Cement je kao ljepilo koje puni praznoću između agregata i pjeska. Beton je puno čvršći od samog cementa.
Kad se izlijeva beton, cementna pasta obično proizvodi ujedinjen premaz preko površine nekog elementa, koja na kraju površini daje jednobojan izgled s više varijanti. Cementni premaz se može skinuti laganim poliranjem. To će otkriti pijesak iz mješavine, i to se zove lagano poliranje. Dublje poliranje betona otkriva kameni agregat i dobija se gruba površina.
Poliranje betona
Poliranje betona je proces u kojem se koriste tehnike mljevenja dijamanata da bi se dobio pod visokog sjaja. Da bi se površina dovela do potrebnog nivoa sjaja i glatkoće, mašina za poliranje betona koristi abrazivne diskove obložene dijamantima, koji se mogu porediti sa šmirgl papirom.
Ovim poliranjem dobije se visokosjajni ‘cakleni’ izgled koji je lagan za održavati i izgleda privlačno. Ispolirani beton može se obojiti da bi se dobili razni izgledi.
Ovo je ujedno i opcija koju možete birati umjesto premazivanja voskom. Stručnjaci u poliranju mogu stari betonski pod pretvoriti u novi luksuzni izgled uz pomoć vještine i posebnih mašina. Zbog ovih karakteristika nije iznenađujuće da se ova tehnika koristila u komercijalnim i industrijskim skladištima, kancelarijskim objektima pa čak i u kućama.
Može li se svaki betonski pod ispolirati?
Moguće je ispolirati bilo koju vrstu betonskog poda, dokle god je on strukturno čvrst. Mogu se polirati i stari i novi podovi.
Prije poliranja, novi podovi moraju se učvrstiti. Stari podovi se moraju očistiti brušenjem betona ili pjeskarenjem.
6 faktora koji utječu na troškove betonskog poliranja
Troškovi poliranja zavise od toga koliko treba brusiti beton da bi se dobila glatka površina. Mogu se povećati troškovi ako već postojeći beton ima ukrasne karakteristike, poput boje ili grubog finiša. Evo šta tačno određuje troškove:
1. Nivo sjaja
Nivo sjaja diktira koliko će se puta poliranje ponoviti, što je veći sjaj to je veći broj puta poliranja i upotrebljene količine.
2. Površina
Troškovi zavise i od površine koja se treba ispolirati.
3. Broj prostorija
Više uglova i ulaza, manja oprema i veći broj soba također pridonose troškovima.
4. Postojeći pod
Troškovi će biti veći ako se mora skinuti postojeći pod. U obzir se uzima i način skidanja.
5. Stanje starog poda
Svaka pukotina, fraktura ili udubina se mora korigovati prije poliranja. Moraju se ukloniti i fleke.
6. Dizajn
Ono što najviše utječe na troškove poliranja je željeni dizajn, zbog širokog spektra izbora.
6 koraka poliranja betona
Poliranje betona je zadatak koji se sastoji od više koraka da bi se dobili odlični rezultati, a to su:
- Određivanje tvrdoće površine
Da bi se odabrao korektan abrazivni materijal, mora se procijeniti koja je tvrdoća betona. Počinje se grebanjem površine.
- Brušenje površine metalom
Odredite vrstu premaza i eliminirajte je koristeći potrebne alate. Čitav pod mora biti jednak.
- Prelazna faza
Otklanjaju se sve neravnine i ostaci, priprema se površina za poliranje.
- Učvršćivanje betona
Pod treba biti usisan i u potpunosti očišćen. Uz pomoć posebnih ‘densifiera’ ojačava se beton, i daje mu zaštitu od vode ili diskoloracije.
- Poliranje
Počinje se vezivanjem smole. Kad se dobije željena gruboća površine, pod se priprema jastučićima za poliranje.
- ‘Zatvaranje’ i zaštita ispolirane površine
Ako je pod izložen ulju, masnoćama ili otrovima, potrebno ga je premazati zaštitnom ‘solucijom’. Premazuju se dva tanka sloja koristeći sprej. Sušite po pola sata između svakog premazivanja.
Ideje za poliranje betonskog poda
Postoji širok spektar izbora kad se polira betonski pod od boje, do dizajna, uzorka i slično. Najčešće korištena metoda za uljepšavanje ispoliranog poda je korištenje boje.
1. Umrljani ispolirani beton
Mrlje na betonu jedna je od tehnika koja površini daje novi izgled, i vraća mu sjaj.
2. Obojeni betonski pod
Dodavanjem boje dobija se na živosti. Često se koristi jer je lagana za nanijeti i potrebno je samo nekoliko minuta.
3. Obični sivi pod
U nekim slučajevima najbolji je obični sivi pod. Jednostavna siva nijansa betona, kad se ispolira, daje jednostavan i skoro industrijski izgled.
4. Pod s uzorcima
Pod se može dodatno ukrasiti uz pomoć uzoraka. Radi se posebnom tehnikom i s nekoliko boja. Na kraju se dobije sofisticiran izgled.
5. Prekrivač za poliranje betona
Prekrivanje betona je sve popularnija metoda zato što je finansijski prihvatljiva a ujedno daje i ljepši izgled.
Većina podnih materijala ne može se porediti s ispoliranim betonom zato što je on dugotrajan, lagan za čišćenje i održavanje i ako su uvijek suhi ne postoji rizik od klizanja.