Za radove na održavanju i popravcima potreban je pregled podvodnih betonskih konstrukcija. Vijek trajanja bilo koje podvodne betonske konstrukcije, na primjer, mostova i stubova, te drugih vodenih građevina, temelji se na održavanju fizičkog stanja nadgradnje i podkonstrukcije. Zato je važno uspostaviti i izvršiti odgovarajući pregled, održavanje i popravak cijele podvodne betonske konstrukcije. Pregled podvodnog betona obično nije lak i ekonomičan posao, zato se rjeđe izvodi u poređenju s dijelom građevine iznad vodene površine. Međutim, podvodna inspekcija glavni je dio procjene podvodne strukture. Da bi korištenje nekog objekta bilo sigurno, potrebno je definisati vremenske intervale za provođenje podvodnih inspekcija u sklopu programa preventivnog održavanja.
Zašto je potreban pregled podvodne betonske konstrukcije?
Osim pregleda radi održavanja, inspekcija podvodne betonske konstrukcije može se provesti i u određenim situacijama, kao što su novi uslovi opterećenja, izmjena ili proširenje konstrukcije, te novoizgrađena konstrukcija, kako bi se osiguralo da je konstrukcija izgrađena na temelju važećih specifikacija i ugovorne dokumentacije. Podvodne inspekcije potrebno je, također, provesti i kada dođe do katastrofa, kao što su: potres, udar brodova, velike vremenske neprilike, poplave…
Faktori koje treba uzeti u obzir pri podvodnom pregledu betonskih konstrukcija
Faktori koje je potrebno uzeti u obzir prilikom pregleda podvodnih betonskih konstrukcija su:
- Razmatranje dizajna
- Postojeći zapisi o radu, pregledu i održavanju
- Istraživanje stanja
- Testiranje na licu mjesta
- Faktori koji su doveli objekat do strukturnog propadanja.
Ciljevi podvodne inspekcije betonskih konstrukcija
Općenito, inspekcija se provodi kako bi se prikupili podaci potrebni za procjenu strukturnih stanja i određivanja da li konstrukcija zadovoljava zahtjeve dizajna i buduće performanse. Sigurnost konstrukcije glavni je razlog za obavljanje podvodnih pregleda. Priroda inspekcije određuje količinu podataka koje treba prikupiti i opći cilj uslova istraživanja koji mora uključivati sljedeće:
- Listu i opis svih glavnih oštećenja i devastacija
- Određivanje pojave koja je uzrokovala pogoršanje
- Određivanje stope i stepena pogoršanja
- Određivanje karakteristike performansi konstrukcije u budućim uslovima rada
- Evidentiranje vrste i opsega dubine vode, rast mora, vidljivost vode, raspon plime i oseke i vodene struje koje će biti korisne za planiranje budućih inspekcija.
- Navedite sve moguće probleme koji se mogu pojaviti pri kretanju opreme, osoblja i materijala potrebnih za proces popravke
- Utvrđivanje usklađenosti sa ugovornom dokumentacijom i provjeravanje izgrađenih stanja
- Davanje preporuke za odgovarajuće tehnike popravka i održavanja
- Davanje informacija potrebnih za izradu procjene troškova popravka i održavanja
- Preporučene učestalosti i vrste budućih inspekcija.
Nivo podvodne inspekcije
Postoje tri vrste ili nivoa podvodne inspekcije koje se koriste za procjenu stanja strukture. Oni se razlikuju po opsegu potrebnog rada i tehnikama ili sredstvima pomoću kojih će se zadatak obavljati. U fazi planiranja navodi se nivo inspekcije koja se koristi za određenu inspekciju.
Tri vrste podvodnih pregleda razmatraju se u sljedećim nivoima:
- Nivo I – Opća vizuelna podvodna inspekcija
- Nivo II – Podvodni pregled blizu nivoa
- Nivo III – Vrlo detaljna podvodna inspekcija
Nivo I – Opća vizuelna podvodna inspekcija
Ovom metodom nije potrebno čišćenje strukture prije i tokom pregleda, što ovaj nivo čini najbržom metodom od svih ostalih nivoa pregleda. Postoje različite svrhe općeg vizualnog podvodnog pregleda, na primjer, da se potvrde izgrađeni uslovi, dobiju početni podaci pomoću kojih se uspostavi program pregleda i utvrdi očito pogoršanje ili oštećenje koje bi moglo nastati kao posljedica udarne korozije od naprezanja ili biološkog uticaja.
Nivo II – Podvodna inspekcija blizu površine
Čišćenje betonske površine prije ili za vrijeme podvodnog pregleda blizu nivoa je potrebno. Ova metoda se koristi za otkrivanje i specificiranje problema koje pokriva ili skriva talog nastao na strukturi. Osim toga, čišćenje se obično primjenjuje na kritičnim mjestima konstrukcije jer čišćenje strukture zahtijeva puno vremena. U ovoj metodi količina podataka koja se koristi za procjenu početne nosivosti betonskih konstrukcija ili elemenata nije odgovarajuća i ograničena. Količina i kvaliteta čišćenja kontroliraju se količinom informacija potrebnih za izradu opće ocjene strukture.
Nivo III – Detaljna podvodna inspekcija
Podvodna inspekcija III stepena koristi se za promatranje skrivenih oštećenja ili oštećenja koja će se uskoro dogoditi kao i određivanje homogenosti materijala. Stoga je čišćenje površine betonske konstrukcije ili elementa prije početka pregleda neophodno. Tehnike koje se mogu koristiti u vrlo detaljnom podvodnom pregledu su ispitivanja bez razaranja i povremeno destruktivna ispitivanja. Prvi se koristi za kritično strukturno područje koje se smatra reprezentativnim za dio strukture ispod vodostaja. Nasuprot tome, destruktivni ili djelomično destruktivni testovi koriste se za uzimanje uzoraka za laboratorijska ispitivanja. Konačno, ako se savjetuju destruktivna ili djelomično destruktivna ispitivanja, ovaj postupak mora provesti iskusno osoblje jer su oprema i postupci ispitivanja izuzetno sofisticiraniji. Svrha i vrsta oštećenja koja se prepoznaju svakom metodom pregleda date su u sljedećoj Tabeli, koju je razvila mornarica SAD-a.