Nikada nije kasno početi kao što nije niti nikada prerano odlučiti se za uvođenje BIM-a
U zadnjih nekoliko godina BIM tehnologija postaje prepoznata na širem nivou i njena budućnost u primjeni je neizbježna. Baldinistudio je tu kako bi klijentu bio premosnica od starog načina rada u BIM tehnologiju.
Baldinistudio d.o.o osnovan je 2004. godine. Osnovna djelatnost tvrtke je prodaja BIM rješenja za arhitekte i konstruktere, edukacije i razrada projekata za druge projektne biroe. Osnivač ove tvrtke i njen vlasnik, Gianmarco Ćurčić Baldini, za časopis m-Kvadrat govori o korištenju naprednih tehnologija i tehnološkim pomacima u poslu kojim se bavi. „Mnogo toga je bilo teško predvidjati i dobro je da se struka razvija paralelno s novim tehnologijama. Međutim, mnoge su napredne tehnologije bile već tada prisutne ili u svojim začecima kao i BIM tehnologija koja je već desetljećima prisutna“, kaže Baldini. No, naš intervju sa njim ne zaustavlja se samo tu. Ostalo pročitajte u nastavku.
Koliko uposlenih trenutno broji studio te koliko pažnje posvećujete edukaciji i dopunjavanju znanja svojih uposlenika?
Baldinistudio ima troje visokostručnih inžinjera koji se kontinuirano usavršavaju u struci. Ulaganje u nova znanja i usavršavanje istih od velike je važnosti kako bi se uvijek bilo u korak sa strukom. Često je to i nekoliko koraka ispred što pomaže pri edukaciji i savjetovanju naših klijenata u smjeru u kojem se struka razvija i na što je potrebno na vrijeme obratiti pažnju kako ih ne bi konkurencija sustigla.
Od osnivanja firme do danas, bili smo svjedoci nastanka i razvoja raznih tehnologija u svim sferama naših života, pa i u segmentu arhitektonskog i građevinskog projektiranja. Da li ste Vi, kao osnivač jedne firme za arhitektonsko i građevinsko projektiranje na skoro samom početku 21. Stoljeća mogli i zamisliti da ćete kroz svoj rad koristiti sve te napredne tehnologije?
Mnogo toga je bilo teško predvidjati i dobro je da se struka razvija paralelno s novim tehnologijama. Međutim, mnoge su napredne tehnologije bile već tada prisutne ili u svojim začecima kao i BIM tehnologija koja je već desetljećima prisutna. Ono što treba naglasiti je da njezin potencijal i znanja nisu bila dovoljno korištena. U zadnjih nekoliko godina BIM tehnologija postaje prepoznata na širem nivou i njena budućnost u primjeni je neizbježna. Baldinistudio je tu kako bi klijentu bio premosnica od starog načina rada u BIM tehnologiju.
Prema Vašem mišljenju koji su to najveći tehnološki pomaci u poslu kojim se bavite, a koji su se desili od vremena vaših studentskih dana do danas?
BIM projektiranje je svakako jedno od najvećih dostignuća. Nekada je bila nezamisliva takva povezanost različitih struka na istom projektu u isto vrijeme. U vrijeme studiranja računala su se tek uvodila u nastavu. Imao sam sreću već tada projektirati u 3D programima i upoznati Allplan. Veliki je napredak u integraciji projekata i prelasku s 2D i 3D crtanja na BIM projektiranje. Pojam 2D crtanja je proces koji ne zadovoljava današnje zahtjeve. Zato bi mi bilo nezamislivo raditi bez kvalitetnih Nemetschekovih alata koji mi omogućuju brzinu i točnost.
Možete li nam navesti neke od glavnih prednosti korištenja BIM sustava i naprednih računalnih tehnologija u arhitektonskom projektiranju?
BIM tehnologije omogućavaju projektantima da virtualno izgrade objekt prije same izvedbe. Pri tome ne mislim samo na 3D model objekta, već na model koji sadrži sve informacije o svim ugrađenim materijalima i sustavima. Iz takvog modela moguće je u bilo kojem trenutku dobiti sve potrebne informacije o bilo kojem ugrađenom elementu, količini materijala, provjeriti eventualne kolizije te je moguće revidirati i izmjeniti projekt prije nego li se problem pojavi na gradilištu. I projektanti i izvođači i investitor imaju točnu informaciju o budućoj građevini što doprinosi bržoj i lakšoj komunikaciji i u konačnici jeftinijom i kvalitetnijom izvedbom.
U svom radu, Baldinistudio koristi i Allplan arhitektura sotver koji je namijenjen arhitektima i svima onima koji rade u CAD programima. Možete li nam pobliže objasniti ovaj pojam i koje su zapravo prednosti, olakšice i slično prilikom korištenja ovog softvera u projektiranju?
Allplan je vrhunski program za arhitekte, konstruktere i strojare. Allplan je u svojim počecima, prije više od 30 godina, u svojoj suštini BIM program. Stoga, mi u svom radu nismo osjetili promjenu dolaskom BIM tehnologije već samo prednosti u integraciji s ostalim suradnicima. Allplan koristimo za arhitektonsko projektiranje, izradu dokaznice količina materijala, planove oplate i armature, te za energetsku simulaciju zgrade. Moguće je i integrirati kompletne 3D strojarske instalacije te automatski generirati prodore kroz konstrukciju i provjeravati kolizije. Sve navedeno omogućava nam da su naši nacrti maksimalno točni i uvijek ažurni. Koristeći Allplan kordinacija projekata je brža i temeljitija, pa svojim klijentima možemo garantirati usklađenost na svim područjima.
Baldinistudio zasigurno ima jako bogat portfolio projekata na kojima je radio, a vi zasigurno imate i neke miljenike među njima. Koji su to projekti na kojima ste radili, a koji su ostavili poseban dojam na vas?
Baldinistudio je tvrtka specijalizirana i za razradu projekata za druge projektne biroe. Izdvojili bi slijedeće projekte na kojim smo surađivali: West gate u Zagrebu, Sky office u Zagrebu, Mall of Split u Splitu i nekoliko Bauhaus centara.
Koliko je Baldini studio fokusiran na domaće, a koliko na strano tržište?
Naše djelovanje usmjereno je većim dijelom na domaće tržište. Planovi za slijedeće razdoblje je povećanje broja klijenata sa stranog tržišta. S obzirom na BIM tehnologiju koju koristimo uz naše znanje i dugogodišnje iskustvo, možemo se lako uklopiti u standarde koje nameću razvijenije zemlje.
Koje su vaše želje, vizije i planovi za Baldinistudio za nadolazeći period?
Želja je uvijek mnoga pa tako i planova. Fokus ćemo usmjeriti na širenje informiranosti i prodaju rješenja za područje arhitekture i graditeljstva u regiji koja nas okružuje kao i na većem broju edukacija. Bitno je da naši klijenti spoznaju da je realizacija projekata uz visokoprofesionalne programe lakša, brža, jeftinija i profesionalnija. Zato nije nikada kasno početi kao što nije niti nikada prerano odlučiti se za uvođenje BIM-a.
m-Kvadrat